PREMIERA

2007.12.16

CANAL+ PREMIUM

Artur i Minimki

Arthur et les Minimoys

Francja, 2006

reżyseria:

obsada: ,

Obsada filmu

gatunek: film animowany

czas trwania: 99 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Artur (głos Kajetan Lewandowski) nie jest szczęśliwym malcem. Mimo, że ma zaledwie dziesięć lat, na jego głowie spoczywa już pokaźny stosik problemów.

Po pierwsze: rodzice. Zostawili Artura, ponieważ przeszkadzał im w karierze. Po drugie: dziadek, którego Artur kochał z całych sił, zaginął przed laty w tajemniczych okolicznościach. Po trzecie i najgorsze: bezwzględny przedsiębiorca chce zabrać piękny dom babci, w którym chłopiec spędza wakacje. Przed eksmisją uratować by ich mógł chyba jedynie cud, lecz Artur się nie poddaje. Chłopiec zaczyna zgłębiać tajniki czarodziejskiej księgi, którą pozostawił mu dziadek. Udaje mu się rozwiązać tajemniczy rebus i trafia do magicznej krainy Minimków. Wraz z nimi przemierza siedem królestw, a przy okazji odnajduje to, czego zawsze mu brakowało: miłość, przyjaźń i prawdziwą rodzinę.

Kampanii promocyjnej "Artura i Minimków" przyświecały słowa reżysera LUCA BESSONA, który podkreślał: "Głęboko wierzę, że niezmiernie ważne jest pielęgnowanie w sobie wewnętrznego dziecka". Choć znany francuski twórca nie kręcił wcześniej filmów dla dzieci, w swoich produkcjach kreował światy rodem z dziecięcych fantazji. Wystarczy przywołać futurystyczny "Piąty element" czy "Wielki błękit", w którym ludzie zapuszczają się w podwodny świat. Besson stworzył też jedną z najciekawszych dziecięcych postaci współczesnego kina: gorzko doświadczoną przez los, a jednocześnie nadzwyczaj silną Matyldę, którą w "Leonie zawodowcu" rewelacyjnie zagrała 13-letnia wówczas Natalie Portman. Reżyser przyznał, że kiedy przystępował do realizacji "Artura i Minimków", którego scenariusz powstał na podstawie napisanych przez niego opowiadań, nie wiedział absolutnie nic o tworzeniu animacji komputerowej.

"Moje podejście było takie samo, jak do filmu fabularnego. Okazało się, że sposób realizacji jest zupełnie inny. Reżyser nie stoi za kamerą, ale za plecami 200 ludzi przy komputerach. Z technicznego punktu widzenia, była to zupełna nowość" - wyjaśniał. Kierownik produkcji, Emmanuel Prevost, przyznał, że długo zastanawiał się, jak będzie wyglądała praca z Bessonem. "W większości przypadków twórcami filmów animowanych są projektanci i artyści grafiki komputerowej. W przypadku "Artura..." jest to reżyser filmów aktorskich, posługujący się pojęciem ujęć i montażu. Daliśmy więc Lukowi narzędzia porozumienia ze światem animacji: wyreżyserował i nakręcił aktorską wersję filmu, gdzie na 12 metrach kwadratowych ludzie, filmowani przez 6-9 kamer, odgrywali różne scenki. Miały one być potem wzorcem dla animatorów" - opowiadał Prevost. Nad resztą pracowała już ekipa Pierre'a Buffina, reżysera animacji komputerowej i właściciela firmy BUFF Cie znanej z osiągnięć w dziedzinie foto-realistycznych efektów specjalnych w animacji 3D.

"Artur i Minimki" to jednak projekt nie w pełni animowany. Część filmu rozgrywa się w świecie realnym, w którym główne postaci są kreowane przez Freddie'ego Highmore'a i Mię Farrow. Highmore, mimo młodego wieku, może już pochwalić się rolami w dwóch filmach u boku Johnny'ego Deppa: w "Marzycielu" z oscarową muzyką Kaczmarka oraz "Charliem i Fabryce Czekolady" Tima Burtona. Mia Farrow, laureatka m.in. Złotego Globu, pamiętana jest przede wszystkim ze wspaniałej kreacji w "Dziecku Rosemary" Romana Polańskiego, a także z obrazów jej byłego partnera, Woody'ego Allena, takich jak "Seks nocy letniej", "Danny Rose z Broadwayu" czy"Purpurowa róża z Kairu". Na pytanie, co zachęciło ją do udziału w częściowo animowanym filmie, odpowiedziała: "Trzy rzeczy: Luc Besson, Luc Besson i Luc Besson!".LUC BESSON

Luc Besson to jeden z najbardziej znanych i cenionych francuskich reżyserów i producentów filmowych. Uwagę międzynarodowej krytyki i publiczności zwrócił na siebie filmem "Metro" (1985), jednak to "Wielki błękit" (1988) uczynił go naprawdę sławnym. Poetycka opowieść o podwodnej rywalizacji pomiędzy dwoma przyjaciółmi zachwyciła widzów na całym świecie. Do dzisiaj film ten ma swoich zagorzałych fanów i uznawany jest za kultowy. Wielkimi sukcesami okazały się również późniejsze realizacje Bessona: "Nikita" (1990), "Leon zawodowiec" (1994), "Piąty element" (1997) czy "Joanna d'Arc" (1999). Od czasu "Nic doustnie" (1997) Besson coraz chętniej udzielał się jako producent. Dziś ma w swojej filmografii zdecydowanie więcej obrazów, które wyprodukował niż wyreżyserował.

WASZE OPINIE

Bartolomeusz

Film fabularny połączony z animacją. Przez 2/3 filmu bawiłem się naprawdę świetnie. Niestety sam koniec był tak nudnawy, że gdyby nie to, całość byłaby na piątkę. Kolejnym minusem było to, że nie dało się obejrzeć tego filmu w wersji oryginalnej. A szkoda, bo moglibyśmy usłyszeć Madonnę i Davida Bowie'ego. Ale wersja dubbingowa też nie była taka zła.

Renu

Ten film to bajka. Takie spojrzenie na ten obraz uprzyjemni nam oglądanie na pewno.
Prosta historyjka fantastycznie zrealizowana i pomontowana. Wyraziste postacie, pięknie namalowane przez grafików ujmują słodkością i wdziękiem. Smaczki dla dorosłych, akcja dla najmniejszych. Nie wierze ze ktoś mógłby się nudzić podczas seansu.

kamilos

ej a niewiecie czy będzie 2-ga części??
Artur i Minimki
reżyseria:
Francja, 2006
Artur (głos Kajetan Lewandowski) nie jest szczęśliwym malcem. Mimo, że ma zaledwie dziesięć lat, na jego głowie spoczywa już pokaźny stosik problemów.
film animowany
Artur i Minimki
4,6 5 1 51