PREMIERA

2006.07.09

CANAL+ PREMIUM

Arsene Lupin

Arsène Lupin

Francja/Włochy/Hiszpania/Wlk. Brytania, 2004

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film przygodowy

czas trwania: 107 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Francja przełomu XIX i XX wieku. Mały Arsene wiedzie beztroskie dzieciństwo otoczony przepychem. Jego ojciec, Theophraste Lupin, zdobył majątek dzięki sprytnym kradzieżom. Po matce Henrietcie d'Andresy Arsene odziedziczył królewską krew. Rodzinna stabilizacja nie jest jednak marzeniem Theophraste'a więc postanawia opuścić najbliższych.

Wcześniej z pomocą syna kradnie rodowe skarby żony. Niestety ucieczka nie udaje się. Rano Arsene znajduje nieopodal domu zmasakrowane zwłoki ojca. Mijają lata. Dorosły Arsene (Romain Duris) chcąc kontynuować rodzinną tradycję zostaje złodziejem. Okrada przede wszystkim zamożne kobiety, które wcześniej uwodzi. Nie jest jednak chciwy - niczym Robin Hood dzieli się zdobytym bogactwem z tymi, którzy tego najbardziej potrzebują. Inteligentny i czarujący mężczyzna trafia jednak w końcu na godną siebie przeciwniczkę. Początkowo hrabina de Cagliostro (Kristin Scott Thomas) wydaje się oddaną kochanką Arsene'a. Wkrótce okaże się jednak, że piękna kobieta nie tylko nie dołącza do jego ofiar, ale sama wykorzystuje jego talenty. W zamian za swoje serce hrabina żąda kradzieży skarbu dającego władzę nad całym światem. Strzeże go bractwo, które zna tajemnicę śmierci Theophraste'a Lupina.

Postać Arsene'a Lupina, złodzieja-dżentelmana, fascynuje filmowców od początku historii kina. W rodzinnej Francji bohater był o wiele bardziej popularny niż nieśmiertelny detektyw Sherlock Holmes. Pierwsza próba przeniesienia na ekran utworów Maurice'a Leblanca pojawiła się już w 1909 roku - cztery lata po opublikowaniu pierwszej historii o Lupinie. W ciągu kolejnych dziesięcioleci czarujący złodziej wracał wielokrotnie na kinowy i telewizyjny ekran. Za jedną z najciekawszych ekranizacji prozy Leblanca uważa się znany również polskiej widowni serial telewizyjny z początku lat 70., w którym w postać tytułowego bohatera wcielił się popularny francuski aktor Georges Descrieres ("Dwoje na drodze", "Szampański Charlie"). Powstał też japoński komiks opowiadający o prawnuku Arsene'a - Lupinie III.

Międzynarodowa produkcja o złodzieju-dżentelmanie kosztowała aż 23 miliony euro. Na potrzeby realizacji stworzono 500 kostiumów, z czego 20 tylko dla odtwórcy roli głównego bohatera. Film kręcony był we francuskich plenerach: w zamku de Chantilly, Palais Garnier w Paryżu oraz Saint-Ouen w Seine-Saint-Denis. Mimo że akcja toczy się przeszło 100 lat temu w filmie wykorzystano aż 400 ujęć z efektami specjalnymi, choć większość z nich jest niewidoczna dla widza. Reżyserem całego przedsięwzięcia jest JEAN-PAUL SALOME, twórca "Proszę wycieczki" z Samuelem Le Bihanem i "Belfegor - Upiór Luwru" z Sophie Marceau. Reżyser określa swoje dzieło jako mieszankę kina akcji, thrillera i romansu.

Długo trwały poszukiwania odtwórcy roli tytułowej. W końcu wybór padł na Romaina Durisa - jedno z najbardziej gorących nazwisk francuskiego kina. Aktor otrzymał w tym roku nominację do Cesara za "W rytmie serca". Zagrał również główne role w tak głośnych filmach, jak "Smak życia", "Smak życia 2", "Rozwód po francusku" i "Exils". Duris tak bardzo zaangażował się w produkcję "Arsene'a Lupina", że przez kilka miesięcy pilnie trenował jazdę konną, boks i walca. Jako hrabina de Cagliostro partneruje mu nominowana do Oscara ("Angielski pacjent") Kristin Scott Thomas. Aktorka pochodzi z Wielkiej Brytanii. Popularność przyniosły jej filmy "Gorzkie gody" i "Cztery wesela i pogrzeb". Wystąpiła też w "Zaklinaczu koni", "Zagubionych sercach", "Gosford Park" i "Życie jak dom". W międzynarodowej obsadzie pojawiają się również: Pascal Greggory ("Joanna d'Arc", "Wierność"), Eva Green ("Marzyciele", "Królestwo niebieskie"), Robin Renucci ("Królewska faworyta", "Marzyciele") i Mathieu Carriere ("Niepokoje wychowanka Torlessa", "Kolumb odkrywca").

WASZE OPINIE

hugolin

Długawy, momentami ciekawy, a momentami rozczarowujący. Serial był fajniejszy.

Sobri

Dość długi, ale całkiem ciekawy trzymający w napięciu.

gimbas

Ciekawy zaskakujący polecam
Arsene Lupin
reżyseria:
Francja/Włochy/Hiszpania/Wlk. Brytania, 2004
Francja przełomu XIX i XX wieku. Mały Arsene wiedzie beztroskie dzieciństwo otoczony przepychem. Jego ojciec, Theophraste Lupin, zdobył majątek dzięki sprytnym kradzieżom. Po matce Henrietcie d'Andresy Arsene odziedziczył królewską krew. Rodzinna stabilizacja nie jest jednak marzeniem Theophraste'a więc postanawia opuścić najbliższych.
film przygodowy
Arsene Lupin
3,4 5 1 24