PREMIERA

2013.06.12

CANAL+ PREMIUM

2013.09.03

CANAL+1

Barbara

Niemcy, 2012

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

Opis

Wschodnie Niemcy, rok 1980. Barbara (Nina Hoss), lekarka renomowanej berlińskiej kliniki, składa wniosek o wizę emigracyjną. Zostaje to przyjęte jako próba ucieczki z kraju, za co karnie przenoszą ją do prowincjonalnego szpitala na północy NRD.

Rozpoczyna pracę na oddziale chirurgii dziecięcej kierowanym przez dobrodusznego doktora André Reisera (Ronald Zehrfeld). Barbara z dystansem traktuje kolegów z pracy, sympatię okazując jedynie pacjentom. Szczególną troską obdarza nastoletnią Stellę (Jasna Fritzi Bauer), regularną uciekinierkę z pobliskiego obozu pracy dla młodzieży. Nękana przez upokarzające wizyty funkcjonariuszy Stasi i wścibską właścicielkę mieszkania, Barbara z największą ostrożnością wymyka się na schadzki z kochankiem, Jörgiem (Mark Waschke). Mieszkający na Zachodzie mężczyzna pomaga jej w planowaniu ucieczki przez Morze Bałtyckie.

"Zauważyłem, że Niemcy lubią solidnie podsumowywać pewne okresy historyczne. A 40 lat istnienia NRD domaga się ekranowego podsumowania" - komentował powody realizacji "Barbary" reżyser CHRISTIAN PETZOLD. Jego film to kolejna po "Good Bye, Lenin!" i "Życiu na podsłuchu" próba rozrachunku z tamtymi czasami. "Barbara" powraca do nich w formie realistycznego dramatu. Z ekranu niemal czuć duszną atmosferę świata wzajemnej nieufności i nieustannej inwigilacji. Film Petzolda, wychowanego w RFN, ale znającego NRD z wakacyjnych pobytów u rodziny, jest przy tym daleki od stereotypowego obrazu komunistycznych realiów. "W filmach z ostatnich lat Niemcy Wschodnie często jawią się jako całkiem wyprane z kolorów. Zero barw, brak wiatru, tylko szarość przejścia granicznego i zmęczone twarze ludzi" - opowiada Petzold, który na przekór oczekiwaniom widzów nasycił film intensywną przyrodą i kolorami. Twórca cenionych przez krytykę i wielokrotnie nagradzanych "Wolfsburga", "Duchów" i "Yelli" jest znany z przywiązania do postaci kobiecych, co, jak twierdzi, pozwala mu uniknąć zbytniej identyfikacji z filmową postacią.

W wyrażaniu siebie po raz piąty pomogła reżyserowi Nina Hoss pojawiająca się w jego filmach regularnie od czasu "Martwego człowieka" (2002). U boku aktorki znanej z "Białej Masajki" i "Kobiety w Berlinie" wystąpił Ronald Zehrfeld ("Pod Czerwoną Kakadu", "Popękana skorupa"). Prasa nie kryła zachwytu duetem. "Nina Hoss po raz kolejny błyszczy na ekranie w wybitnej roli. A Ronald Zehrfeld doskonale jej partneruje. Łagodne oczy André wyglądają tak zagadkowo, że szczerość jego intencji jest wątpliwa (...)" - komplementował parę głównych wykonawców Justin Chang z "Variety". "Barbara" została nagrodzona Srebrnym Niedźwiedziem na Berlinale. Niemcy, mając nadzieję na powtórzenie sukcesu nagrodzonego w 2007 Oscarem "Życia na podsłuchu", wystawili film Christiana Petzolda do walki o Oscara.


CZYTAJ BLOGI FILMOWE CANAL+

WASZE OPINIE

pedro

Historia Barbary - lekarki, która chce wyjechać z NRD jest dość przejmująca. Ogląda się ją bardzo dobrze mimo, że akcja toczy się powoli. Barbara nie może zaufać nikomu. Kobieta cały czas jest inwigilowana, kontrolowana. Zaczyna lubić lekarza, ale czy mu ufa? Jednak musi dokonać wyboru. Podejmuje wyjątkową i trudną decyzję.
"Barbara" to bardzo ciekawy film, który warto zobaczyć. Warto dodać, że Nina Hoss jako Barbara jest rewelacyjna.

zalogowany

Wspomnienie życia w NRD-owskim raju. Film bardzo kameralny, dzięki czemu tym dobitniej pokazuje dramat człowieka w systemie opartym na pełnej kontroli. Akcja rozwija się bez pośpiechu, ale trzyma w napięciu. Jest tu i wątek sensacyjny, i nietypowa historia miłosna, i dramatyczna końcowa decyzja. Zdecydowanie polecam.
Barbara
reżyseria:
Niemcy, 2012
Wschodnie Niemcy, rok 1980. Barbara (Nina Hoss), lekarka renomowanej berlińskiej kliniki, składa wniosek o wizę emigracyjną. Zostaje to przyjęte jako próba ucieczki z kraju, za co karnie przenoszą ją do prowincjonalnego szpitala na północy NRD.
dramat
Barbara