• Orzeł

PREMIERA

2011.04.23

CANAL+ PREMIUM

Autor widmo

The Ghost Writer

Francja/Niemcy/Wielka Brytania, 2010

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: thriller

czas trwania: 123 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Wydawnictwo poszukuje osoby do spisania biografii byłego premiera Wielkiej Brytanii Adama Langa (Pierce Brosnan). Dzięki staraniom agenta (Jon Bernthal), zlecenie otrzymuje zawodowy ghostwriter (Ewan McGregor). Ma to być dla niego życiowa szansa i recepta na sukces, ale od samego początku sprawy nie układają się dobrze.

Na początku dowiaduje się, że jego poprzednik Michael McAra, bliski współpracownik i przyjaciel Langa, zginął w tajemniczych okolicznościach. W pilnie strzeżonej nadmorskiej rezydencji premiera pisarz poznaje sekretarkę Langa, Amelię Bly (Kim Cattrall) oraz jego małżonkę Ruth (Olivia Williams). Kobiety wyraźnie rywalizują o względy i uwagę polityka. Wkrótce w mediach wybucha wokół byłego premiera skandal. Zostaje oskarżony o to, że w czasie swoich rządów miał zezwolić na przekazanie do USA i torturowanie osób podejrzanych o terroryzm. Pisarz, który zostaje zakwaterowany w tym samym pokoju, co jego poprzednik, znajduje ukrytą kopertę, zawierającą informacje dotyczące przeszłości Langa. Zaniepokojony, rozpoczyna własne śledztwo, nie zdając sobie sprawy na jakie niebezpieczeństwo się naraża.

"To jeden z najświetniejszych i najczarniejszych filmów Polańskiego" - pisał z entuzjazmem po berlińskiej premierze "Autora widmo" Tadeusz Sobolewski, który nie był bynajmniej odosobniony w swojej opinii. Najnowszy film ROMANA POLAŃSKIEGO, twórcy "Dziecka Rosemary" i "Chinatown" przyniósł polskiemu reżyserowi Srebrnego Lwa w Berlinie i 6 nie mniej prestiżowych Europejskich Nagród Filmowych (m.in. za najlepszy film, scenariusz i reżyserię). "Autor widmo" jest dokonaną wspólnie z Robertem Harrisem ekranizacją jego bestsellerowego "Ducha". Uznawany za jednego z najwybitniejszych współczesnych autorów książkowych thrillerów, Harris dostarczył Polańskiemu materiał idealnie dopełniający dotychczasowy dorobek reżysera. Utrzymana w duchu twórczości mistrza suspensu Alfreda Hitchcocka opowieść o niespełnionym pisarzu wynajętym do spisania wspomnień byłego premiera zawiera motywy dobrze znane z wcześniejszych filmów Polańskiego. Klaustrofobiczna atmosfera odciętej od świata wyspy, na której rozgrywa się akcja filmu przywodzi na myśl "Matnię" (1966) czy "Nóż w wodzie" (1961). W samym bohaterze - człowieku bez nazwiska, przejmującym tożsamość swojego poprzednika - można dopatrzyć się z kolei podobieństw do wpadającego w obłęd bohatera "Lokatora" (1976). Pełna niepokoju atmosfera filmu, podkreślona zdjęciami Pawła Edelmana, współgra ze szczególną sytuacją, w jakiej powstawał film. Jego realizację przerwały kłopoty osobiste reżysera i ciągnące się za nim przez lata oskarżenie o zgwałcenie 13-letniej Samanthy Gailey. Zatrzymany na lotnisku w Zurychu i zamknięty w areszcie domowym reżyser jedynie dzięki determinacji i uporowi zdołał dokończyć film.

Możliwość zagrania u Romana Polańskiego elektryzuje aktorów niezależnie od etapu kariery, na którym się znajdują. Postać tytułowego "Autora widmo", everymana pozbawionego w scenariuszu rozbudowanej charakterystyki, była szczególnym wyzwaniem, którego podjął się Ewan McGregor ("Trainspotting", "Moulin Rouge", "Młody Adam"). Umiejętność trafnego obsadzania aktorów przez Polańskiego potwierdza wybranie Pierce'a Brosnana do roli byłego premiera. W postaci tej doszukiwano się podobieństw z Tonym Blairem, do czego aktor przyczynił się naśladując charakterystyczne dla byłego brytyjskiego premiera manieryzmy. Równie interesująco w powieści i filmie prezentują się postaci kobiece - sekretarka i doradca Langa, Amelia Bly oraz skomplikowana i tajemnicza Ruth, żona premiera. Zagrały je Kim Cattrall ("Seks w wielkim mieście", "Akademia policyjna") i Olivia Williams ("Rushmore", "Szósty zmysł", "Piotruś Pan"). Charyzma reżysera sprawiła, że nawet w epizodach zobaczyć można wybitne aktorskie osobowości. Na dalszym planie pojawiają się m.in. hollywoodzki weteran Eli Wallach ("Siedmiu wspaniałych", "Dobry, zły i brzydki"), zdobywca Oscara Timothy Hutton ("Zwykli ludzie", "Sokół i koka") i dwukrotnie do niego nominowany Tom Wilkinson ("Za drzwiami sypialni", "Michael Clayton").

Nagrody filmowe

Najlepszy film europejski, Autor widmo

WASZE OPINIE

Chantalle

A mi sie ten film podobal, polecam

cadaver

Można obejrzeć ... pytanie po co ?

Pio

Mnie również film nie wciągnął, był tak nudny, że nie szło dalej oglądać. Zawiodłem się
bardzo na tym filmie Romana.
Autor widmo
reżyseria:
Francja/Niemcy/Wielka Brytania, 2010
Wydawnictwo poszukuje osoby do spisania biografii byłego premiera Wielkiej Brytanii Adama Langa (Pierce Brosnan). Dzięki staraniom agenta (Jon Bernthal), zlecenie otrzymuje zawodowy ghostwriter (Ewan McGregor). Ma to być dla niego życiowa szansa i recepta na sukces, ale od samego początku sprawy nie układają się dobrze.
thriller
Autor widmo
4,6 5 1 28