PREMIERA

2008.02.09

CANAL+ PREMIUM

Apocalypto

USA, 2006

reżyseria:

obsada: , , , ,

gatunek: dramat

czas trwania: 139 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Czasy odchodzącej w przeszłość cywilizacji Majów w reżyserskiej interpretacji Mela Gibsona.

Łapa Jaguara (Rudy Youngblood) żyje w spokojnej wiosce, polując i troszcząc się o rodzinę. Pewnego dnia ich życie zakłóca przybycie łowców niewolników, którzy w jednej chwili równają wioskę z ziemią, mordują jej mieszkańców, a pozostałych biorą do niewoli. Schwytanemu Łapie Jaguara w ostatniej chwili udaje się ukryć żonę i syna w głębokim dole, w którym pozostają niezauważeni, ale nie mogą z niego samodzielnie wyjść. Wojownik wraz z innymi pojmanymi wyrusza w drogę. Podróż z głuszy do olśniewającego miasta przeraża Łapę, ale i zachwyca. Na miejscu jednak czeka na niego jedynie rytualny ołtarz, na którym ofiarom obcina się głowę i wyrywa serce. W ostatniej chwili Łapa Jaguara zostaje cudem ocalony i ucieka. Próbuje zmylić pościg i dotrzeć do miejsca, gdzie ukrył rodzinę.

"Apocalypto" było bez wątpienia jedną z najbardziej oczekiwanych premier 2006 roku i jednym z najbardziej widowiskowych spektakli w historii kina. MEL GIBSON, po kontrowersjach wywołanych "Pasją", w której z brutalną dosłownością pokazał ostatnie chwile życia Jezusa, zapowiadał że "Apocalypto" będzie odtwarzać codzienne życie Majów, opowiadać o upadku ich cywilizacji, ale również ukazywać dramat człowieka, który musi zmierzyć się z przeznaczeniem.

Po premierze reżyserowi zarzucano epatowanie przemocą, historyczne pomyłki (m.in. mieszanie stylów i obrzędów), a Ricardo Cajasa, gwatemalski pełnomocnik do spraw rasizmu, udowadniał że "Apocalypto" uwłacza godności Majów i przedstawia ich jako barbarzyńców, dla których przybycie Hiszpanów było jedynym ratunkiem. Zła sława przysłużyła się filmowi. Zrealizowane za 40 milionów dolarów "Apocalypto" już w pierwszy weekend zarobiło w samej Ameryce 15 milionów i ponad 26 milionów peso w Meksyku, gdzie film miał premierę półtora miesiąca później. Film wskrzesił też bez wątpienia pamięć o kulturze Majów. Na całym świecie premierom obrazu towarzyszyły publikacje książek na ten temat, a dziesiątki milionów ludzi, którzy obejrzeli "Apocalypto" mogło usłyszeć brzmienie języka Yucatec, którym mówili członkowie tej zmiecionej z ziemi cywilizacji.

Gibson oparł scenariusz na tekście Popol Vuh, nazywanym Biblią Majów oraz przekazach hiszpańskich misjonarzy. Mimo że film czasem mija się z historycznymi realiami, Gibson zadbał, żeby nikt w nim nie mówił hollywoodzkim zwyczajem po angielsku, i żeby w skórach indiańskich wojowników nie ukrywała się żadna wielkoformatowa gwiazda. W wyniku castingów na plan "Apocalypto" trafiły zaledwie dwie osoby z USA i trzy z Kanady, resztę stanowili głównie Meksykanie, przy czym w kręceniu scen w metropolii brało udział 700 statystów. Główne role zagrali Rudy Youngblood, w którego żyłach płynie krew Indian Cree, Komanczów, meksykańskiego plemienia Yaqui i Afro-Amerykanów oraz Dalia Hernandez, Meksykanka z Veracruz, studentka i tancerka.

Film otrzymał trzy nominacje do Oscara oraz jedną do Złotego Globu, a krytycy z Phoenix, Ohio i Dallas nagrodzili "Apocalypto" za zdjęcia Deana Semlera.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO

WASZE OPINIE

Pio

Film bardzo mi się podobał, nie mam co do niego zastrzeżeń i myślę że jest jednym z najlepszych filmów jakie oglądałem na Canal + [:-)]

gazo

Na chwilę obecną to dla mnie film roku w Canal+

BeruZadra

Nie wiem o co chodzi w krzyku o brutalności filmu. Zgadza się, cywilizacja Majów opierała się na kulcie życia, śmierci i krwi, ale większe jatki zobaczyć można w standardowej amerykańskiej rąbance. O tym, że Majowie składali Słońcu w ofierze jeszcze bijące ludzkie serce uczą w szkole na lekcjach historii. Historia uczy też, że Konkwistadorzy robili znacznie gorsze rzeczy. Zatem o co ten zgiełk? Gibson znany jest z drobiazgowości i dbałości o detale. Nie oglądałam "Pasji"; nie wiem czy obejrzę, ale "Apocalypto" zrobiło na mnie wrażenie. Jako opowieść o upadku cywilizacji film jest beznadziejny, ale jako sensacyjna przygodówka jest doskonały. Siedziałam jak na szpilkach z wypiekami na twarzy i prawie gryzłam paznokcie. A kiedy zobaczyłam plażę i koniec lądu ... - tego uczucia nie da się opisać.
Film trzeba obejrzeć. Wypada obejrzeć; choćby raz.
Apocalypto
reżyseria:
USA, 2006
Czasy odchodzącej w przeszłość cywilizacji Majów w reżyserskiej interpretacji Mela Gibsona.
dramat
Apocalypto
4,6 5 1 191