PREMIERA

2009.11.06

CANAL+ PREMIUM

BABYLON A.D.

USA/Francja/Wlk. Brytania, 2008

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film science fiction/film akcji

czas trwania: 97 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Ponura wizja niedalekiej przyszłości. Wyniszczonym konfliktami zbrojnymi światem rządzą organizacje przestępcze i fanatyczne sekty religijne. W niektórych regionach globu zamachy terrorystyczne są codziennością. Chociaż postęp technologiczny jest olbrzymi, cywilizacji grozi zagłada.

Toorop (Vin Diesel) jest najemnym żołnierzem. Brał udział w niejednej wojnie, które od początku XXI wieku dokonały spustoszeń na świecie. Sztukę zabijania doprowadził do perfekcji. Nie walczy w imię żadnej idei, robi to dla pieniędzy. Działająca na terenie Europy Wschodniej mafia powierza mu delikatną misję. Zleceniodawca Gorsky (Gerard Depardieu) chce, aby Toorop w ciągu 6 dni przewiózł dziewczynę o imieniu Aurora (Melanie Thierry) z azjatyckiej części Rosji do Nowego Jorku. Ma ją przekazać w ręce pewnego potężnego zakonu. Proponowana kwota wynagrodzenia przekonuje Tooropa do podjęcia się zadania, chociaż w USA jest poszukiwany przez organy bezpieczeństwa. Najemnik nie wie, że Aurora, której towarzyszy opiekunka Rebeka (Michele Yeoh), jest obdarzona niezwykłymi zdolnościami i interesują się najpotężniejsi ludzie świata.

"Babylon A.D." w reżyserii MATHIEU KASSOVITZA ("Mulatka", "Gothika", "Purpurowe rzeki") to zrealizowana z rozmachem, pełna znakomitych efektów specjalnych mroczna wizja świata na krawędzi upadku. Scenariusz do filmu autorstwa Mathieu Kassovitza, Erica Besnarda ("Konwojent", "Antidotum", "Cash-Pojedynek oszustów") i Josepha Simasa powstał na podstawie książki "Babylon Babies" Maurice'a Danteca. "To wielka powieść znana z tego, że przedstawia przyszłość w oparciu o naukę i dlatego po nią sięgnąłem. Miała opinię książki, której nie da się przenieść na ekran. Gdy ją przeczytałem stwierdziłem, że mógłby powstać z niej film, który trwałby 6 godzin! I pochłonąłby budżet 500 milionów euro!" - mówił reżyser. "To wyzwanie zajęło mi 6 lat". Kassovitz, twórca "Nienawiści" (Złota Palma dla reżysera w Cannes, César za najlepszy film i najlepszy montaż, Félix za najlepszy film europejski), był nazywany "białym Spikiem Lee" i nadzieją francuskiej kinematografii. Z 600-stronicowej książki wykreślił niektóre zdarzenia na rzecz zupełnie nowych scen i elementów. Główną bohaterką uczynił dziewczynę stworzoną przez komputer, która posiadła całą wiedzę wszechświata, ale jednocześnie cierpi na schizofrenię, bowiem nie zna źródła owej wiedzy. Realizując "Babylon A.D." Mathieu Kassovitz inspirował się "Łowcą androidów", który jego zdaniem w gruncie rzeczy opowiada o Bogu, stworzeniu i naszej egzystencji. Nie chciał jednak kłaść zbyt dużego nacisku na sprawy związane z religią, toteż zakon zastąpił sektą. Innym jeszcze punktem odniesienia przy tworzeniu "Babylon A.D." był "Métal Hurlant", francuskie czasopismo poświęcone komiksowi i science fiction.

Do roli Tooropa zaangażowany został Vin Diesel ("Szeregowiec Ryan", "Szybcy i wściekli", "Odwet", "Kroniki Riddicka"). Zagrany przez niego bohater zostaje postawiony przed trudnym wyborem, dzięki któremu uświadamia sobie wiele problemów, na które wcześniej nie chciał zwracać uwagi. Reżyserowi podobała się jego szorstkość, kontrastująca z końcem filmu, gdzie zostaje ojcem dwójki dzieci XXII wieku. Melanie Thierry ("15 sierpnia", "Połowiczny rozpad Timofieja Bierezina", "Przemiana") wykreowała Aurorę, postać uniwersalną i symbol czystości. W filmie można również zobaczyć w rolach drugoplanowych czołowych aktorów kina francuskiego. Gérard Depardieu zagrał czarny charakter - Gorsky'ego, Charlotte Rampling jest kobietą, która podsyca antagonizmy u wszystkich ludzi, których spotka na drodze, a Lambert Wilson wcielił się w superbohatera z lat 80. XX wieku. Urodzona w Malezji Michelle Yeoh, znana m.in. z produkcji, takich jak "Mumia 3", "Wyznania gejszy" oraz "Przyczajony tygrys, ukryty smok", zagrała natomiast doskonale wyszkoloną w sztukach walki zakonnicę.

Jeszcze przed premierą obrazu Kassovitza głośno było o konflikcie między reżyserem i producentami. Studio podobno wtrącało się nieustannie podczas zdjęć i żadna scena nie została nakręcona zgodnie z koncepcją reżysera. Z materiału wycięto prawie 70 minut, tymczasem wersja reżyserska miała być epickim, ponad dwuipółgodzinnym filmem.

WASZE OPINIE

krzysztof12340

Czego to sekty nie wymyślą aby zwerbować w swoje szeregi zagubione
duszyczki.Gdyby nie religie to na świecie byłoby połowe mniej wojen.Wszystkie sekty
te mniejsze jak i większe mają na celu tylko jedno.Obiecuję życie wieczne ale tylko
wtedy gdy bezgranicznie podporządkujemy sie ich regułom.Bądźmy posłuszni za życia
a po śmierci będzie czekał na nas wieczny raj.Ja się nie dam nabrać.

arti

Film bez rewelacji ale też nie jest jakimś gniotem i całkiem przyjemnie mi się go oglądało. Jest kilka fajnych akcji i ujęć np. jazda skuterami. Jest ciekawa intryga. Efekty specjalne jak na film sf nie są oszałamiające. Gra aktorska na przywoitym poziomie. Ogólnie przyzwoite kino rozrywkowe

tedi165

Można zobaczyć.
BABYLON A.D.
reżyseria:
USA/Francja/Wlk. Brytania, 2008
Ponura wizja niedalekiej przyszłości. Wyniszczonym konfliktami zbrojnymi światem rządzą organizacje przestępcze i fanatyczne sekty religijne. W niektórych regionach globu zamachy terrorystyczne są codziennością. Chociaż postęp technologiczny jest olbrzymi, cywilizacji grozi zagłada.
film science fiction/film akcji
BABYLON A.D.
3,6 5 1 26