PREMIERA

2010.02.05

CANAL+ PREMIUM

Antychryst

Dania/Niemcy/Francja/Szwecja/Włochy/Polska, 2009

reżyseria:

obsada: ,

Obsada filmu

gatunek: horror

czas trwania: 104 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Horror w reżyserii Larsa von Triera. Film walczył w 2009 roku w Cannes o Złotą Palmę i został wyróżniony za kreację Charlotte Gainsbourg.

On (Willem Dafoe) jest znanym psychiatrą. Ona (Charlotte Gainsbourg) zdecydowała się na rolę żony i matki, porzuciwszy badania naukowe na temat prześladowania kobiet w dobie kontrreformacji. Pewnego dnia, gdy małżonkowie uprawiają seks, ich dwuletni synek wychodzi z łóżeczka, wspina się na ośnieżony parapet okna i wypada.
Kobieta reaguje histerią, by później w katatonicznym odrętwieniu trafić do kliniki psychiatrycznej. Mąż, który znacznie lepiej radzi sobie ze stratą, postanawia zająć się terapią żony osobiście. Zabiera ją do położonej w lesie górskiej chatki, nazywanej przez nich Edenem. Kobieta spędziła tam poprzednie lato razem z dzieckiem, porządkując materiały o naturze okrucieństwa wobec kobiet. Zastosowane przez męża metody terapeutyczne nie przynoszą ukojenia. Wspólny pobyt na odludziu zamienia się stopniowo w destrukcyjne akty nienawiści. W kobiecie narasta agresja i atawistyczna siła, której wyrazem są mordercze instynkty.

LARS VON TRIER to twórca niespokojny, zmienny i ciągle poszukujący. W życiu zawodowym dokonał kilku gwałtownych zwrotów, proponując za każdym razem radykalnie nową formułę widowiska filmowego. "Element zbrodni", "Epidemia" i "Europa" były przykładami wyrafinowanego stylistycznie autorskiego kina artystycznego. "Idioci" powstali zgodnie z zasadami "Dogmy", uznawanej za jeden z najważniejszych aktów przemiany sztuki filmowej. W 1996 pojawiło się "Przełamując fale", które zdobyło m.in. Nagrodę Jury na MFF w Cannes i Felixa - Europejską Nagrodę Filmową. Trzy lata później von Trier rozpoczął prace nad musicalem "Tańcząc w ciemnościach" z islandzką piosenkarką Björk i Catherine Deneuve w rolach głównych. Canneńskie jury tym razem przyznało pracy Duńczyka najwyższe wyróżnienie - Złotą Palmę, dodatkowo wyróżniając Björk za najlepsze aktorstwo.

Filmy von Triera mają równie wielu zwolenników, jak i przeciwników. Jedni nazywają go geniuszem, inni jedynie manipulatorem. Świat przedstawiony w jego filmach jest w stanie rozpadu, destrukcji, ogarnięty zbrodnią i szaleństwem, a cała twórczość trudna w odbiorze, wymaga bowiem od widza skupienia i aktywności. "Dwa lata temu przeszedłem depresję. To było dla mnie całkiem nowe doświadczenie - informował von Trier w "Wyznaniu reżysera", które dostali dziennikarze akredytowani na zeszłorocznym festiwalu w Cannes.>em> "Wszystko, ale to absolutnie wszystko wydawało mi się pozbawione znaczenia. Nie mogłem pracować. Pół roku później siadłem do pisania scenariusza. Był to dla mnie rodzaj terapii, ale też sprawdzian, czy potrafię jeszcze robić kino. Sceny wyłaniały się bez żadnego racjonalnego porządku, bez logiki, jak ze snu. Znów poruszyłem temat "natury", ale tym razem wprost, w sposób bardziej osobisty. Nie mam nic na swoje wytłumaczenie, ofiarowując wam "Antychrysta", poza moją absolutną wiarą w ten film". Obraz budzi skrajne uczucia, jest bowiem drastyczną wiwisekcją masochistycznie namiętnego i destrukcyjnego związku udręczonych jednostek. Ale tytułowym bohaterem jest otaczająca nas natura i jej prawa. Dla von Triera przyroda nie jest pięknem, lecz grozą rozkładu, wolą destrukcji i bezradnością człowieka, niezdolnego do opanowania odwiecznych żywiołów. Natura to okrucieństwo bezlitosnego instynktu, walki o przetrwanie. Reżyser zdefiniował swoje dzieło jako horror, gdyż jego zdaniem ten gatunek pozwala przemycić treści niewygodne, politycznie i obyczajowo niepoprawne, niepokojące, dziwaczne i nielogiczne.

"Antychryst" von Triera to opowieść rozpisana na dwóch aktorów. Mężczyznę gra dwukrotnie nominowany do Oscara Willem Dafoe ("Pluton", "Ostatnie kuszenie Chrystusa", "Cień wampira"). Jego bohater jest władczy i zimny. Próbuje pomóc żonie, ale robi to w sposób wyuczony i pozbawiony emocji. W kobietę wcieliła się Charlotte Gainsbourg ("21 gramów", "Jeden odchodzi, drugi zostaje", "Układ idealny"), córka słynnego francuskiego piosenkarza Serge'a Gainsbourga i aktorki Jane Birkin. Za tę kreację aktorka została nagrodzona Złotą Palmą w Cannes. Autorem niesamowitych zdjęć do filmu jest Anthony Dod Mantle ("28 dni później", "Wszystko dla miłości", "Ostatni król Szkocji"), nagrodzony m.in. Oscarem, Nagrodą BAFTA i Złotą Żabą na Camerimage za film "Slumdog. Milioner z ulicy", a za "Antychrysta" Europejską Nagrodą Filmową.

WASZE OPINIE

gbpsary

Odradzam przed oglądaniem tego filmu. Bardziej dennego i głupiego filmu nie widziałem, Sam juz początek mocno zniechęca do dalszego oglądanie. Trzeba mieć skrzywioną nieźle psyche żeby taki film nakręcić :)

Paulina

Nie wierzy w to, że On istnieje (Jezus) od wtedy, gdy raz się narodził. Dlatego zabijał te dzieci. I dlatego, że i tak dla niego zabijanie to nic.

Paulina

Bóg kiedyś się narodził i jest, był i będzie wiecznie. Nadchodzi na świat wtedy, gdy Szatan się rodzi i zabija. Gdy Go szuka i chce zniszczyć. Jezus nie może wiecznie być na Ziemi i pilnować nas ludzi, ponieważ nie karze nam w niego wierzyć (taka jest prawdziwa miłość - nie zmusza), ale dał nam już do zrozumienia: w kościele, na religii, że jest dobry, jaki jest dobry i jak niewiele wymaga... Tylko miłości... A w miłości jest to wszystko co dobre... A więc tylko miłość. Szatan jest CWANY. Zawsze trzeba o tym pamiętać. W filmie ,,Omen 3" szuka Nazarejczyka zabijając wszystkie małe dzieci narodzone wtedy co Jezus płci męskiej, bo myśli, że w końcu trafi na Niego. Ale jest idiotą! Nie wierzy w to, że On istnieje. Że nie da się Go zniszczyć. Nadchodzi dzień, w którym spotyka go... i umiera. Ludzie, którzy popisują się na koncertach, że są Satanistami, że nie wierzą w Boga nie wiedzą co robią. Są frajerami. Nie zdają sobie sprawy z tego, że tak naprawdę gdyby mieli zabić Jezusa Chrystusa, to nawet by się do niego nie zbliżyli... Ludzie przestają tacy myśleć. Myśleć DOBRZE.
Antychryst
reżyseria:
Dania/Niemcy/Francja/Szwecja/Włochy/Polska, 2009
Horror w reżyserii Larsa von Triera. Film walczył w 2009 roku w Cannes o Złotą Palmę i został wyróżniony za kreację Charlotte Gainsbourg.
horror
Antychryst
3,6 5 1 43