PREMIERA

2011.10.04

CANAL+ PREMIUM

Baaria

Włochy/Francja, 2009

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat obyczajowy

czas trwania: 145 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Położone nieopodal Palermo, małe sycylijskie miasteczko Baarìa jest domem trzypokoleniowej familii Torrenuova.

Jej senior, skromny pasterz Ciccio, oddał się za czasów rządów Mussoliniego swej wielkiej pasji - literaturze. Syn Ciccia, Giuseppe zwany Peppino (Francesco Scianna), obserwując na co dzień bezwzględność posiadaczy ziemskich i miejscowych mafiosów, dołącza do partii komunistycznej, po wojnie zaś żeni się z ukochaną Manniną (Margareth Madè) i zakłada rodzinę. Z ich związku przychodzi na świat m.in. syn Pietro. Na życie klanu Torrenuova wpływają spory o ziemię, lokalne konflikty, ale także II wojna światowa, upadek faszyzmu, działalność mafii i lądowanie na Sycylii wojsk amerykańskich.

GIUSEPPE TORNATORE, jeden z najważniejszych współczesnych włoskich reżyserów, urodził się na Sycylii i w rodzinne strony powracał już choćby w "Cinema Paradiso", wyróżnionym Oscarem i Złotym Globem. Dwie dekady po premierze tamtego filmu Tornatore postanowił raz jeszcze skierować uwagę ku rodzinnej wyspie. Jego "Baarìa" to epicka opowieść o losach pewnej rodziny, rozgrywająca się na przestrzeni blisko sześćdziesięciu lat. Głównymi bohaterami są Peppino (wzorowany na ojcu reżysera) oraz jego żona Mannina. Na dalszym planie pojawia się zaś liczna i barwna galeria postaci.

"Baarìa" to gigantyczne przedsięwzięcie. Zdjęcia realizowano przez pół roku w 122 różnych miejscach, a przed kamerą przewinęło się aż 35 tysięcy statystów! Nie powinno więc dziwić, że budżet produkcji zamknął się w niebagatelnej kwocie 28 milionów euro. Poza charakterystycznym stylem Tornatore, znanym z innych filmów - by wymienić choćby pamiętną "Malenę" - niewątpliwymi atutami "Baarìi" są imponujące zdjęcia Enrico Lucidiego oraz nastrojowa muzyka skomponowana przez mistrza Ennia Morricone. Choć w rolach głównych Tornatore zdecydował się obsadzić stosunkowo mało znanego aktora Francesca Sciannę oraz debiutującą na ekranie modelkę Margareth Madè, kinomanów z pewnością ucieszy obecność w obsadzie takich nazwisk, jak Raoul Bova ("Pod słońcem Toskanii", "La nostra vita"), Ángela Molina ("Drżące ciało", "Rodzina Borgiów"), Luigi Lo Cascio ("Nasze najlepsze lata", "Witaj, nocy"), Laura Chiatti ("Somewhere. Między miejscami"), Michele Placido ("Karol - papież, który pozostał człowiekiem") czy wreszcie sama Monica Bellucci.

SPRAWDŹ NAJBLIŻSZE PREMIERY FILMOWE

CZYTAJ BLOGI FILMOWE

OGLĄDAJ MAGAZYN AKTUALNOŚCI FILMOWE

WASZE OPINIE

zalogowany

Moim zdaniem tym razem Tornatore przedobrzył. W tym filmie jest wszystkiego za dużo, nawet tzw. ramy są dwie. Oglądając ten rajd przez historię Sycylii XX wieku, raz po raz miałem wrażenie, że patrzę na coś, co już kiedyś widziałem w innych filmach włoskich - od "Wieku XX" poprzez "Byliśmy tacy zakochani", "Corleone", "Drzewo na saboty", "We władzy ojca", "Złote wrota", aż po całkiem niedawny "Mój brat jest jedynakiem". Mamy też kalki z innych filmów samego Tornatore - z "Kino Paradiso" i "Maleny" - jest to oczywiście dopuszczalne, ale raczej tego nie pochwalam.

pedro

Film ukazuje losy sycylijskiej prowincji na przestrzeni lat. Główni bohaterowie to zwyczajni ludzie z "krwi i kości" mający swoje radykalne poglądy polityczne. W filmie ukazano losy miasteczka za panowania Duce i po wyzwoleniu Włoch, gdy część bohaterów przystępuje do komunistów. Poznajemy życie zwykłych Włochów, ich życie codzienne, radości i troski, słabości i ułomności. Warto też zwrócić uwagę na pokazane tradycje i obrzędy np. śmierć nienarodzonego dziecka. W filmie zawarto też dużą dawkę typowego włoskiego humoru i postać kobiety - matki, żony. To już tradycja w kinie włoskim, iż wśród facetów - macho i tak rządzi kobieta i to ona podejmuje ważne decyzje. W "Baarii" wątki polityczno- społeczne i rodzinne relacje międzyludzkie pokazane są bardzo dobrze. Duże wrażenie zrobiła na mnie scena gdy dwaj sąsiedzi wybierają się do miasta : pozdrawiają się i idą po dwóch stronach ulicy (mieszkają na przeciw siebie). Jeden wybiera się do miasta strajkować, a drugi (policjant) tłumić tenże strajk. Dzieli ich wszytko, a łączy miejsce zamieszkania i lament żon gdy wracają ranni. Takich smaczków mamy w "Baarii" więcej. Do tego pięknie pokazane krajobrazy włoskiego południa, piękną muzykę i świetne zdjęcia. Całość jest bardzo plastyczna i dobrze się ogląda. "Baaria" to bardzo dobry film, wart polecenia, ale dla mnie trochę za długi.

art1970

Ciekawie ukazana sycylijska prowincja na podstawie losów trzech pokoleń. Film, może nie wybitny, ale bardzo ciekawy. Jak dla mnie to trzeci, po "Cinema Paradiso" i "Malenie" bardzo udany film Giuseppe Tornatore. Warto.
Baaria
reżyseria:
Włochy/Francja, 2009
Położone nieopodal Palermo, małe sycylijskie miasteczko Baarìa jest domem trzypokoleniowej familii Torrenuova.
dramat obyczajowy
Baaria
4,8 5 1 8