PREMIERA

2009.06.02

CANAL+ PREMIUM

ANGEL

Wlk. Brytania/Belgia/Francja, 2007

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film kostiumowy

czas trwania: 114 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Anglia, przełom XIX i XX wieku. Angel Deverell (Romola Garai) dorasta w ponurym wiktoriańskim miasteczku Norley, którego nie znosi. Marzy, aby wyjechać do Londynu i tam zacząć ekscytujące życie pisarki.

Dziewczyna spędza każdą wolną chwilę w pokoiku nad sklepem spożywczym matki, gdzie pisze romanse, w których wszystkie bohaterki są piękne, wytwornie ubrane, szczęśliwe i adorowane przez przystojnych bogatych mężczyzn. Kiedy odczytuje fragmenty swojej pierwszej powieści w szkole, zagłuszają ją salwy śmiechu. Angel nie przejmuje się tym i nie zważając na krytykę ze strony nauczycielki, matki (Jacqueline Tong) i ciotki Lottie (Janine Duvitski), zapełnia kolejne strony wydumanymi historiami. Wkrótce poznaje londyńskiego wydawcę, który odkrywa, że jej tandetne i przesłodzone romansidła idealnie trafiają w gusta prostych ludzi i mogą przynieść górę pieniędzy. Théo (Sam Neill) podejmuje ryzyko i publikuje powieść debiutantki. Książka odnosi olbrzymi sukces, Angel trafia na pierwsze strony gazet, staje się ulubienicą tłumów i podbija salony londyńskiej śmietanki towarzyskiej. Wraz ze sławą zarabia wielkie pieniądze. Teraz stać ją na kupno rezydencji Paradise House, przed bramą której przystawała w dzieciństwie, wyobrażając sobie, że to ona jest bogatą panną, która tu mieszka. Wkrótce poślubia przystojnego malarza. Esmé (Michael Fassbender) kocha jej pieniądze, jest hazardzistą i kobieciarzem. Maluje ciemne obrazy w stylu ekspresjonistycznym. Są kompletnie odmiennymi postaciami, jednak łączy ich poświęcenie, z jakim uprawiają własną twórczość, nie zważając na to, że rujnują sobie życie.

"Angel" to poruszająca opowieść o autorce tandetnych romansów, która w pogoni za sławą i bogactwem zatraca poczucie rzeczywistości. Obraz jest pełen nasyconych kolorów i wielobarwnych postaci. Ten kostiumowy melodramat utrzymany w konwencji gatunku z lat 30. i 40. XX wieku jest swobodną adaptacją powieści Elizabeth Taylor z 1957 roku pod tym samym tytułem. Pierwowzorem tytułowej postaci była ekscentryczna pisarka Marie Corelli (1855-1924), pierwsza uwielbiana przez tłumy brytyjska autorka popularnych romansów, której zaprawione okultyzmem powieści kolekcjonowała rodzina królewska. FRANCOIS OZON, który od lat z powodzeniem portretuje damskie charaktery, wychodzi tym razem poza dotychczasową stylistykę, przechodząc od minimalizmu po barkowy koncept. Stara się odpowiedzieć na pytanie, gdzie przebiega granica między prawdą a fikcją i skąd pisarz czerpie inspiracje. Przy okazji pokazał też siłę kogoś, kto potrafi wykreować własny świat i czerpie z tego ogromną radość, choć w gruncie rzeczy Angel nie różni się od wielu współczesnych młodych kobiet. Jak większość marzy - tyle, że całkiem otwarcie - o sukcesie, pieniądzach i księciu z bajki.

WASZE OPINIE

szymon_212

Moja ocena 10.

szymon_212

Zgadzam sie, Pedro. Masz rację film wciąga , nie widziałem wcześnie tego filmu nie widziałem , ani nie czytałem recenzji , ale jak dzisiaj go obejrzałem to uważam że, film jest świetny i wciągnął mnie od początku do końca.

szymon_212

Zgadzam. sie Pedro , masz rację film wciąga , nie widziałem wcześnie tego filmu ani nie czytałem recenzji , ale jak dzisiaj go obejrzałem to uważam że film jest świetny i wciągnął mnie od początku do końca.
ANGEL
reżyseria:
Wlk. Brytania/Belgia/Francja, 2007
Anglia, przełom XIX i XX wieku. Angel Deverell (Romola Garai) dorasta w ponurym wiktoriańskim miasteczku Norley, którego nie znosi. Marzy, aby wyjechać do Londynu i tam zacząć ekscytujące życie pisarki.
film kostiumowy
ANGEL
2,7 5 1 12