dystrybucja StudioCanal. ALL RIGHTS RESERVED.

PREMIERA

2004.12.03

CANAL+ PREMIUM

Basen

Swimming Pool

Francja/Wlk. Brytania, 2003

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat obyczajowy

czas trwania: 89 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Brytyjka Sarah Morton (Charlotte Rampling) jest autorką poczytnych kryminałów. Sława i pokaźny majątek nie zaspokajają jednak jej twórczych ambicji. Sfrustrowana Sarah opowiada o tym swojemu wieloletniemu wydawcy Johnowi Bosloadowi (Charles Dance).

Ten znajduje idealne rozwiązanie twórczego kryzysu swojej klientki: krótkie wakacje w jego domu w Prowansji. Pomysł okazuje się strzałem w dziesiątkę. Sarah szybko się odnajduje w ciepłym klimacie południowej Francji i od razu przystępuje do pisania kolejnej książki. Ale jej radość trwa krótko, bo wkrótce w domu pojawia się nieoczekiwany gość - dorastająca córka Johna. Julie (Ludivine Sagnier) stanowi całkowite przeciwieństwo pedantycznej i zorganizowanej Sarah: jest spontaniczna, nieobliczalna i hałaśliwa. Zachowanie dziewczyny bardzo irytuje z natury spokojną Angielkę. Z czasem jednak Julie staje się dla pisarki fascynującym obiektem do obserwacji i między kobietami następuje zawieszenie broni. Do czasu, gdy w malowniczo położonej willi dochodzi do zbrodni - w basenie zostaje znalezione ciało kochanka Julie.

"Basen" to pierwszy anglojęzyczny film jednego z najbardziej cenionych we Francji reżyserów młodego pokolenia FRANCOISA OZONA. 37-letni artysta ma w dorobku wielokrotnie nagradzane filmy, tj.: "Sitcom", "Zbrodniczy kochankowie", "Krople na rozżarzonych kamieniach", "Pod piaskiem" czy "8 kobiet". W "Basenie" w postać Sarah wcieliła się aktorka o międzynarodowej renomie - Brytyjka Charlotte Rampling, z którą Ozon pracował już na planie "Pod piaskiem". 59-letnia gwiazda zadbiutowała w wieku 20 lat w "Sposobie na kobiety" Richarda Lestera, a sławę przyniosły jej kolejne filmy: "Zmierzch bogów" Luchino Viscontiego i "Nocny portier" Liliany Cavani. W bogatym dorobku ma tak głośne tytuły, jak: "Zardoz", "Wspomnienia z gwiezdnego pyłu", "Werdykt", "Max, moja miłość" czy "Harry Angel". Partnerująca Rampling zaledwie 25-letnia Ludivine Sagnier uważana jest już dziś za jedną z najlepszych francuskich aktorek. "Basen" to trzeci film, który nakręciła wspólnie z Ozonem. Wcześniej wystąpiła m.in. w produkcjach "8 kobiet" i "Krople na rozżarzonych kamieniach".

"Basen" zdobył m.in. Europejskie Nagrody Filmowe'03 w kategoriach: najlepsza aktorka, najlepsza reżyseria i najlepszy film oraz nominację do Złotej Palmy za reżyserię na MFF w Cannes'03, a także nominację do Cezara'04 dla Charlotte Rampling i Ludivine Sagnier.

WASZE OPINIE

snatch78

Osobiscie rozczarowal mnie Basen. Po '8 kobietach' spodziewalem sie czegos innego. Chociaz zdjecia rzeczywiscie rewelacyjne, to atmosfera siada...

Orton

Niesamowity klimat, fantazje, erotymz, gęsta atmosfera.

jo

Aż się nie chce wierzyć, ze to ta sama dziewczynka, która była takim dzieckiem w 8 KOBIETACH
Basen
reżyseria:
Francja/Wlk. Brytania, 2003
Brytyjka Sarah Morton (Charlotte Rampling) jest autorką poczytnych kryminałów. Sława i pokaźny majątek nie zaspokajają jednak jej twórczych ambicji. Sfrustrowana Sarah opowiada o tym swojemu wieloletniemu wydawcy Johnowi Bosloadowi (Charles Dance).
dramat obyczajowy
Basen
4,4 5 1 79