Twentieth Century Fox Film Corporation. All rights reserved.
  • Oscar
  • Złote Globy

PREMIERA

2011.01.22

CANAL+ PREMIUM

Avatar

USA/Wlk. Brytania, 2009

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film science fiction

czas trwania: 155 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Rok 2154. Jake Sully (Sam Worthington), sparaliżowany były żołnierz piechoty morskiej, otrzymuje szansę odzyskania zdrowego ciała. Musi jednak wziąć udział w specjalnym programie militarnym.

Były komandos Jake Sully (Sam Worthington) jest w wyniku odniesionych ran sparaliżowany i porusza się na wózku inwalidzkim. Otrzymuje propozycję, która może mu wrócić sprawność ruchową. Jedzie na specjalną misję militarną na Pandorę, księżyc planety Polyphemus w układzie Alfa-Centauri. Nadrzędnym celem realizowanego tam programu Avatar jest uzyskanie dostępu do bogatych pokładów minerału o nazwie Unobtainium, będącego ratunkiem dla ludzi, którzy wyczerpali swoje zapasy energii. Jest rok 2154. Pierwsi ludzie zjawili się na Pandorze 30 lat wcześniej i od tamtego momentu atmosfera między Ziemianami a zamieszkującymi Pandorę Na'vi jest bardzo napięta. Na'vi żyją w harmonii z naturą zachowaną na Pandorze w stanie dziewiczym. Przypominają ludzi, choć są od nich o wiele wyżsi i mają błękitną skórę. Najważniejszą różnicą między nimi jest jednak to, że Ziemianie nie są w stanie oddychać na Pandorze. Radzą sobie, stosując specjalnie zaprojektowane i zbudowane z DNA człowieka i Na'vi awatary, czyli ciała, którymi można zdalnie sterować, ale i odczuwać. Dzięki takiemu awatarowi Jake Sully znowu może poruszać się o własnych siłach. Jego zadaniem na Pandorze jest infiltrowanie Na'vi i zdobywanie informacji, które pomogą ludziom ich pokonać. W nieprzewidzianych okolicznościach życie Jake'a ratuje księżniczka Na'vi, Neytiri (Zoe Saldana). Z początku nieufna, z czasem pozwala człowiekowi dołączyć do Na'vi i lepiej ich poznać. Kiedy wojna między rasami jest już nieunikniona, Jake musi opowiedzieć się za jedną ze stron.

Zrealizowany z niespotykanym dotąd rozmachem "Avatar" JAMESA CAMERONA został okrzyknięty filmem rewolucyjnym, otwierającym wrota do nowej epoki kina. Kręcono go, łącząc klasyczny format dwumiarowy z zaawansowaną techniką 3D, w której powstała większość scen. Ciekawość i niedowierzanie kierowała widzami, którzy tłumnie, z różnym nastawieniem, ruszyli do kin. Już w czasie premierowego weekendu produkcja zarobiła 77 milionów dolarów w samych Stanach Zjednoczonych oraz ponad 232 miliony na całym świecie. W krótkim czasie najnowsza superprodukcja Camerona stała się najbardziej dochodowym filmem w historii kina. Z 2,78 miliardami łącznych wpływów pobiła rekord wcześniejszego filmu reżysera, "Titanica" z 1997 roku, który zarobił 1,84 mld. Za sukcesem "Avatara" stały lata przygotowań, ale i marzeń. Cameron o stworzeniu takiego kina myślał już w połowie lat 90. Wykreował wówczas wszystkie postacie i napisał scenariusz, jednak wiedział, że nie istnieje jeszcze technika, która mogłaby sprostać jego wizji. Zmienił zdanie dopiero, kiedy zobaczył wykreowanego za pomocą CGI (Computer Generated Imagery) Golluma we "Władcy pierścieni - Dwóch wieżach".

Historia opowiedziana przez Camerona obfituje w aluzje do współczesnych problemów ekologicznych, uprzedzeń rasowych i wojen, ale nawiązania te służą głównie wykreowaniu mitycznej, nieznanej współczesnemu widzowi, ale wiarygodnej rzeczywistości. Cameron wyznaje: "Chciałem umieścić zwykłego bohatera w nietypowej sytuacji i otoczeniu. Skorzystałem ze standardowego motywu cudzoziemca poznającego nową kulturę. (...) Marzyłem o stworzeniu filmu, do którego wymyśliłbym zupełnie nowy świat. Jako dzieciak uwielbiałem sci-fi (...). Na lekcjach zamiast rozwiązywać zadania, rysowałem stwory i kosmitów. "Avatar" jest więc spełnieniem moich dziecięcych fantazji".

Do zrealizowania tego złożonego projektu twórcy wykorzystali najnowsze techniki animacji komputerowej. Celem było stworzenie obcego na miarę XXI wieku, który w wielu aspektach przypominałby jednak istotę ludzką. Wykorzystano m.in. unowocześnioną technologię motion capture, która była w stanie wychwycić nie tylko ruchy bohaterów, ale także ich emocje, najdrobniejsze, trudne do zauważenia gołym okiem drgania mięśni mimicznych, a przede wszystkim ruchy oczu. Aktorzy grali w specjalnych kostiumach pokrytych czujnikami ruchu, które następnie były przetwarzane przez program komputerowy na realistyczne zachowania postaci, wykreowanych przez specjalistów od animacji i grafiki komputerowej. W efekcie powstały istoty przypominające aktorów, którzy się w nie wcielili, lecz odpowiadające także wyglądowi Na'vi. Ich oczy są dwa razy większe od ludzkich, szyje - dłuższe, układ kostny i mięśniowy - inaczej zbudowane. Na'vi i awatary są znacznie wyżsi od Ziemian, ale ich błękitna skóra swoją strukturą przypomina ludzką. "Aktorzy obawiali się, że chcemy ich zastąpić komputerowymi postaciami. Przeciwnie - pragnęliśmy wyciągnąć z nich to, co najlepsze i podkreślić to efektami komputerowymi. Za nic na świecie nie zrezygnowałbym z pracy z aktorami!" - opowiada Cameron, który obsadził w głównych rolach nieopatrzonych wykonawców: Sama Worthingtona ("Terminator - Ocalenie", "Starcie Tytanów") i Zoe Saldanę ("Światła sceny", "Piraci z Karaibów - Klątwa Czarnej Perły").

"Avatar" mimo czasu, wysiłku i budżetu, jakie pochłonął, nie przyniósł Jamesowi Cameronowi upragnionych statuetek Oscara dla najlepszego reżysera i najlepszego filmu. W ocenie Akademii lepsza okazała się była żona filmowca i jej "The Hurt Locker. W pułapce wojny". Mimo, że obie produkcje otrzymały po 9 nominacji, dwa najważniejsze laury zgarnęła Kathryn Bigelow. Cameronowi na pocieszenie przypadły 3 statuetki w kategoriach technicznych, w tym za najlepsze efekty specjalne i zdjęcia. Niewątpliwie jednak nikt nie odbierze mu satysfakcji z faktu, że dokonał w kinie przełomu, sprawił bowiem, że dziś niemal każdy wysokobudżetowy film jest przerabiany na technologię 3D. W tej chwili zaś pracuje nad dwoma sequelami "Avatara", z których pierwszy ma pojawić się w 2014 rok, a drugi rok później. Cameron zapowiada, że mają być jeszcze bardziej zaawansowane technologicznie od części pierwszej.

Nagrody filmowe

Najlepsza scenografia, Kim Sinclair, Rick Carter, Robert Stromberg, Avatar
Najlepsze efekty specjalne, Joe Letteri, Stephen Rosenbaum, Richard Baneham i Andy Jones, Avatar
Najlepsze zdjęcia, Mauro Fiore, Avatar
Najlepszy dramat, Avatar

WASZE OPINIE

admin

bartosz13, w tej chwili nie mamy w planach powtórki tego filmu.

bartosz13

Czy film zostanie jeszcze wyemitowany
przez
Canal +?

six

Na początku film jest nudny. Potem akcja trochę się rozkręca ale co? Nudy, nudy i jeszcze raz nudy. Jeśli Cameron chcę zrobić jeszcze 2 część musi trochę popracować żeby film nie był nudny.
Avatar
reżyseria:
USA/Wlk. Brytania, 2009
Rok 2154. Jake Sully (Sam Worthington), sparaliżowany były żołnierz piechoty morskiej, otrzymuje szansę odzyskania zdrowego ciała. Musi jednak wziąć udział w specjalnym programie militarnym.
film science fiction
Avatar
4,5 5 1 250