PREMIERA

2008.11.26

CANAL+ PREMIUM

BACCANO!

Japonia, 2007

reżyseria:

gatunek: anime

czas trwania: 13 min

Ocena filmu

0.00

Opis

W 1711 roku grupa alchemików, a wśród nich Maiza Avaro, Czeslaw Meyer i Szilard Quates, gromadzi się na pokładzie statku Advena Avis. Wzywają demona, który zna tajemnicę wieczności i otrzymują od niego eliksir, przepis na jego sporządzenie i sposób na zakończenie życia nieśmiertelnych.

Od tej pory wybrańcy, którzy zażyli eliksir nie starzeją się, a wszystkie ich rany błyskawicznie się goją. Mogą też przekazywać sobie telepatycznie informacje, kładąc prawą rękę na czyjąś twarz. Jest to jednak niebezpieczne, bowiem w ten sam sposób można pozbawić nieśmiertelnego życia. Wystarczy trzymając dłoń na jego twarzy pomyśleć, że chce się go "zjeść", by przejąć całą jego wiedzę i wspomnienia. Kiedy nieśmiertelni z Advena Avis zaczynają znikać, unicestwiani przez jednego z nich, pozostali postanawiają rozproszyć się po świecie. Spotykają się ponownie ponad 300 lat później w czasach Wielkiej Prohibicji w Ameryce. Tam w trasę rusza właśnie ekskluzywny pociąg Flying Pussyfoot z całą plejadą najróżniejszych postaci na pokładzie, poczynając od grupy w czarnych garniturach, przez dwójkę komicznych złodziejaszków, tajemniczego małego chłopca, aż po żądnych krwi typów w białych garniturach i potwora Rail Tracera. W tym czasie młody chłopak Firo Prochainezo próbuje zaistnieć w jednej z mafijnych rodzin, a grupa gangsterów poszukuje dawno zaginionego Dallasa Genoarda.

Liczba postaci i wątków w tej zaledwie 13-odcinkowej serii jest porażająca. Bohaterowie są jednak wyraziści, dobrze rozwinięci i przekonująco wywiązują się z swoich ról. Widz zostaje wrzucony w wir wydarzeń kilku przecinających się ze sobą osi czasowych. Raz znajduje się w gangsterskim klimacie zamglonych uliczek Ameryki lat trzydziestych, gdzie rywalizują ze sobą włoskie rodziny mafijne, by za chwilę uczestniczyć w napadzie złodziejaszków na sklep z kapeluszami. Pędząca z prędkością rakiety akcja przenosi się z miejsca na miejsce oraz w czasie, błyskotliwie i konsekwentnie łącząc losy pozornie nie związanych ze sobą postaci. To, jak twierdzą fani anime, "seria, w której nie ma nieważnych momentów", a "każda postać jest istotna, bo wnosi coś do całości". Ale "Baccano!", czyli w wolnym tłumaczeniu z włoskiego "zgiełk, zamieszanie", to nie tylko mix fabularny, ale również gatunkowy. Twórcy czerpią garściami zarówno z kina gangsterskiego, policyjnego, sensacyjnego, jak i klasycznych komedii, thrillerów politycznych, horrorów, a nawet science fiction, łącząc je wszystkie w jedną zaskakującą mieszaninę gatunkową. Serial jest czwartym tytułem w dorobku scenarzysty Noboru Takagiego, który współtworzył tak cenione anime, jak "Texhnolyze", "Koi Kaze" i "Jigoku Shoujo Futakomori".

Na uwagę zasługuje też oprawa graficzna, a zwłaszcza tła i wnętrza z najdrobniejszymi szczegółami, jak lampy, kanapy czy stroje postaci. Wszystkie pokazane miejsca idealnie sprawdzają się jako tło wydarzeń, a dobrze dobrana, bogata paleta kolorów i gra światłocieniem doskonale budują niepowtarzalny klimat produkcji. Fani anime bardzo wysoko oceniają również muzykę. Bogata ścieżka dźwiękowa autorstwa Makota Yoshimoriego, autora podkładu do "Koi Kaze", w dużej mierze opiera się na bebopowym jazzie oraz bluesie. Ale nie tylko, bo znalazła się na niej również jedna z etiud Chopina. Warta zauważenia jest dobrze wprowadzająca w klimat serii sekwencja otwierająca z podkładem debiutanckiego bandu Paradise Lunch oraz kończąca każdy z odcinków rockowa ballada "Calling" w wykonaniu Kaori Ody, której głos ponoć uzależnia.

WASZE OPINIE

kamil99

dlaczego piaty odcinek mial tylko jedna powtorke, a nie dwie - jak poprzednie epizody?? przeciez sa swieta, nie kazdy moze byc zawsze w domu przed TV...

BeruZadra

Gangsterzy, alchemia i tłum bohaterów - chyba w ten sposób najłatwiej będzie określić anime serwowane obecnie przez C+.
"Baccano" znaczy tyle co zgiełk, wrzawa, zamieszanie. Akcja rusza z kopyta już na starcie i nie zmieniając tempa, prowadzi ogłuszonego widza przez kolejne odcinki pogmatwanej opowieści. Mimo, że sama seria jest stosunkowo krótka (trzynaście odcinków telewizyjnych plus trzy OVA) ilość nagromadzonych wątków i postaci przytłacza. Nie da się też ukryć: "Baccano!" nie jest przeznaczone dla dziesięcio- czy dwunastolatków; z odcinka na odcinek trup ściele się coraz bardziej gęsto, a i sceny, w których "krwi tyle, że można krytą żabką" nie należą do wyjątków. Właśnie ze względu na drastyczność niektórych scen anime opatrywane jest znaczkiem +18.
Anime utrzymane w tonacji kina gangsterskiego, ducha lat trzydziestych oddaje również klimatyczna grafika i jedna z ciekawszych ścieżek muzycznych.
W sumie jest to znakomicie zrobione i świetnie opowiedziane anime na wariackich papierach.

filio23

Widzę że Canal + gustuje w Anime dla bardziej wyrobionych widzów. W sumie jest to dobre, ale tylko dla bardzo wyrobionych widzów. Sam będąc fanem A&M nie uważam się za takiego, ponieważ jest to niezwykle trudne. Trzeba obejrzeć wiele tytułów.
Niemniej jednak cieszy że cokolwiek pojawia się z tego gatunku w TV. :) Choć czasem chyba każdy chce obejrzeć coś bardziej luźnego.
BACCANO!
reżyseria:
Japonia, 2007
W 1711 roku grupa alchemików, a wśród nich Maiza Avaro, Czeslaw Meyer i Szilard Quates, gromadzi się na pokładzie statku Advena Avis. Wzywają demona, który zna tajemnicę wieczności i otrzymują od niego eliksir, przepis na jego sporządzenie i sposób na zakończenie życia nieśmiertelnych.
anime
BACCANO!
4,4 5 1 67