PREMIERA

2005.08.23

CANAL+ PREMIUM

BANDYTA

Brute

Francja/Niemcy/Polska, 1997

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat obyczajowy

czas trwania: 102 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Początek lat 90. Brutecki vel Brute (Til Schweiger) ma w sobie polską i angielską krew. Mimo młodego wieku jest już recydywistą i w ramach resocjalizacji zostaje zesłany do zaniedbanego szpitala dla sierot w Rumunii.

Dyrektorem ośrodka jest Sincai (Pete Postlethwaite) - alkoholik i degenerat. Brute szybko adaptuje się do niełatwych warunków. Wkrótce odkrywa, że mali pensjonariusze szpitala są sprzedawani na Zachód, co pozwala przetrwać pozostałym. Proceder ten jest uprawiany bezkarnie za cichym przyzwoleniem wszystkich pracowników, w tym także głównego lekarza (John Hurt). Brute nawiązuje romans z pielęgniarką Marią (Polly Walker) i zaprzyjaźnia z ciężko chorą 12-letnią Cyganką Eleną (Ida Jablońska), która zakochuje się w nim. Jej śmierć stanowi dla niego "katharsis". Zetknięty z nędzą i ogromnym cierpieniem Brute przechodzi metamorfozę. Z osoby pozbawionej nie tylko sumienia, ale i uczuć, przeistacza się w człowieka zdeterminowanego, by za wszelką cenę bronić praw dzieci. Postawia wypowiedzieć otwartą wojną dyrektorowi szpitala.

Jest to pierwszy film MACIEJA DEJCZERA po 10-letniej przerwie. Tyle czasu minęło od jego bardzo udanego debiutu, którym było nagrodzone europejskim Felixem "300 mil do nieba". Scenariusz do "Bandyty", wyróżniony prestiżową nagrodą Hartley-Merrill, wyszedł spod pióra jednego z najbardziej cenionych polskich scenarzystów Cezarego Harasimowicza ("Daleko od okna", serial "Przeprowadzki"), który współpracował wcześniej z Dejczerem przy "300 mil do nieba. Sprawiło to, że na premierę filmu czekano w Polsce z wielkim zainteresowaniem. Obraz współfinansowany przez CANAL+ powstał w koprodukcji z Francją i Niemcami, co umożliwiło udział w nim zagranicznych gwiazd. Główną rolę zagrał niezwykle popularny w Niemczech Til Schweiger ("Mężczyzna - przedmiot pożądania", "Pukając do nieba bram", "Król Artur"), dla którego występ w "Bandycie" okazał się przepustką do międzynarodowej kariery. Ponadto w filmie wystąpili cenieni brytyjscy aktorzy John Hurt ("Człowiek słoń"), Pete Postlethwaite ("W imię ojca") i Polly Walker ("8 i pół kobiety"). Wśród prawdziwego deszczu wyróżnień dla filmu są m.in.: cztery nagrody na FPFF w Gdyni'97 (rola męska, scenariusz, muzyka, dźwięk) oraz Nagroda Specjalna Jury i Nagroda Międzynarodowej Krytyki Filmowej na MFF w Viareggio'98.

WASZE OPINIE

Frąc

Bardzo dobry film ze świtną muzyką M.Lorenca.Pomimo że ma już trochę lat,ogląda się go z podobnym zainteresowaniem.Polecam.

Afgan999

czesc! to ja sietem na szkoleniu troche sie nudze!
ale fajnie jest:)
pozdrawiam i trzymaj sie za tydzien sie zobaczymy napewno!
BANDYTA
reżyseria:
Francja/Niemcy/Polska, 1997
Początek lat 90. Brutecki vel Brute (Til Schweiger) ma w sobie polską i angielską krew. Mimo młodego wieku jest już recydywistą i w ramach resocjalizacji zostaje zesłany do zaniedbanego szpitala dla sierot w Rumunii.
dramat obyczajowy
BANDYTA
3,9 5 1 34