PREMIERA

2003.12.29

CANAL+ PREMIUM

AVALON

Japonia/Polska, 2001

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film science fiction

czas trwania: 93 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Rzeczywistość niedalekiej przyszłości. Zagubieni młodzi ludzie szukają ucieczki w iluzorycznym świecie gier komputerowych.

Szczególnie popularna jest nielegalna gra wojenna "Avolon", która może być jednak groźna również w realnej rzeczywistości. Niektórzy z jej uczestników kończą zabawę w stanie śmierci klinicznej. Ash (Małgorzata Foremniak) jest zawodowym graczem i krąży miedzy dwoma światami. Wrażliwa, choć już pozbawiona złudzeń kobieta stara się działać na własny rachunek i nie wchodzi w żadne układy z innymi graczami. Gdy myśli, że już nic nie jest w stanie nią wstrząsnąć, dowiaduje się, że jej były kochanek Murphy (Jerzy Gudejko) "nie powrócił" z wirtualnego świata. Ash nie może uwierzyć w jego śmierć. Zaczynają się też dziać inne dziwne rzeczy. W "Avolonie" jakiś człowiek wciąż ją wyzywa na pojedynek, ale nie zostawia swoich danych. Znika też jej pies - jedyna istota, którą obdarzała uczuciem. Dawny znajomy, Stunner (Bartłomiej Świderski), opowiada jej o okolicznościach przegranej Murphy'ego. Ash nie przekonują jednak jego argumenty i zaczyna własne śledztwo.

Pierwszy projekt "Avalonu" powstał już dziesięć lat temu. Początkowo w główną filmową postać miał się wcielić mężczyzna. Jednak w czasie długich prac przedprodukcyjnych reżyser zmienił zdanie. Podczas castingu zorganizowanego w Polsce w kwietniu 1999 roku rolę Ash zdobyła Małgorzata Foremniak. To nie jedyny polski akcent. Sporą część ekipy stanowili polscy aktorzy i realizatorzy, a wśród nich: autorka kostiumów Magdalena Tesławska ("Pan Tadeusz") i operator Grzegorz Kędzierski ("Ogniem i mieczem"). Kręcone głównie w plenerach Wrocławia, Krakowa i Warszawy zdjęcia uhonorowano nagrodą na MFF Fantastycznych i Grozy w Sitges. W "Avalonie" wykorzystano najnowocześniejszy system dźwiękowy - Dolby Digital Surround EX (6.1) - który daje widzowi wrażenie realnej obecności na ekranie.

WASZE OPINIE

Dariusz

Bezsensu wcale radze nieoglądać !! !! !! !! !! !! !! !!

Jacek "GrafiX" Mroczkowski

Avalon, to miejsce, które powienien poznac każdy gracz w wirtualnym świecie. Film opowiada o grze, o manikalnym sposobie życia w przyszlosci, który opiera sie o zaistnienie na polu walki w Avalonie systemie virtualnej rzeczywistości, to co powinno urzec , każdego fana gatunku to, to iż w filmie grają polscy aktorzy , oraz oczywiscie efekty specjalne , ktory nie jest malo , a druga zaleta filmu jest również to, iż jest w barwach sepii ... co nadaje klimatu .. "brudu". Polecam film tylko fanom gatunku , innych moze znudzic ..

Bunny Green

Mamoru Oshii robił juz lepsze filmy (anime of course) a Ghost in the shell to juz arcydzieło. Po tym filmie spodziewałam sie czegos podobnego (ale po raz kolejny przekonałam się, że tylko czternastolatki wierzą w wielkosc reżyserów nie liczac sie z telenowelowymi aktorami)
AVALON
reżyseria:
Japonia/Polska, 2001
Rzeczywistość niedalekiej przyszłości. Zagubieni młodzi ludzie szukają ucieczki w iluzorycznym świecie gier komputerowych.
film science fiction
AVALON
3,0 5 1 2