• Oscar

PREMIERA

2014.02.15

CANAL+ PREMIUM

Anna Karenina

Wlk. Brytania, 2012

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat, kostiumowy

Ocena filmu

0.00

Opis

Zachwycająca wizualnie adaptacja epickiej powieści Lwa Tołstoja to gigantyczne przedsięwzięcie, na które złożyło się 12 tygodni zdjęć w 100 różnych lokacjach, 240 scen i 83 role mówione.

Rok 1874, carska Rosja. Anna ma wszystko, o czym może marzyć kobieta. Jest żoną wysokiego urzędnika państwowego Karenina (Jude Law), któremu urodziła syna. Trudno o lepszy status społeczny w ówczesnym St. Petersburgu. Odwiedza brata Oblonskiego (Matthew Macfadyen) w Moskwie, po tym jak dostaje od niego list z prośbą o pomoc w ratowaniu jego małżeństwa z Dolly (Kelly Macdonald). W podróży poznaje hrabinę Wrońską (Olivia Williams), którą na stacji odbiera syn - młody, przystojny oficer kawalerii (Aaron Taylor-Johnson). Zostają sobie przedstawieni i od tej chwili nie mogą przestać o sobie myśleć. W domu Obłońskiego gości jego najlepszy przyjaciel Levin (Domhnall Gleeson), który kocha się w młodszej siostrze Dolly - Kitty (Alicia Vikander). Postanawia jej się oświadczyć, jednak zakochana we Wrońskim dziewczyna zakochuje się, odrzuca te propozycję. Zrozpaczony Levin powraca do swojej posiadłości, gdzie oddaje się pracy. Na balu Kitty dostrzega jednak, że Wroński nie widzi świata poza Anną Kareniną, która - choć tego nie chce - odwzajemnia jego zainteresowanie. By uniknąć komplikacji w życiu i odzyskać równowagę, Karniena wraca do St. Petersburga do męża, ale Wroński podąża za nią. Romans między nimi wstrząsa miejscową socjetą. Karenin jest zmuszony postawić żonie ultimatum. Decyzja Anny, by porzucić rodzinę w imię szczęścia u boku Wrońskiego prowadzi do tragicznych konsekwencji.

"Anna Karenina" - zachwycająca wizualnie adaptacja epickiej powieści Lwa Tołstoja - to 12 tygodni zdjęć w 100 różnych lokacjach, 240 scen i 83 role mówione. Film wyreżyserował JOE WRIGHT, według scenariusza laureata Oscara Toma Stopparda ("Zakochany Shakespeare"). "Proces realizacji filmu jest dla mnie bardzo stresujący, dlatego sięgam po wsparcie sprawdzonych współpracowników, ludzi którzy mają podobną wrażliwość artystyczną i którym ufam". "Anna Karenina" jest więc czwartym projektem Wrighta z producentami Timem Bevanem i Erikiem Fellnerem oraz trzecim filmem z Keirą Knightley w głównej roli. Poprzednie - "Duma i uprzedzenie" oraz "Pokuta" - były nie tylko sukcesami komercyjnymi, ale także artystycznymi (w sumie 11 nominacji do Oscara). W ekipie "Anny Kareniny" znaleźli się także: autor zdjęć Seamus McGarvey ("The Avengers"), trzykrotnie nominowana do Oscara scenografka Sarah Greenwood ("Sherlock Holmes"), charakteryzatorka Ivana Primorac ("Hanna"), kompozytor Dario Marianelli (Oscar za "Pokutę") oraz kostiumografka Jacqueline Durran ("Miłość i uprzedzenie"), która za swoją prace przy "Annie Kareninie" zdobyła Oscara.

CZYTAJ WIĘCEJ O CYKLU FILMÓW OSCAROWYCH W CANAL+

Nagrody filmowe

Najlepsze kostiumy, Jacqueline Durran, Anna Karenina

WASZE OPINIE

pedro

"Anna Karenina" to jedna z najsłynniejszych powieści Lwa Tołstoja. Stąd też czekałem na kolejną ekranizację. Zawiodłem się. Historia jest zanana. Romans żonatej damy z towarzystwa Anny Kareniny z młodym oficerem Aleksiejem Wrońskim.
Niestety zupełnie nie przekonuje mnie Keira Knightley, która gra główną rolę, zaś Aaron Taylor-Johnson (Wroński) z tlenionymi blond włosami sprawia wrażenie napalonego "fircyka z zalotach", który boi się mamy. W ogóle nie pasuje do wizerunku carskiego oficera. Jedyną dobrą kreację stworzył Jude Law (Aleksiej Karenin). To człowiek poważny, stateczny, opiekuńczy i konserwatywny, ale tez konsekwentny w swoich działaniach. Law w tej roli wypada rewelacyjnie.
Atutem filmu jest jego forma. Właściwie oglądamy spektakl teatralny. Dekoracje i scenografia zmieniają się na naszych oczach. Jenak ja wolę film.
Nie jest to arcydzieło, ale film poprawny trochę nużący.

maniatv

Udziwnianie kolejnych ekranizacji na nas nie działa, Widziałam 1/3 tego filmu i nie chcemy do niego wracać aby nie paprać wspaniałych wspomnień ze wzruszeń przy ogladaniu dawniejszych wersji.
Anna Karenina
reżyseria:
Wlk. Brytania, 2012
Zachwycająca wizualnie adaptacja epickiej powieści Lwa Tołstoja to gigantyczne przedsięwzięcie, na które złożyło się 12 tygodni zdjęć w 100 różnych lokacjach, 240 scen i 83 role mówione.
dramat, kostiumowy
Anna Karenina
3,6 5 1 40