PREMIERA

2009.02.07

CANAL+ PREMIUM

ASTERIX NA OLIMPIADZIE

Asterix aux jeux olympiques

Francja/Niemcy, 2008

,

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia przygodowa

czas trwania: 113 min

Ocena filmu

5.00

Opis

Czasy starożytne. Zbliżają się igrzyska olimpijskie, w których po raz pierwszy w historii będą startować Rzymianie. Stawka zawodów jest bardzo atrakcyjna, bowiem grecki król Irytos oddaje zwycięzcy za żonę córkę, piękną Irinę.

Przybrany syn Cezara, Brutus zamierza zdobyć rękę księżniczki, dlatego też wysyła do udziału w olimpiadzie najlepszych rzymskich sportowców. Uczuciem do Iriny pała także Gal Romantix, który od dawna śle do niej miłosne listy. Wie, że musi przystąpić do olimpiady i ją wygrać, inaczej jego marzenia legną w gruzach. Na pomoc śpieszą mu przyjaciele Asterix i Obelix. Skoro ich kraj znalazł się pod panowaniem Cezara, wolno im przecież reprezentować imperium rzymskie na olimpiadzie. W związku z tym ze wszystkich sił starają się pokonać Rzymian w sportowej rywalizacji.

Żadna dotychczasowa europejska produkcja nie może równać się rozmachem z "Asteriksem na olimpiadzie". Budżet filmu o walecznym Galu zamknął się w zawrotnej kwocie 80 milionów euro. Na miejsce realizacji tego gigantycznego przedsięwzięcia wybrano studia filmowe w hiszpańskim Alicante. W urokliwym nadmorskim plenerze zamontowano pełne splendoru dekoracje, m.in. największą konstrukcję stworzoną na potrzeby kina francuskiego - makietę stadionu olimpijskiego. Wykreowanie niezwykłej scenografii jest w największym stopniu zasługą Aline Bonetto, znanej z pracy na planie filmów Jeana-Pierre'a Jeuneta "Delikatesy", "Amelia" i "Bardzo długie zaręczyny". "Całość jest piękna, spektakularna i godna Hollywood. Kiedy zobaczyliśmy skończone dzieło, szef konstruktorów miał łzy w oczach" - podsumowała scenografię Bonetto, laureatka dwóch nagród Cezara i dwóch nominacji do Oscara. "Kiedy rzucamy się w taką przygodę, musimy mieć najlepszych" - mówił o doborze współpracowników jeden z reżyserów THOMAS LANGMANN. Nic dziwnego więc, że jako operatora zaangażował Thierry'ego Arbogasta, stałego współpracownika Luca Bessona. Filmowcy mieli także do dyspozycji potężny sztab charakteryzatorów, na których specjalne życzenie sprowadzono 300 peruk oraz setki warkoczy, bród i wąsów, zakładanych aktorom przed zdjęciami.

A skoro o aktorach mowa, nie sposób nie wspomnieć o doborowej obsadzie. W dwóch wcześniejszych superprodukcjach tego cyklu - "Asterix i Obelix kontra Cezar" i "Asterix i Obelix - Misja Kleopatra" - w Asteriksa wcielił się Christian Clavier. Tym razem zagrał go Clovis Cornillac, jeden z najbardziej wziętych młodych aktorów francuskiego kina, widzom znany z takich produkcji, jak m.in. "Zdrady, kłamstwa - i coś więcej", "Żona Gillesa", "Kaktus" czy ostatnio "W skórze węża". Poczciwym Obeliksem po raz kolejny został Gérard Depardieu, a jako Juliusz Cezar wystąpiła inna legenda europejskiego filmu, Alain Delon. Za brawurową kreację komicznego Brutusa na słowa uznania zasłużył Benoit Poelvoorde ("Człowiek pogryzł psa", "Sny o potędze"). Wspomnieć także należy, że od roli księżniczki Iriny nabrała rozpędu kariera młodziutkiej włoskiej modelki Vanessy Hessler. Jako że tematem przewodnim "Asteriksa na olimpiadzie" jest sportowa rywalizacja, twórcy filmu wpadli na ciekawy pomysł zaangażowania kilku międzynarodowych gwiazd różnych dyscyplin. Widzowie mogą zobaczyć na ekranie kierowcę wyścigowego Michaela Schumachera, gwiazdora futbolu Zinedine'a Zidane'a czy szefa rajdowego zespołu Ferrari Jeana Todta.

Do polskiej wersji najnowszej odsłony przygód Asteriksa został nagrany dubbing z udziałem czołówki rodzimych aktorów. Przebiegłemu Brutusowi głosu użyczył Borys Szyc, charakterystyczną chrypką Daniela Olbrychskiego przemówił Juliusz Cezar, a w Obeliksa wcielił się Wiktor Zborowski. Obsadę dubbingu uzupełnili m.in. Cezary Pazura, Jerzy Kryszak, Tomasz Kot, Anna Cieślak, Sławomir Pacek i Krzysztof Hołowczyc, któremu przypadła oczywiście rola Schumiksa, odtwarzanego w filmie przez Michaela Schumachera. Autorem polskiej listy dialogowej był Jakub Wecsile, który po udanej pracy przy takich hitach, jak "Ratatuj", "Iniemamocni", "Szeregowiec Dolot" czy "7 krasnoludków - historia prawdziwa", po raz kolejny zadbał o pełen dowcipów, aktualności i gier słownych polski przekład ekranowych kwestii.

WASZE OPINIE

PIOOLE

Jak dla mnie lekki wesoły fajny film. Mnie podobał sie chyba najlepiej ze wszystkich asterixów jakie ogladałem do tej pory.

rass

oceny filmu są dość surowe. Niedosyt, a nawet rozczarowanie. Nie dziwmy się bo film w intencji Canal+ był promowany na hit miesiąca, stąd zapewne wysokie oczekiwania. Film mamy za sobą, a na osłodę pozostaje fakt, że Canal+ polskim widzom pokazał tę produkcję w miarę szybko np. widzowie w Hiszpanii oglądają go teraz za dodatkową opłatą na PPV...

BeruZadra

Umiarkowany. Plasuje się wyżej niż "Asterix kontra Cezar" a z "Misja: Kleopatra" nie może się równać.Oczywista, że film ma swoje smaczki i "momenty", ale żeby do nich dojść trzeba przebić się przez rafy dłużyzn i nudy. Jak dla mnie "Asterix na Olimpiadzie" to bardziej zabawa konwencją. Nawiązania do takich filmów jak "101 Dalmatyńczyków", "Cyrano de Bergerac" (tu się autentycznie wzruszyłam), "Ben Hur", "Ladyhawk" , "Misja Kleopatra" są miłe dla oka (i serca) lecz stanowią jedynie element. Trochę przymało.
Podobało mi się choć przyznaję, że został mi pewien niedosyt. Raz na jakiś czas można spokojnie obejrzeć. Polecić znajomym również.
ASTERIX NA OLIMPIADZIE
Francja/Niemcy, 2008
Czasy starożytne. Zbliżają się igrzyska olimpijskie, w których po raz pierwszy w historii będą startować Rzymianie. Stawka zawodów jest bardzo atrakcyjna, bowiem grecki król Irytos oddaje zwycięzcy za żonę córkę, piękną Irinę.
komedia przygodowa
ASTERIX NA OLIMPIADZIE
4,0 5 1 104