PREMIERA

2011.04.24

CANAL+ PREMIUM

Artur i zemsta Maltazara

Arthur et la vengeance de Maltazard

Francja, 2009

reżyseria:

gatunek: familijny/fantasy

czas trwania: 90 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Rok 1963. Artur (Freddie Highmore) spędza długie tygodnie z dziadkami (Mia Farrow i Ron Crawford), ponieważ jego rodzice nie mają dla niego czasu. Niebawem minie 10 pełnia księżyca od ostatniej wizyty chłopca w miniaturowym świecie niezwykłych przyjaciół, Minimków.

Nie często zdarza się okazja, aby człowiek mógł zostać zmniejszonym do rozmiarów zęba i w takiej postaci przedostać się do krainy elfowatych stworków. Radość chłopca nie zna granic. W końcu będzie mógł odwiedzić ukochaną, księżniczkę plemienia Sélenię. Łączy ich gorące uczucie od czasu wspólnej misji ratowania Minimków przed powodzią planowaną niegdyś przez niegodziwego Maltazara. Na krótko przed wyruszeniem Artura do podziemnego świata zjawia się jego ojciec (Robert Stanton). Chce zabrać go do domu wcześniej niż się umawiali. W tej samej chwili pająk przynosi chłopcu ziarenko ryżu z wezwaniem o pomoc. Chłopak wymyka się tacie i nie bacząc na niebezpieczeństwa wyrusza na ratunek Selenii i jej ludowi.

"Artur i zemsta Maltazara" to kontynuacja "Artura i Minimków", pierwszego filmu o przygodach chłopca zaprzyjaźnionego z elfowatymi stworkami. Seria powstała na podstawie scenariusza i w reżyserii LUCA BESSONA ("Leon zawodowiec", "Piąty element", "Taxi"), który tworząc książki o Minimkach zadebiutował jako autor literatury dziecięcej. Jako dziecko instruktorów nurkowania mały Luc miał ciągły kontakt z oceanem, ze zwierzętami wodnymi i z tym też wiązał swoją przyszłość. Kiedy miał 17 lat, uległ groźnemu wypadkowi podczas nurkowania. Przekreślił on dalsze plany Bessona jako badacza głębin, za to stał się inspiracją do nakręcenia "Wielkiego błękitu". Obraz, okrzyknięty jednym z najbardziej kasowych filmów w historii francuskiego kina i nominowany do Cezara w wielu kategoriach, przyniósł artyście międzynarodową sławę.

Druga część perypetii Artura została sfilmowana za niemałą kwotę 65 milionów euro. Obraz, tak jak poprzedni, jest połączeniem filmu fabularnego z animowanym. Spece od techniki komputerowej perfekcyjnie łączą świat realny z bajkową rzeczywistością małych istotek żyjących pod ziemią. Szczytem takiego miksu technik była scena zmniejszania Artura za pomocą lian. Pierwsze momenty kręcone były na żywo - aktor, rekwizyty i zielone tło. Kiedy zacisk pnączy był już dość mocny, wykorzystano manekina i na pozór proste triki filmowe. Pod koniec ujęcia, kiedy proces zmniejszania miał się ku końcowi, nie można się było już obyć bez techniki 3D.

Ponieważ od czasu wyświetlania pierwszego filmu z serii minęły trzy lata, Besson zadbał o to, aby bohaterowie i poziom dialogów oraz zdarzeń były odpowiednie dla widzów, którzy także dojrzeli o te trzy lata. "Ta część, w porównaniu z poprzednią, jest skierowana bardziej do nastolatków. Podobnie jak w przypadku Harry'ego Pottera. Należy pozwolić widzom dorastać razem z bohaterami i vice versa" - wyjaśnia reżyser. Ważne w związku z tym było, aby obsada pozostała ta sama i pojawiła się na ekranie jako ludzie o 3 lata starsi. Upływ lat ciężko dostrzec na twarzy pięknej Mii Farrow, która już po raz drugi wcieliła się w babcię Artura. Aktorka, która bardziej niż z rolą starszej pani kojarzy się z opętaną Rosemary z filmu Polańskiego i wieloletnią muzą Woody'ego Allena, ma na koncie Złoty Glob, a także trzy nominacje do nagrody BAFTA. Jest jedną z niewielu artystek tego formatu nigdy nie docenionych przez Amerykańską Akademię Filmową. Głównego bohatera zagrał Freddie Highmore. Chłopiec debiutował na planie filmowym w wieku 7 lat, lecz sceny z jego udziałem zostały wówczas wycięte. Potem jednak twórcy kina poznali się na młodzieńcu i zaczęli angażować w poważnych produkcjach. Dwukrotnie zagrał m.in. u boku Johnny'ego Deppa w "Marzycielu" i w "Charliem i fabryce czekolady", a także w trzeciej części przygód Artura w filmie "Arthur et la guerre des deux mondes". Rola ojca Artura została powierzona innemu odtwórcy niż w pierwszej części - zamiast Douglasa Randa w drugiej części wystąpił Robert Stanton, znany z takich tytułów, jak "Spokojny Amerykanin", "Wyznania zakupoholiczki" czy "Uznajcie mnie za winnego".

Obsada: Artur (Freddie Highmore/głos: Kajetan Lewandowski), babcia (Mia Farrow/głos: Ewa Kania), tata Armand (Robert Stanton/głos: Wojciech Paszkowski), mama Rose (Penny Balfour/głos: Elżbieta Jędrzejewska), Maltazar (głos: Lou Reed/Daniel Olbrychski), Max (głos: Snoop Dog/Michał Milowicz)

WASZE OPINIE

lander

świetny film
Artur i zemsta Maltazara
reżyseria:
Francja, 2009
Rok 1963. Artur (Freddie Highmore) spędza długie tygodnie z dziadkami (Mia Farrow i Ron Crawford), ponieważ jego rodzice nie mają dla niego czasu. Niebawem minie 10 pełnia księżyca od ostatniej wizyty chłopca w miniaturowym świecie niezwykłych przyjaciół, Minimków.
familijny/fantasy
Artur i zemsta Maltazara
4,2 5 1 5