PREMIERA

2004.06.08

CANAL+ PREMIUM

Balzac i mała Chinka

Balzac et la petite tailleuse chinoise

Chiny/Francja, 2002

reżyseria:

obsada: , , ,

gatunek: dramat

czas trwania: 106 min

Ocena filmu

0.00

Opis

"Balzac i mała Chinka" to ekranizacja autobiograficznej powieści "Balzac i chińska krawcówna" Dai Sijie - pisarza, scenarzysty i reżysera filmu w jednej osobie.

Chiny, czasy Rewolucji Kulturalnej. Ci, którzy nie pasują do proletariackiego pejzażu państwa Mao są zsyłani na reedukacją do ciężkiej pracy fizycznej. Na szczycie malowniczej góry w prowincji Seczuan jest położona mała i bardzo biedna wioska. Na reedukację może przyjąć tylko dwóch inteligentów z miasta: 17-letniego Luo (Kun Chen) i 19-latka Ma (Ye Liu). Chłopcy przywożą ze sobą skrzypce, budzik z kolorowym kogutem na cyferblacie i książkę kucharską - szybko spaloną, by nie kusiła prostych ludzi burżuazyjnymi potrawami. Naczelnik wioski (Shuangbao Wang) umieszcza przybyszy w domu na słupach, w którym kiedyś mieścił się skład zboża. Pod nim znajduje się chlew z maciorą będącą wspólną własnością wsi. Wieczorami, po pracy Luo opowiada wieśniakom filmy, których nigdy nie zobaczą, a Ma gra na skrzypcach klasyczny utwór Mozarta, który tytułuje dla niepoznaki "Mozart rozmyśla o przewodniczącym Mao". Pewnego dnia chłopcy poznają piękną wnuczkę (Xun Zhou) krawca (Zhijun Cong) z sąsiedniej wsi i obaj się w niej zakochują. By trafić do serca dziewczyny znajdują niecodzienny sposób: w tajemnicy czytają jej zakazane książki wykradane od innego zesłańca. Opowieści o pani Bovary i hrabim Monte Christo oczarowują młodziutką krawcównę. Ale najbardziej podobają jej się utwory Balzaca. XIX-wieczny pisarz okazuje się jednak bardzo niebezpieczny. Sprawia, że dziewczyna dojrzewa, nabiera pewności siebie i już nie umie zaakceptować dotychczasowego życia w wiosce ukrytej w górach. Ciekawość innego świata powoduje też, że rezygnuje z pierwszej, młodzieńczej miłości do Luo, okupionej zresztą ciążą i aborcją (maoistowskie prawo nie zezwalało na małżeństwa przed 25 rokiem życia). Krawcówna wyrusza w nieznane i nawet po latach żadnemu z zakochanych w niej chłopców nie uda się jej odnaleźć.

"Balzac i mała Chinka" to ekranizacja autobiograficznej powieści "Balzac i chińska krawcówna" DAI SIJIE - pisarza, scenarzysty i reżysera filmu w jednej osobie. Literacki bestseller przetłumaczono na ponad 25 języków, z wyjątkiem ojczystego języka autora - chińskiego. W latach 1971-74 Sijie przeszedł podobny proces reedukacji w wiosce Seczuan jak bohaterowie jego filmu. Dopiero po śmierci Mao udało mu się - w ramach studenckiego stypendium - wyjechać do Francji, gdzie skończył szkołę filmową.
Balzac i mała Chinka
reżyseria:
Chiny/Francja, 2002
"Balzac i mała Chinka" to ekranizacja autobiograficznej powieści "Balzac i chińska krawcówna" Dai Sijie - pisarza, scenarzysty i reżysera filmu w jednej osobie.
dramat
Balzac i mała Chinka
5,0 5 1 51