PREMIERA

2008.04.16

CANAL+ PREMIUM

Anna i król

Anna and the King

USA, 1999

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: film kostiumowy

czas trwania: 144 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Jest rok 1862. Anna Leonowens (Jodie Foster) jest wychowaną w wiktoriańskim duchu angielską nauczycielką. Wraz z synkiem Louisem (Tom Felton) wyrusza do odległego Syjamu, aby zostać guwernantką pięćdziesięciorga ośmiorga dzieci króla Mongkuta (Yun-Fat Chow), czyli Ramy IV.

Jego sposób sprawowania władzy wydaje jej się barbarzyński i zacofany, a sam król zyskuje jej wielką nieprzychylność, gdy każe jej godzinami czekać na audiencję i nie dotrzymuje złożonych obietnic. Z czasem jednak Anna przełamuje uprzedzenia i wchodzi z królem w coraz większą zażyłość. Przekonuje się, że Rama IV jest człowiekiem wszechstronnie wykształconym, urodzonym przywódcą z wielkimi ambicjami, który chce wprowadzić kraj w nową epokę. Okazuje się też, że Mongkut ma wiele czułości dla swoich dzieci, a dla Anny, która imponuje mu wiedzą, inteligencją i urodą, zaczyna żywić coraz więcej ciepłych uczuć.

Olśniewająca kostiumami, orientalną scenografią i wysmakowanymi zdjęciami "Anna i król" opowiada historię, która - choć trudno w to uwierzyć - wydarzyła się naprawdę. Film opiera się bowiem na dziennikach Anny Leonowens, na podstawie których Steve Meerson i Peter Krikes napisali scenariusz. Niewiarygodna historia angielskiej guwernantki nie po raz pierwszy posłużyła jako inspiracja. Związek ten stał się kanwą powieści Margaret Landon "Anna i król Syjamu", na której Oscar Hammerstein II i Richard Rodgers oparli musical "Król i ja". Przed obrazem ANDY'EGO TENNANTA powstały też dwie filmowe interpretacje tego romansu - "Anna i król Syjamu" w 1946 i "Król i ja" z 1956. Andy Tennant, tancerz, który wystąpił m.in. u boku Johna Travolty w "Grease", zasłynął w Hollywood jako twórca komedii romantycznych, takich jak "Długo i szczęśliwie", "Dziewczyna z Alabamy" czy "Polubić czy poślubić". Rolę Anny zaproponował Jodie Foster, która z radością ją przyjęła, gdyż mogła dzięki niej zrealizować swoją pasję do nauki języków obcych. Foster, która mówi biegle po francusku, nauczyła się na potrzeby filmu akcentu, z jakim mówiły Angielki w epoce wiktoriańskiej. Towarzyszący jej w roli Ramy IV Yun-Fat Chow, jeden z ulubionych aktorów Johna Woo, opanował natomiast nie tylko język syjamski, ale również niesłychanie trudny dialekt, którym porozumiewali się członkowie rodziny królewskiej.

Film zdobył 2 nominacje do Złotego Globu i walczył o Oscara w 2 kategoriach, m.in. za kostiumy Jenny Beavan. Projektantka, która pracowała m.in. przy "Gosford Park" Altmana, "Aleksandrze" Olivera Stone'a i "Czarnej Dalii" Briana De Palmy, miała na planie "Anny i króla" do wykonania gigantyczną pracę. Musiała zaprojektować kostiumy dla 23 żon króla, jego 42 konkubin i 58 dzieci, a także wiele angielskich strojów dla Jodie Foster, do której na początku poddani Mongkuta konsekwentnie mówili "sir".

SPRAWDŹ NAJBLIŻSZE PREMIERY FILMOWE

CZYTAJ BLOGI FILMOWE

OGLĄDAJ MAGAZYN AKTUALNOŚCI FILMOWE

WASZE OPINIE

dezerter

Faktycznie piękne krajobrazy - dowód na to, że warto zainwestować w HD !
Fabuła również wydawała mi sie ciekawa, ale niestety film nie spełnił moich oczekiwań. Problem w tym, że czegoś zabrakło, coś się nie kleiło, film się dłużył. Dlaczego ? Nie wiem. Może zabrakło magii, bez której nie ma dobrego kina ;-)

Jacek38

Oglądałem ten film w HD, piękne widoki, egzotyka polecam obejrzeć.

Piachu

Film, który ma swój uniwersalny wymiar. Różnice kulturowe, które niejednokrotnie w historii doprowadzały do wybuchu wojen, to temat przewodni, a tłem są wspaniałe krajobrazy (może nie tak kolorowe jak w Bollywood) oraz scenografia. Niektóre ujęcia zapierają dech w piersiach.

Choć koniec przewidywalny, fabuła jest nie jest taka banalna, bo oparta na faktach, a to już samo w sobie jest bardzo intrygujące. Jeżeli ktoś potrafi docenić wysiłek włożony w scenografię oraz wspaniałe zdjęcia, powinien ten film obejrzeć. Jeżeli nie - niech poczyta komentarze wyżej i spożytkuje czas w inny sposób. Ja zachęcam!
Anna i król
reżyseria:
USA, 1999
Jest rok 1862. Anna Leonowens (Jodie Foster) jest wychowaną w wiktoriańskim duchu angielską nauczycielką. Wraz z synkiem Louisem (Tom Felton) wyrusza do odległego Syjamu, aby zostać guwernantką pięćdziesięciorga ośmiorga dzieci króla Mongkuta (Yun-Fat Chow), czyli Ramy IV.
film kostiumowy
Anna i król
4,1 5 1 36