Universal

PREMIERA

2010.09.27

CANAL+ PREMIUM

BATTLESTAR GALACTICA - WIELKI PLAN

The Plan/Battlestar Galactica

USA, 2009

reżyseria:

obsada: , , ,

gatunek: science fiction/film akcji

czas trwania: 85 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Stworzeni przy okazji badań nad sztuczną inteligencją Cyloni wymknęli się spod kontroli i zbuntowali przeciwko cywilizacji ludzkiej, kolonizującej dwanaście planet, zwanych Dwunastoma Koloniami.

Rewolta zakończyła się niepowodzeniem i Cyloni zostali zmuszeni do odwrotu w odległe zakątki galaktyki. Po czterdziestu latach powracają jednak prowadzeni przez Brata Cavila (Dean Stockwell). Ostatnią nadzieją rasy ludzkiej jest załoga statku bojowego Battlestar Galactica pod dowództwem Komandora Williama Adamy (Edward James Olmos). Ich jedyną szansą przetrwania jest odnalezienie Ziemii, legendarnej Trzynastej Kolonii. Cyloni zmieniają strategię i przenikają na pokład statku, by sabotować działania załogi.

Początki serialu "Battlestar Galactica" sięgają końca lat 70., kiedy na fali sukcesu "Gwiezdnych wojen" science fiction przeżywało renesans popularności. Od tamtego czasu perypetie członków załogi tytułowego okrętu kosmicznego były kilkukrotnie wznawiane i stały się poważną konkurencją dla takich hitów gatunku, jak "Star Trek" czy wspomniana superprodukcja George'a Lucasa. O sukcesie serii świadczy fakt, że zainteresowanie uniwersum Battlestar Galactica nie ogranicza się do produkcji telewizyjnych, ale jest również tematem niezliczonych powieści, komiksów i gier komputerowych. Fabuła filmu pełnometrażowego "Battlestar Galactica - Wielki plan" powraca do wydarzeń z początku serialu, jednak są one tym razem przedstawione z perspektywy Cylonów, inteligentnych maszyn, które buntują się przeciw ludziom. Scenariusz, w którym wykorzystano liczne, znane fanom serialu materiały archiwalne, napisała Jane Espenson, która pracowała nie tylko przy "Battlestar Galactica", ale także przy takich serialowych przebojach, jak "Buffy: Postrach wampirów" i "Kochane kłopoty". Reżyserem i zarazem odtwórcą jednej z głównych ról jest EDWARD JAMES OLMOS, któremu postać Komandora Williama Adamy przyniosła prestiżowego Saturna. Ale to nie jedyne wyróżnienie aktora, doskonale znanego fanom gatunku z roli Gaffa w kultowym "Łowcy androidów" Ridleya Scotta. Olmos ma też na koncie dwa Złote Globy za serial "Policjanci z Miami" i telewizyjną produkcję "Sezon w piekle" oraz nominację do Oscara za "Wszystko albo nic". W "Battlestar Galactica - Wielki plan" nie zabrakło żadnego z serialowych odtwórców humanoidalnych Cylonów za wyjątkiem Lucy Lawless. W swoje postaci po raz kolejny wcielili się m.in. Tricia Helfer ("Jeremiah", "Dwóch i pół"), Dean Stockwell ("Zagubiony w czasie", "Diuna", "Blue Velvet"), Grace Park ("Edgemont", "Detoks") i Callum Keith Rennie ("Na południe").

WASZE OPINIE

lars

Cóż za cieni-zna ! Efekty specjalne żałosne a fabuła po prostu dno. Zmarnowane 1,5 h
Czy serial Caprica też jest taki??

tomek6996

Serialu nie oglądałem, i stwierdzam ,że film jest czenki. Zero klimatu sf. Tyle tu
fantastyki co męskości u Justina B. Omijać z daleka.

Blue-Grey

Nakręcony po roku 2000 serial "Battlestar Galactica" jest znakomity pod każdym względem i - jako wielbiciel filmów Sci-Fi - oglądam go z prawdziwą przyjemnością. Nic zatem dziwnego, że takiej samej przyjemności oczekiwałem w przypadku pełnometrażowej produkcji "Battlestar Galactica - Wielki plan". I tutaj, niestety, pewne rozczarowanie - jeśli chodzi o samą fabułę, bo wszystko inne - od scenografii poczynając, a na aktorstwie kończąc - stoi na wysokim poziomie.
Dlaczego rozczarowanie? Odniosłem wrażenie, że scenarzystka Jane Espenson pogubiła się w rozważaniach filozoficzno-kosmologicznych oraz w problemie wrednego klonowania Cylonów i we frapującym fenomenie przenoszenia świadomości poszczególnych osobników... Cała filmowa historia wydaje się poszatkowana i nieco chaotyczna. Ale w sumie warto ten film obejrzeć - także po to, żeby się zastanowić, który z jego bohaterów ma moralną rację.
BATTLESTAR GALACTICA - WIELKI PLAN
reżyseria:
USA, 2009
Stworzeni przy okazji badań nad sztuczną inteligencją Cyloni wymknęli się spod kontroli i zbuntowali przeciwko cywilizacji ludzkiej, kolonizującej dwanaście planet, zwanych Dwunastoma Koloniami.
science fiction/film akcji
BATTLESTAR GALACTICA - WIELKI PLAN
4,5 5 1 8