PREMIERA

2007.09.11

CANAL+ PREMIUM

ANIOŁ W KRAKOWIE

Polska, 2002

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia

czas trwania: 83 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Anioł Giordano (Krzysztof Globisz) za złe zachowanie w Niebie - częste kontakty z ludźmi w Czyśćcu, fascynacja rock and rollem - zostaje zesłany na Ziemię, gdzie w ramach pokuty ma spełniać codziennie przynajmniej jeden dobry uczynek.

Przez pomyłkę zamiast trafić do Holandii, ląduje w okolicach Krakowa. Dzięki znajomości z kloszardem (Jerzy Trela), poznaje Hankę (Ewa Kaim), która samotnie wychowuje kilkuletniego syna, Karola (Kamil Bera), a na życie zarabia nocą sprzedając pod halą targową pieczone kiełbaski. Giordano jej pomaga i szybko zawiązuje się między nimi przyjaźń. Kiedy wszystko zaczyna dobrze się układać, nad bohaterami zbierają się chmury.

Gorąco przyjęty przez publiczność "Anioł w Krakowie" to wspólne dzieło ARTURA WIĘCKA VEL "BARONA" oraz Witolda Beresia, współscenarzysty filmu. Obaj podkreślali, że film od początku powstawał w gronie przyjaciół. "Dla mnie jest ważne, abym na planie, podobnie jak w życiu, nie musiał otaczać się ludźmi, których pierwszy raz widzę na oczy i o których nic nie wiem" - podkreślał Więcek.

W rolę Anioła Giordano wcielił się Krzysztof Globisz. "Postać Anioła od początku była pisana "pod Krzysia". Jest on jedynym aktorem w Polsce, który z pewną dozą koniecznej naiwności, mógł zagrać tak skomplikowaną i trudną rolę" - przyznawał Więcek. Sam Globisz miał świadomość, że jego bohater ma wiele z nim wspólnego. "Autorzy scenariusza w dużym stopniu wykorzystali wiedzę o mnie, zdobytą podczas zdjęć do "Historii filozofii po góralsku" - opowiadał dziennikarzom. W roli Hanki wystąpiła Ewa Kaim, dla której była to pierwsza duża rola filmowa. "Przede wszystkim gram w teatrze. Od dawna chciałam spróbować swoich sił w filmie" - mówiła aktorka, uhonorowana w za tę rolę w Gdyni nagrodą Prezydenta za debiut aktorski. Film zdobył w Gdyni także nagrodę za najlepszy debiut reżyserski oraz dla najlepszej komedii. Podczas festiwalu "Prowincjonalia" we Wrześni "Anioł w Krakowie" otrzymał natomiast nagrodę główną oraz statuetki dla Globisza za najlepsza rolę i Abla Korzeniowskiego za muzykę. W Chicago, podczas Festiwalu Polskich Filmów, obraz Więcka nagrodziła publiczność, przyznając mu "Złote Zęby".

WASZE OPINIE

Sowarek

Bardzo miły i mądry film. Nauczyć się można wiele i jeszcze czas miło spędzić. ;) Polecam dla wszystkich niezależnie od wieku.

no_name

co do symetrii to sie nie zgodze ale ten film naprawde przyjemny :) gorąco polecam wsystkim bez względu na wiem bo sporo sie mozna nauczyc !!

rocco

bardzo mądry film
wiele mozna sie z niego nauczyć - no i w dodatku Dobro może być pozbawione frazesów a nie pozbawione poczucia humoru . Strasznie mi sie ten film podobał . Zdecydownie wole takie kino od chorej Symetrii chorego twórcy ... ciekawe w ostatecznym rozrachunku wszystko - moralność pojecia dobra i zła okazują się bardzo proste - a zaciemniają je raczej ludzi zli badz bardzo nieszczesliwi ...
ANIOŁ W KRAKOWIE
Polska, 2002
Anioł Giordano (Krzysztof Globisz) za złe zachowanie w Niebie - częste kontakty z ludźmi w Czyśćcu, fascynacja rock and rollem - zostaje zesłany na Ziemię, gdzie w ramach pokuty ma spełniać codziennie przynajmniej jeden dobry uczynek.
komedia
ANIOŁ W KRAKOWIE
4,8 5 1 10