PREMIERA

2009.07.18

CANAL+ PREMIUM

ANGIELSKA ROBOTA

The Bank Job

Wlk. Brytania, 2008

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film sensacyjny

czas trwania: 107 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Londyn, rok 1971. Terry Leather (Jason Statham) posiada podupadający warsztat samochodowy i sporo długów. Okazyjnie handluje kradzionymi autami. Ma na utrzymaniu żonę Wendy (Keeley Hawes) i dwie córki. Aby wyjść z finansowych tarapatów, postanawia zrealizować pomysł podsunięty mu przez dawną znajomą.

Martine Love (Saffron Burrows) proponuje, aby zorganizowali napad na Lloyds Bank, w którym przez tydzień będzie wyłączony system alarmowy. Trzy tygodnie wcześniej szefowie MI5 zlecają Timowi Everettowi (Richard Lintern) zadanie wagi państwowej. Agent ma przechwycić niecenzuralne zdjęcia księżniczki Małgorzaty, którymi radykał Michael Abdul Malik vel Michael X (Peter De Jersey) szantażuje władze królestwa. Terry namawia do udziału w akcji Dave'a Shillinga (Daniel Mays) i Kevina Swaina (Steven Campbell Moore). Kumple wynajmują sklep w sąsiedztwie banku i rozpoczynają kopanie tunelu, który ma ich doprowadzić wprost do podziemnego skarbca. Pomaga im Bambas (Alki David) i Guy Singer (James Faulkner). Terry zatrudnia też obserwatora, który ma informować o ewentualnym niebezpieczeństwie z dachu budynku naprzeciwko banku. Napad udaje się, a łup okazuje się cenniejszy od pieniędzy. Terry odkrywa, że wraz z kumplami są posiadaczami serii kompromitujących zdjęć, które mogą zapewnić im nietykalność.

W nocy 11 września 1971 roku Robert Rowland powiadomił Scotland Yard, że podsłuchał przez krótkofalówkę rozmowę złodziei, którzy dokonują właśnie rabunku gdzieś w promieniu 10 mil od centrum Londynu. Policja sprawdziła 750 banków w śródmieściu. Przeszukano także Lloyd's Bank, ale nie znaleziono żadnych oznak włamania. Piętnastocalowe drzwi do skarbca były nietknięte i zabezpieczone zamkiem z regulatorem czasowym. Policjanci nie zdawali sobie sprawy, że podczas ich inspekcji złodzieje byli wewnątrz, wydrążywszy wcześniej 12-metrowy podkop z piwnic wynajętego sklepu z artykułami skórzanymi, mieszczącego się obok banku. W metrowej grubości żelbetonie, stanowiącym podłogę skarbca, wycięli dziurę lancą tlenową. Podłoga nie była podłączona do systemu alarmowego, ponieważ uznano ją za nie do przebycia. Kradzież odkryto dopiero po otwarciu banku w poniedziałek. Zginęła zawartość 268 skrytek depozytowych. Rzeczywisty rozmiar łupu nie jest znany, bowiem część okradzionych klientów nie zgodziła się na ujawnienie zawartości skrytek. Sprawa stała się bardzo głośna, ale cztery dni później, po interwencji służb specjalnych, śledztwo utajniono, a prasie zakazano podejmować temat ze względu na ważny interes narodowy. Opinia publiczna nigdy nie dowiedziała się o wynikach dochodzenia, a na przechowywane w brytyjskich archiwach akta Michaela X nałożono klauzulę tajności obowiązującą aż do 2054 roku.

"Angielska robota" to "carpet movie", czyli film o brawurowych włamaniach i rekordowych łupach, a przygotowania do jego realizacji trwały prawie 12 lat. Film wyreżyserował ROGER DONALDSON (m.in. "Koktajl", "Gatunek", "Rekrut", "Prawdziwa historia"), wyprodukował Charles Roven (m.in. "12 małp", "Miasto Aniołów", "Batman. Początek", "Nieustraszeni bracia Grimm"), a operatorem był Michael Coulter (m.in. "Cztery wesela i pogrzeb", "Rozważna i romantyczna", "Notting Hill", "To właśnie miłość"). W scenariuszu Dicka Clementa i Iana La Frenaisa reżysera najbardziej zafascynowało to, że opisuje prawdziwą historię, pełną zagadkowych i bulwersujących faktów. Osób zamieszanych w napad szukała specjalna ekipa. "Nikt nie potrafił ich znaleźć. Połowa z nich otrzymała nową tożsamość i zniknęła, a połowa, jak twierdzą nasi informatorzy, zmarła. Jednak odnalazłem kilka osób, które w tym uczestniczyły, rozmawiałem z nimi i to, co usłyszałem zawarłem w scenariuszu. Dzięki temu jest on autentyczny" - wyjaśniał producent Steven Chasman. Część bohaterów wzorowano na prawdziwych osobach, część jest fikcyjna. "Musieliśmy ich wymyślić, wiedząc że w kradzieży brało udział wielu ludzi o różnych profesjach" - mówił scenarzysta Ian La Frenais. "Nie byli to doświadczeni przestępcy, zawodowcy, a raczej drugorzędne postacie, kręcące się po orbicie londyńskiego półświatka. I tacy drobni gracze zostali wciągnięci w największy napad na bank w historii Wielkiej Brytanii". Dick Clement tłumaczył natomiast: "Dowiedzieliśmy się, że Terry zajmował się nielegalnym handlem samochodami, a Kevin (oczywiście to nie są ich prawdziwe imiona) był fotografem. Z raportów policyjnych wiadomo, że była tam też kobieta: jej głos był słyszany w podsłuchiwanej rozmowie. Tak więc powołaliśmy do życia Martine. Postaciami całkowicie wymyślonymi byli też Dave Shilling i Bambas".

Grany przez Davida Sucheta Lew Vogel istniał w rzeczywistości. Zdaniem aktora "Vogel jest nieprzyjemnym facetem, typowym mieszkańcem londyńskiego East Endu, który wychował się w świecie przestępczym i postanowił zarabiać na emigrantach przybywających do Londynu, równocześnie czerpiąc zyski z przemysłu porno na Soho. Vogel potrafi być czarujący, ale jest bezwzględny i bardzo niebezpieczny". Również zagrana przez Sharon Maughan Sonia Bern, właścicielka domu publicznego, jest wzorowana na powszechnie znanej osobie. Postacią autentyczną jest także Michael Abdul Malik vel Michael X, który początkowo był odbierany, jako wpływowy polityk. Jego powiązania z przestępczym półświatkiem wyszły na światło dzienne dopiero później. Odtwarzający go Peter de Jersey mówił: "Był kanciarzem i gangsterem, ale aspirował do roli murzyńskiego lidera i zaczął wierzyć we własną legendę". Zdaniem twórców filmu Michael X był w posiadaniu materiałów kompromitujących rodzinę królewską, a konkretnie siostrę królowej, księżniczkę Małgorzatę. Według producenta Charlesa Rovena "MI5 i MI6 zadecydowały, że trzeba zorganizować napad na bank, żeby ukraść niewygodne zdjęcia wraz z negatywami z sejfu, co umożliwiłoby aresztowanie Michaela X. Tak więc cała kradzież była tylko przykrywką dla przejęcia kompromitujących zdjęć." Jak było naprawdę nie wiadomo.

Bezspornym faktem jest samo włamanie. Zdaniem Desson Thompson z "Washington Post": "Obraz Donaldsona wyróżnia się wśród innych filmów o napadach tym, że jego fabuła jest oparta na historii jak najbardziej prawdziwej i tym, że ukazuje obyczajowe rozdarcie między angielską klasą wyższą a społecznymi dołami". Ciekawy jest również wykreowany na ekranie obraz Londynu z przełomu lat 60. i 70. XX wieku oraz nieco staroświeckie zdjęcia Michaela Coultera, który był nominowany do Oscara i nagrody BAFTA za zdjęcia do "Rozważnej i romantycznej".

WASZE OPINIE

bydgoszczanin

[b]świetny film, polecam wszystkim! moja ocena 10/10![/b]

Pio

Całkiem ciekawa fabuła. Przyjemnie się ogląda. moja ocena to 7/10

szymon_212

Moja ocena to 10, a nawet powyżej 10.
ANGIELSKA ROBOTA
reżyseria:
Wlk. Brytania, 2008
Londyn, rok 1971. Terry Leather (Jason Statham) posiada podupadający warsztat samochodowy i sporo długów. Okazyjnie handluje kradzionymi autami. Ma na utrzymaniu żonę Wendy (Keeley Hawes) i dwie córki. Aby wyjść z finansowych tarapatów, postanawia zrealizować pomysł podsunięty mu przez dawną znajomą.
film sensacyjny
ANGIELSKA ROBOTA
4,8 5 1 66