PREMIERA

2008.04.08

CANAL+ PREMIUM

Angelus

Polska, 2001

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: komediodramat

czas trwania: 103 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Wszystko zaczęło się od strasznej przepowiedni starego mistrza. Przekazał on swojemu następcy Teofilowi (Jan Siodlaczek), że w Ziemię uderzy śmiercionośny promień z Saturna.

W 1953 roku okultyści zauważyli, że wróżba zaczęła się wypełniać: nad światem przetoczyła się II wojna światowa, pojawiały się też bestie w ludzkiej skórze - Hitler i Stalin. Stare księgi dawały jednak nadzieję. Trzeba było znaleźć "przeczystego młodzieńca" Angelusa, który ściągnie na siebie feralny promień i uratuje ludzkość.

W latach 30. w Janowie na Śląsku powstała gmina okultystyczna. Przewodził jej słynny malarz-prymitywista Teofil Ociepka. Górnicy zgłębiali magiczne księgi i malowali obrazy o mistycznym przesłaniu - demony z Saturna mieszały się tam z dziwadłami ze śląskich podań. Grupa przestała istnieć w latach 50., ale Janowski fenomen zainspirował LECHA MAJEWSKIEGO. W swoim filmie Majewski maluje świat, w którym wspólne bytowanie aniołów i Ślązaków jest tak oczywiste jak to, że w kopalni wydobywa się węgiel. Na ekranie magia jest częścią codzienności, tej z gorącym seksem i dosadnym lokalnym humorem.

Lech Majewski filmem "Angelus", nagrodzonym Grand Prix na festiwalu Camerimage, potwierdził swoją pozycję twórcy osobnego w kinie polskim (inie tylko polskim, bo od lat 80 pracuje także na Zachodzie), poszukującym oryginalnych tematów i środków wyrazu. Ten absolwent warszawskiej ASP i łódzkiej Filmówki ma na koncie takie filmy, jak "Rycerz", "Wojaczek" - zrealizowane w Polsce, czy amerykańskie produkcje "Lot świerkowej gęsi", "Więzień Rio" i międzynarodową koprodukcje eksperymentalną "Młyn i krzyż". Reżyseruje także przedstawienia teatralne i operowe oraz jest autorem wideo-instalacji.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO
Angelus
reżyseria:
Polska, 2001
Wszystko zaczęło się od strasznej przepowiedni starego mistrza. Przekazał on swojemu następcy Teofilowi (Jan Siodlaczek), że w Ziemię uderzy śmiercionośny promień z Saturna.
komediodramat
Angelus
4,0 5 1 64