Fox

PREMIERA

2010.06.12

CANAL+ PREMIUM

AUSTRALIA

Australia/USA/Wlk. Brytania, 2008

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: melodramat

czas trwania: 159 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Australia, przełom lat 30. i 40. ubiegłego wieku. Lord Maitland Ashley (Anton Monsted) prowadzi hodowlę bydła na Faraway Downs. Na całej północy jest to jedyny teren, który nie należy do Lesleya Carneya (Bryan Brown).

Monopolista proponuje kupno chylącego się ku upadkowi rancza, ale Maitland nie chce się zgodzić. Lady Sarah Ashley (Nicole Kidman) jest zaniepokojona postawą męża, zwłaszcza że pilnie potrzebuje pieniędzy na utrzymanie luksusowej rezydencji w Londynie. Podejrzewając małżonka o niewierność, opuszcza Anglię i leci do Darwin, by przekonać go do sprzedaży rancza i powrotu do domu. Po przybyciu na miejsce okazuje się, że Maitland nie żyje. Sarah odkrywa spisek, w który jest zamieszany zarządca rancza, będący w zmowie z Carneyem. Postanawia ocalić Faraway Downs. W tym celu chce przepędzić bydło do Darwin i sprzedać je wojsku. W wyprawie pomaga jej nieokrzesany poganiacz bydła (Hugh Jackman) i wierni pracownicy Maitlanda.

BAZ LUHRMANN, reżyser, scenarzysta i producent, jest czołową postacią australijskiego kina, twórcą wielu spektakularnych produkcji filmowych, teatralnych i multimedialnych. Jego debiutem reżyserskim był w 1992 roku "Roztańczony buntownik", który zdobył ogromne uznanie zarówno wśród widzów, jak i krytyki. Kolejny projekt, adaptacja tragedii Williama Szekspira "Romeo i Julia" okazał się wielkim sukcesem kasowym i był m.in. nominowany do Oscara za scenografię, nagrodzony na Berlinale i wyróżniony 4 nagrodami BAFTA. W 2001 roku Luhrmann przywrócił modę na musicale "Moulin Rouge", wskrzeszając gatunek, który stracił popularność w latach 50. Film, w którym główne role zagrali Nicole Kidman i Ewan McGregor, nagrodzono m.in. dwoma Oscarami i Złotym Globem oraz nominowano do nagród BAFTA. "Moulin Rouge" było ostatnią częścią tzw. Red Curtain Trilogy. Cykl ten wyróżniał się prostą i zwięzłą fabułą, w której taniec, rytm i piosenka były narzędziem charakteryzowania postaci. W 2004 roku australijski reżyser, kręcąc w Paryżu reklamę perfum Chanel No.5 z Nicole Kidman, wpadł na pomysł zrealizowania wielkiego epickiego widowiska o przygodach i romansie w dalekiej krainie, którą dla wielu ludzi są Antypody. Scenariusz do filmu "Australia" napisał wraz ze Stuartem Beattie'em, Ronaldem Harwoodem i uznanym, australijskim pisarzem Richardem Flanaganem. Miejscem akcji jest Północna Australia i wyżyna Kimberley. Ziemia jest tam bardzo sucha, a tereny w zasadzie niezamieszkane. Obfite deszcze sprawiają, że przyroda rozkwita z dnia na dzień. Obcowanie z naturą w tym miejscu to wielkie wyzwanie. Dla Luhrmanna "Australia" jest filmem o własnej tożsamości, powrotem do korzeni. Dzięki niemu poznał lepiej historię swojego kraju, jego relacje z Anglią i Aborygenami. Zdał sobie sprawę z więzi, jaka istnieje między człowiekiem, a miejscem w którym żyje. Zdaniem reżysera najważniejszym przesłaniem filmu jest to, że nikt nie może tak naprawdę posiadać ziemi, drugiego człowieka czy dziecka, a jedynie historię swego życia. Realizując "Australię" Luhrmann postanowił dostarczyć widzom rozrywki na najwyższym poziomie i pragnął, aby obraz ten dołączył do szacownego grona epickich dzieł z czasów jego młodości. Z tego też powodu jego dzieło jest kompilacją wątków i motywów zaczerpniętych z "Przeminęło z wiatrem", "Afrykańskiej królowej", "Stąd do wieczności", "Rzeki Czerwonej" i "Lawrence'a z Arabii". W odtworzeniu Australii lat 30. poprzedniego stulecia reżyserowi pomagała jego żona Catherine Martin ("Roztańczony buntownik", "Romeo i Julia"), która za pracę przy "Moulin Rouge" zdobyła 2 Oscary: za kostiumy i kierownictwo artystyczne.

Lady Sarah Ashley zagrała Nicole Kidman ("Oczy szeroko zamknięte", "Tłumaczka", "Inwazja"), która w 2003 roku zdobyła Oscara, Złoty Glob, nagrodę BAFTA i Srebrnego Niedźwiedzia za rolę Wirginii Woolf w "Godzinach". Rok wcześniej była nominowana do Oscara za rolę w "Moulin Rouge". Za ten sam film uhonorowana została także Złotym Globem. Jej bohaterka, Sarah Ashley jest trzydziestokilkuletnią arystokratką, zimną, wyniosłą kobietą, przyzwyczajoną do osiadłego trybu życia, która po przyjeździe do dalekiej Australii przechodzi wewnętrzną przemianę i zaczyna inne życie. W obcym kraju odnajduje miłość, którą obdarza Australię, miejscowego sierotę i poganiacza bydła. W roli tego ostatniego partnerował jej Hugh Jackman ("Van Helsing", "Prestiż", "Źródło"), aktor znany z kreacji Wolverine'a w trzech częściach "X-mena". Szorstki i cyniczny drover, szczycący się tym, że nikt mu nigdy nie rozkazywał, przeistacza się dzięki Lady Ashley w romantyka i odkrywa w sobie potrzebę osiedlenia się i założenia rodziny. Narratorem filmu jest nastoletni Nullah (debiutujący Brandon Walters), syn aborygenki i białego mężczyzny. W historii chłopca, za którym podąża w ukryciu dziadek szaman, kryje się nie tylko mistyczna kultura jego nacji, ale też niechlubne dzieje tzw. Skradzionych Pokoleń. W ramach tej zakrojonej na szeroką skalę akcji rządu Australii w latach 1900-1970 odbierano aborygeńskim rodzicom dzieci w celu ich przymusowej asymilacji.

Do filmu "Australia" uszyto niemal dwa tysiące kostiumów, czyli cztery razy więcej niż do "Moulin Rouge". Ich główna projektantka Catherine Martin otrzymała za swoją pracę w 2009 roku nominację do Oscara. Autorem zdjęć jest Mandy Walker ("Studnia", "Kwestia zaufania", "Pierwsza strona"), a muzykę skomponował dwukrotnie nominowany do Oscara David Hirschfelder ("Blask", "Elizabeth", "Przypadkowa dziewczyna").

WASZE OPINIE

davg

Świetny film, momentami zabawny, momentami wzruszający, świetnie opowiedziana historia - a zdjęcia w hd - coś pięknego. Mimo, że film jest bardzo długi to czas szybko i przyjemnie mija przed ekranem telewizora.

admin

BeruZadro, dziękujemy za zwrócenie uwagi, poprawione.

BeruZadra

Przede wszystkim nie zgadzam się z klasyfikowaniem "Australii" jako melodramat.
Z definicji - melodramat to opowieść o wielkiej miłości z trudnymi do przezwyciężenia przeciwnościami, w finale prowadzącymi do rozstania czy też śmierci jednego lub dwojga bohaterów. Póki co - w "Australii" nikt z głównych bohaterów nie ginie, nikt nie umiera (no, może z ustawowym wyjątkiem) a wszystko zdaje się mieć pozytywne zakończenie.
Zgodzę się nazwać "Australię" widowiskiem dramatycznym, choć i tu byłabym gotowa polemizować. Natomiast zdecydowanie określę obraz Luhrmanna jako romans. Siłą rzeczy męskiej części widowni "Australia" niekoniecznie będzie się podobać natomiast panie będą mogły czuć się usatysfakcjonowane. Nie tylko ze względu na Jackmana, na którym sama wieszałam oko z przyjemnością. (głównie za walory fizyczne, ale to już całkowicie na marginesie. ;q)
Co do samego filmu - okazał się zaskakująco dobry. Zgoda, były momenty, gdy scenografia sprawiała nienaturalne wrażenie i zakłuła sztucznością lecz fabuła dzielnie nadrabiała niedociągnięcia. Poza tym w filmie odnalazłam kilka dodatkowych smaczków przez które mam dla "Australii" bardziej życzliwy stosunek.
Ze zdumieniem na przykład przeczytałam informację, że w scenach nalotu na Darwin wykorzystano sekwencję nalotu z "Tora!Tora!Tora!". Kto by pomyślał, prawda? Brawa za zręczny montaż. Oczywiście obsada drugiego planu: Jacek Koman, Bryan Brown, oczywiście David Gulpilil ale uważam, że na pochwałę zasługuje też Brandon Walters jako Nullah. Jest tak naturalny, że Kidman i Jackman pomimo swoich możliwości aktorskich wypadają przy nim drętwo.
Oglądałam "Australię" z niekłamaną przyjemnością. Film wciągnął mnie do tego stopnia, że czas przestał mieć znaczenie. Zniknęło gdzieś owe 160 min. Była natomiast przygoda, akcja i wątek romansowy- właściwie główna oś filmu. I to było coś: ciekawy, przyjemny, interesujący - pozycja warta polecenia i obejrzenia.

Przy okazji - Moim skromnym zdaniem w opisie filmu w zdaniu "Dzięki niemu poznał lepiej historię swojego kraju, jego relacje z Anglią i aborygenami." "Aborygenami" zdałoby się napisać również z dużej litery. Chociaż to ogólne określenie rdzennych mieszkańców Australii - odnosi się do określonej nacji i grupy etnicznej. Podobnie jak Apacze, Komancze, Ajnowie itd.
AUSTRALIA
reżyseria:
Australia/USA/Wlk. Brytania, 2008
Australia, przełom lat 30. i 40. ubiegłego wieku. Lord Maitland Ashley (Anton Monsted) prowadzi hodowlę bydła na Faraway Downs. Na całej północy jest to jedyny teren, który nie należy do Lesleya Carneya (Bryan Brown).
melodramat
AUSTRALIA
4,0 5 1 92