PREMIERA

2013.08.01

CANAL+ PREMIUM

Baczyński

Polska, 2013

reżyseria:

obsada: ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

Ocena filmu

0.00

Opis

Niezwykły, zbudowany poetyckimi środkami film-kolaż, którego centrum stanowi poezja Krzysztofa Kamila Baczyńskiego (Mateusz Kościukiewicz).

Historia rozgrywa się na trzech planach. Pierwszy to fabularne odtworzenie najważniejszych wydarzeń z ostatnich lat życia poety, w tym ślubu z Barbarą Drapczyńską (Katarzyna Zawadzka), jego podziemnej i dywersyjnej działalności, pierwszych poetyckich sukcesów, które owocują zdobyciem uznania w środowisku literackim. Drugi plan to dokumentalny szkic o Baczyńskim, złożony z przejmujących archiwalnych zdjęć z września 1939 roku, sierpnia 1944 czy powstania w getcie warszawskim oraz wywiadów z tymi, którzy wojnę przeżyli, a Baczyńskiego pamiętają - głównie żołnierzami AK. Fabularną klamrą jest z kolei poetycki slam, który poddaje poezję Baczyńskiego próbie nowej interpretacji. I pokazuje, że wiersze tego przedwcześnie zmarłego poety, wciąż budzą emocje, żyją, przybierają nowe znaczenia.

"Baczyński" to odważna próba filmowego szkicu legendy Krzysztofa Kamila, mityzowanego polskiego poety, który zginął w wieku 23 lat w czwartym dniu Powstania Warszawskiego. Jego wiersze zaskakują dojrzałością stylu - eksperci twierdzą, że Baczyński był poetą o potencjale noblowskim. Gdyby tylko przeżył wojnę. Reżyserem i autorem scenariusza jest KORDIAN PIWOWARSKI, syn znanego filmowca Radosława Piwowarskiego. Kordian zdobywał doświadczenie zawodowe m.in. na planie serialu "Na dobre i złe". Był wielokrotnie laureatem nagrody Telekamera, asystował Andrzejowi Wajdzie na planie "Katynia", wyreżyserował dwa odcinki drugiego sezonu serialu "Londyńczycy". Przy produkcji "Baczyńskiego" sprawdził się również jako operator kamery i montażysta. Główną rolę powierzył Mateuszowi Kościukiewiczowi, jednemu z najciekawszych aktorów młodego pokolenia, który zdobył popularność i uznanie, dzięki głównej roli we "Wszystko co kocham" Jacka Borcucha, a swój talent potwierdził rolami w "Matce Teresie od kotów" Pawła Sali i "W imię..." Małgorzaty Szumowskiej, z którą związał się również prywatnie. W "Baczyńskim" partnerowała mu jako Barbara Drapczyńska, żona poety skonfliktowana z jego matką, Katarzyna Zawadzka, nagrodzona na festiwalu w Gdyni za debiut aktorski w filmie "W imieniu diabła" Barbary Sass.

WASZE OPINIE

zalogowany

Myślałem, że to będzie coś zupełnie nie do oglądania - tym milsze zaskoczenie. Film jest sensownie pomyślany i starannie zrobiony, bez patriotyczno-martyrologicznego zadęcia. Wprawdzie młody reżyser nie ustrzegł się paru niedoskonałości (choćby to głośne przedstawianie się: Tadeusz Gajcy, Kazimierz Wyka), ale film wciąga, bo oprócz dramatu pokolenia pokazuje też, co w poezji Baczyńskiego może fascynować współczesnego odbiorcę. A chodzi tu zarówno o prawdę uczuć, jak i o oryginalność formy. W sumie warto poświęcić 70 minut.

pedro

Film ciekawy ze względu na formę. Jeśli chodzi o biografię nie odpowiada na pytanie dlaczego K.K. Baczyński jest uznawany za najlepszego poetę swego pokolenia. Połączenie dokumentu z fabułą okazało się dobrym zabiegiem. Jednak niektóre interpretacje wierszy (w wersji rockowej) to nie moja bajka.

jaro316

Film po prostu piękny... nie wiem czemu ale zdjęcia i klimat (choć zupełnie inna tematyka) przypomina mi "Samotnego mężczyznę" Toma Forda
Baczyński
reżyseria:
Polska, 2013
Niezwykły, zbudowany poetyckimi środkami film-kolaż, którego centrum stanowi poezja Krzysztofa Kamila Baczyńskiego (Mateusz Kościukiewicz).
dramat
Baczyński
4,0 5 1 12