fot. HAGI FILM

PREMIERA

2014.06.25

CANAL+ PREMIUM

Anioł śmierci

Wakolada

Argentyna/Francja/Hiszpania/Norwegia, 2013

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: wojenny

czas trwania: 93 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Historia rozgrywająca się w Argentynie Juana Peróna, gdzie schronienie mogli znaleźć nazistowscy zbrodniarze wojenni - wśród nich tytułowy "Anioł śmierci", czyli Josef Mengele. Film w reżyserii Lucíi Puenzo, autorki głośnego "XXY".

Rok 1945. Ameryka Południowa, a szczególnie Argentyna, jest terytorium, na którym z racji wieloletnich związków z Niemcami znajdują schronienie najgroźniejsi zbrodniarze wojenni. Przedostają się tam z pomocą Banku Watykańskiego i tajnej, zrzeszającej byłych esesmanów organizacji Odessa. Patagonia, rok 1960. Argentyńskie małżeństwo - Eva (Natalia Oreiro) i Enzo (Diego Peretti) - wraz z trójką dzieci jedzie objąć w spadku piękny hotel nad jeziorem Nahuel Huapi. Po drodze poznają kulturalnego Niemca, który wkupia się w ich łaski, stając się pierwszym gościem pensjonatu. Nieznajomy obdarza szczególną uwagą będącą w bliźniaczej ciąży Evę oraz Lilith (Florencia Bado), jej córkę, która ma problemy ze wzrostem. Przedstawiając się jako specjalista od genetyki, oferuje dziecku pomoc. Rodzina wpada w przerażenie, gdy odkrywa, że lekarz jest w rzeczywistości Josefem Mengele, zwanym "Aniołem śmierci" z Auschwitz.

Reżyserka LUCIA PUENZO po ukończeniu studiów z literatury, filmu i teatru wydała kilka powieści: El Niño Pez (2004), 9 minutos (2005), La maldición de Jacinta Pichimahuida (2007), La furia de lalangosta (2010) oraz Wakolda (2011), które zostały przetłumaczone na ponad piętnaście języków. Jej pierwszy film "XXY" zdobył nagrodę krytyków na festiwalu w Cannes w 2007 i nagrodę Goya dla najlepszego film zagranicznego. Jej drugi obraz "Dziecko Ryba" otworzył sekcję filmową "Panorama" podczas Festiwalu Filmowego w Berlinie w 2009 roku. "Anioł śmierci", wybrany na argentyńskiego kandydata do Oscara®, jest osadzony w Argentynie w czasie rządów Juana Peróna, dającej schronienie nazistowskim zbrodniarzom. Jednym z nich był Josef Mengele, niemiecki doktor medycyny i antropologii, mający obsesyjną skłonność do eksperymentowania. Jego głównym celem było znalezienie sposobu na genetyczne warunkowanie cech aryjskich u dzieci i zwiększenie ilości ciąż mnogich. Szacuje się, że w Auschwitz Mengele wykonał zbrodnicze eksperymenty na około 1500 bliźniętach, z których przeżyło mniej niż 100. Zmarł 7 lutego 1979 roku w Brazylii - w czasie kąpieli w oceanie doznał prawdopodobnie udaru mózgu i utonął. Pochowany został jako Wolfgang Gerhard.

WASZE OPINIE

pedro

Bardzo ciekawy argentyński thriller. Jego bohaterem jest postać autentyczna (moim zdaniem potwór), który uniknął sprawiedliwości. W filmie kulturalny niemiecki lekarz chce pomóc poznanej rodzinie, jest wyrachowanym manipulatorem i robi to co zamierzał. Argentyna lat 60-tych to kraj ukrywających się tam faszystów, którzy nawet nie kryją się tak ze swoimi poglądami. Widzimy jakie zasady panują w szkole. To warto przemyśleć. Dobrym posunięciem reżysera było pokazanie historii z perspektywy dwunastoletniej dziewczynki.
Warto zobaczyć ten nieznany w Polsce film.
Anioł śmierci
reżyseria:
Argentyna/Francja/Hiszpania/Norwegia, 2013
Historia rozgrywająca się w Argentynie Juana Peróna, gdzie schronienie mogli znaleźć nazistowscy zbrodniarze wojenni - wśród nich tytułowy "Anioł śmierci", czyli Josef Mengele. Film w reżyserii Lucíi Puenzo, autorki głośnego "XXY".
wojenny
Anioł śmierci
4,6 5 1 19