PREMIERA

2007.03.30

CANAL+ PREMIUM

ANTHONY ZIMMER

Francja, 2005

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: thriller

czas trwania: 86 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Niepozorny tłumacz z Paryża, Francois Taillandier (Yvan Attal), wsiada do pociągu do Nicei. Pragnie spędzić urlop na Lazurowym Wybrzeżu i trochę odpocząć od zgiełku miasta.

W pociągu uwodzi go piękna nieznajoma o imieniu Chiara (Sophie Marceau) i ich podróż kończy się w jednym łóżku. Rano kochanka znika bez śladu, pojawia się za to grupa uzbrojonych mężczyzn, którzy chcą zabić Francoisa biorąc go za niejakiego Anthony'ego Zimmera. Zimmer to nieuchwytny od lat, najlepszy w swoim fachu spec od prania brudnych pieniędzy. Jest ścigany zarówno przez policję, szczególnie w osobie zawziętego Akermana (Sami Frey), jak i przez rosyjską mafię. Największym jednak problemem jest to, że nikt nie wie jak wygląda Anthony Zimmer, który dzięki chirurgii plastycznej zmienia twarze niczym rękawiczki. Jedynym ratunkiem dla Francoisa wydaje się odnalezienie Chiary, która jest prawdopodobnie jedyną osobą mającą kontakt z nieuchwytnym przestępcą.

"Anthony Zimmer" jest pierwszym filmem JÉRÔME'A SALLE'A. Artysta został za niego wyróżniony nominacją do Cezara w kategorii najlepszy debiut reżyserski. Krytycy byli zgodni co do tego, że autorowi udało się stworzyć mroczny klimat i napięcie budowane jak w klasycznych thrillerach Alfreda Hitchcocka.

Yvan Attal odtwarzający postać Francoisa jest aktorem, którego kariera rozwija się dwutorowo: grywa zarówno w rodzimych produkcjach, jak i w filmach zagranicznych. Ma na koncie udział w takich obrazach, jak: "Bon Voyage" Jean-Paula Rappeneau (nominacja do Cezara za najlepszą rolę drugoplanową), "Z tobą lub bez ciebie" Michaela Winterbottoma oraz epizodyczne role w wielkich amerykańskich produkcjach, jak: "Tłumaczka" Sydneya Pollacka czy "Monachium" Stevena Spielberga. Prywatnie jest mężem słynnej francuskiej aktorki, Charlotte Gainsbourg. Zagrał z nią w wyreżyserowanym przez siebie debiucie pod znamiennym tytułem "Moja żona jest aktorką" (2001) . Film został bardzo dobrze przyjęty zarówno przez publiczność, jak i krytykę, a Attal otrzymał za niego nominację do Cezara w kategorii najlepszy debiut.

Sophie Marceau odtwarzająca w "Anthonym Zimmerze" femme fatale zadebiutowała jako nastolatka w kultowej we Francji komedii "Prywatka" Claude'a Pinoteau. Film okazał się wielkim sukcesem i doczekał się sequela "Prywatka 2", za rolę w którym Marceau była nominowana do Cezara w kategorii najbardziej obiecująca aktorka, stała się idolką francuskich dziewcząt, a jej kariera nabrała rozpędu. Od tamtej pory zagrała w ponad 30 filmach, m.in. takich jak: "Błękitna nuta" i "Moje noce są piękniejsze niż wasze dni" - oba w reżyserii ex-męża Andrzeja Żuławskiego, "Córka d'Artagnana" Bertranda Taverniera, "Braveheart - waleczne serce" Mela Gibsona czy "Anna Karenina" Bertranda Rose'a. Wielbiciele przygód Jamesa Bonda pamiętają ją jako Elektrę King - przeciwniczkę agenta 007 granego przez Pierca Brosnana w filmie "Świat to za mało" Micheala Apteda.

WASZE OPINIE

hugolin

Całkiem fajny film dla kogoś kto lubi dobry kryminał.

Sobri

Po raz kolejny dobry francuski film.

gimbas

Dobre francuskie kino z interesującym zakonczeniem
ANTHONY ZIMMER
reżyseria:
Francja, 2005
Niepozorny tłumacz z Paryża, Francois Taillandier (Yvan Attal), wsiada do pociągu do Nicei. Pragnie spędzić urlop na Lazurowym Wybrzeżu i trochę odpocząć od zgiełku miasta.
thriller
ANTHONY ZIMMER
4,7 5 1 31