PREMIERA

2014.01.18

CANAL+ PREMIUM

Bejbi blues

Baby Blues

Polska, 2012

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

Ocena filmu

0.00

Opis

Drugi film Kasi Rosłaniec, reżyserki pamiętnych "Galerianek", opowiada o nastolatkach, którzy decydują się na dziecko, żeby "mieć coś do kochania".

Natalia (Magdalena Berus) jest nastoletnią matką. Chciała mieć dziecko, które mogłaby kochać. Zwłaszcza, że posiadanie dzieci jest modne i pozwala zastąpić "bycie z kimś na siłę", "żeby tylko kogoś mieć". Dla jej chłopaka Jakuba (Nikodem Rozbicki) wszystko jest zabawą, powodem do imprezy. Wydaje się, chciałby dla dziecka wydorośleć, wciąż jednak bardziej niż małego Antosia, kocha nocne życie, deskorolkę i jointy. Matka Natalii (Magdalena Boczarska) urodziła ją jako nastolatka. Teraz, zaledwie 33-letnia kobieta, wyjeżdża za granicę i zostawia córce i Kubie mieszkanie, "żeby mogli się jakoś urządzić". Pomoc rodziców chłopaka (Jan Frycz, Danuta Stenka) Natalia odrzuca, bo chce być samodzielna, jednak frustracja dziewczyny narasta. Z jednej strony wie, że ma czego chciała, z drugiej marzy o życiu, jakie wiodą jej rówieśniczki. Pewnego dnia Natalia spotyka koleżankę Kuby, Martynę (Klaudia Bułka). Dziewczyna zamieszkuje z młodą rodziną i staje się dla Natalii przepustką do innego świata.

Drugi film KASI ROSŁANIEC, reżyserki pamiętnych "Galerianek", opowiada o nastolatkach, którzy decydują się na dziecko, żeby "mieć coś do kochania". "Bejbi blues" to kolejny - po "Ki" i "Sali samobójców" - portret młodych Polaków, generacji facebooka, smsów i gier komputerowych. Inspirowany amerykańskim blogiem Tavi Gevinson, film czerpie z hipsterskiej kultury i pop-stylistyki spod znaku Lady Gagi i Alison Goldfrapp. Świetną, debiutancką kreację stworzyła w nim Magdalena Berus ("Nieulotne"), za którą młoda aktorka otrzymała nagrodę na Gdynia Film Festival oraz na Neisse Filmfestival. Na pierwszym planie partneruje jej Nikodem Rozbicki, Klaudia Bułka i Michał Trzeciakowski, drugi wypełniły zaś gwiazdy: Danuta Stenka i Jan Frycz w roli rodziców Kuby, Katarzyna Figura jako sąsiadka, Magdalena Boczarska jako matka dziewczyny i Renata Dancewicz grająca przyjaciółkę matki. Film Rosłaniec zdobył Kryształowego Niedźwiedzia na Berlinale w sekcji "Generation 14plus", Nagrodę Specjalną Jury i za kostiumy na Gdynia Film Festival oraz Nagrodę Główną w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych na Międzynarodowym Festiwalu Kina Niezależnego "Off Plus Camera".


CZYTAJ BLOGI FILMOWE CANAL+

WASZE OPINIE

Pio

pedro

Idealne podsumowanie, dodam jeszcze, że film miejscami nudny i odrzucający od
głupoty tych szczurów.

bazyli

Oczywiście Akademia to ludzie

zalogowany

[quote bazyli napisał 24.01.2014 12:01]
Poza tym gdyby nie akademicy właśnie to nie usłyszałbyś o Klossie czy Kac Wawie i może właśnie byś łykał ten badziew jak ciepłe bułeczki.
[/quote]

Zanim coś napiszesz - pomyśl!

[quote bazyli napisał 24.01.2014 12:01]
Czekam na uzasadnienie dlaczego film Bejbi Blues wielkim filmem jest?
[/quote]

I się nie doczekasz. Nikt wyżej, ze mną włącznie, nie napisał, że BB jest filmem wielkim czy nawet dobrym. Broniłem reżyserki, ponieważ podjęła (czy zasygnalizowała) istotny temat i miała ciekawy (i dobrze zrealizowany) pomysł na plastyczny kształt filmu. Poza tym to NIE JEST film psychologiczny. Więcej - ten film w sposób oczywisty unika jakiegokolwiek psychologizowania. Reżyser musiałby być niespełna rozumu, by kręcić studium psychologiczne osoby głupiej, niedojrzałej i nieodpowiedzialnej. Ale to, że ta G, N i NO dziewczyna, nie uzyskawszy pomocy dorosłych, w decydującej chwili zawierza swojej równie G, N i NO koleżance - było moim zdaniem dobrym pomysłem scenariuszowym.
Nawiasem mówiąc, BB (ex aequo z filmem Fabickiego) dostał też Nagrodę Specjalną Jury na ostatnim festiwalu w Gdyni. I tej nagrody (w obu przypadkach) nie popieram, bo osobiście widziałbym tu lepszych kandydatów. Były jeszcze dwie nagrody - za kostiumy i debiut aktorski. Oczywiscie o niczym to nie świadczy. Nagrody przyznają ludzie, a nie jakaś nieomylna i wszechwiedząca istota, którą już całkowicie umownie nazwijmy Akademią.
Bejbi blues
Polska, 2012
Drugi film Kasi Rosłaniec, reżyserki pamiętnych "Galerianek", opowiada o nastolatkach, którzy decydują się na dziecko, żeby "mieć coś do kochania".
dramat
Bejbi blues
3,9 5 1 25