Universal Studios International. ALL RIGHTS RESERVED.

PREMIERA

2011.03.19

CANAL+ PREMIUM

Asystent wampira

Cirque du Freak: The Vampire's Assistant

USA, 2009

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film przygodowy

czas trwania: 104 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Szesnastoletni Darren (Chris Massoglia) jest zwykłym, niewyróżniającym się z tłumu nastolatkiem. Nieźle się uczy, pasjonują go pająki, a większość wolnego czasu spędza w towarzystwie najlepszego kumpla Steve'a (Josh Hutcherson).

Pewnego dnia do ich miasteczka przyjeżdża wędrowny cyrk odmieńców. Chłopcy udają się na pokaz, podczas którego Steve rozpoznaje wśród niesamowitych postaci występujących na scenie wampira (John C. Reilly). Po przedstawieniu rozmawia z nim i prosi, aby uczynił wampirem również jego. Larten Crepsley odmawia, tymczasem Darren kradnie mu tresowaną tarantulę - Madam Octa. Pająk gryzie Steve'a, w wyniku czego nastolatkowi grozi śmierć. Darren jest zmuszony wrócić do trupy wędrownych cyrkowców i prosić Crepsleya o pomoc. Ten zgadza się zaopatrzyć chłopaka w antidotum oraz zobowiązuje się chronić go przed mającą na niego oko wrogą frakcją wampirów. W zamian za to Darren musi stać się półwampirem i pracować jako asystent Crepsleya. Chcąc ratować przyjaciela, chłopak przystaje na układ.

"Asystent wampira" powstał w oparciu o 3 pierwsze spośród 12 części popularnej serii zwanej "Sagą Darrena Shana", która została przetłumaczona na 30 języków i podbiła serca młodych czytelników na całym świecie. Wyszła spod pióra urodzonego w Anglii, a od szóstego roku życia mieszkającego w Irlandii pisarza Darrena Shana (właściwie Darrena O'Shaughnessy'ego), który użyczył głównemu bohaterowi swojego artystycznego pseudonimu. Autor zaczynał od opowiadań i scenariuszy. Potem pisał powieści dla dorosłych. Kiedy w 2000 roku opublikował pierwszą powieść młodzieżową, zebrał mnóstwo pozytywnych recenzji. Zyskał także rzeszę fanów żądnych dalszych przygód Darrena i innych członków cyrku odmieńców. Napisał więc kolejne 11 części, które sprzedano w sumie w około 15 milionach egzemplarzy. W Japonii na podstawie serii powstała popularna manga, której twórcą jest Takahiro Arai. Prawa do nieanimowanej ekranizacji serii wykupił Universal. Jednym z producentów, współautorem scenariusza oraz reżyserem został Paul Weitz, znany jako twórca komediowych przebojów ("American Pie", "Poznaj naszą rodzinkę") oraz wyreżyserowanego wraz z bratem Chrisem "Był sobie chłopiec". Za scenariusz do tego ostatniego był nominowany, wraz z partnerami, do Oscara i do nagrody BAFTA w kategorii najlepszy scenariusz adaptowany.

W "Asystencie wampira" w roli Crepsleya obsadzono Johna C. Reilly'ego, który dotychczas grał głównie na drugim planie ("Aviator", "Magnolia", "Godziny"). Do jego najważniejszych występów należy kreacja w "Chicago", gdzie zagrał naiwnego i ignorowanego przez wszystkich męża Roxie Hart (Renée Zellweger). Za tę rolę otrzymał nominację do Oscara i Złotego Globu. W tytułowego asystenta wampira wcielił się Chris Massoglia, dla którego było to pierwsze tak znaczące aktorskie doświadczenie. Jego przyjaciela, Steve'a zagrał Josh Hutcherson, który jak na 19-latka ma bogate doświadczenie filmowe. W filmografii młodego aktora widnieją takie tytuły, jak "Zathura - kosmiczna przygoda", "Most do Terabithii" czy "Podróż do wnętrza ziemi 3D". W obsadzie znalazła się także para gwiazdorów - Salma Hayek i Willem Dafoe. Piękna aktorka wcieliła się w kobietę z brodą Madame Truski, Dafoe pojawił się natomiast jako elegancki wampir Gavner Purl. Liderem osobliwych istot z cyrku odmieńców jest pan Tall - superwysoki mężczyzna, potrafiący czytać w myślach i poruszać się z prędkością błyskawicy. W rolę wcielił się Ken Watanabe, japoński aktor nominowany do Oscara za występ w "Ostatnim samuraju", znany także z "Listów z Iwo Jimy", "Wyznań gejszy" oraz "Incepcji". Choć aktor jest rzeczywiście wysoki, dla podkreślenia nieprzeciętnego wzrostu bohatera do niektórych scen zaangażowano dublera. Był nim mierzący 2 metry i 8 centymetrów koszykarz Trevon Flores. Do stworzenia całej trupy dziwolągów twórcy musieli skorzystać z pomocy charakteryzatorów, wytwórców protez oraz, rzecz jasna, grafików komputerowych i speców od efektów specjalnych.

WASZE OPINIE

Blue-Grey

To, co nie podobało mi się w "Parnassusie", już tak nie razi w "Asystencie wampira". Mogę śmiało polecić ten film jako lekką i barwną zabawę w królestwie wyobraźni. Pewnie bardziej by mi się on podobał, gdybym był nastolatkiem. Lata jednak lecą nieubłaganie. Ale zawsze warto sobie przypomnieć beztroskie dorastanie...[;-)]

Speszaq

Gdy miałem zamiar obejrzeć nawet nie spodziewałem się że będę aż tak miło i
pozytywnie zaskoczony. Film wciągnął mnie od początku do końca i niestety nagle się
skończył i właśnie zastanawia mnie czy reżyser ma w planach kręcić II część bo to
wyglądało tak że zaczęło się coś wielkiego wywołali wojnę i koniec filmu. Postacie
,,dziwolągi'' ciekawe pomysły i świetnie wykonane kreacje bohaterów walki również na
najwyższym poziomie jak dla mnie ten film będzie poważnym kandydatem do filmu
miesiąca ;>
Asystent wampira
reżyseria:
USA, 2009
Szesnastoletni Darren (Chris Massoglia) jest zwykłym, niewyróżniającym się z tłumu nastolatkiem. Nieźle się uczy, pasjonują go pająki, a większość wolnego czasu spędza w towarzystwie najlepszego kumpla Steve'a (Josh Hutcherson).
film przygodowy
Asystent wampira
3,8 5 1 13