• Oscar
  • Złote Globy

PREMIERA

2010.12.26

CANAL+ PREMIUM

Bękarty wojny

USA/Niemcy 2009

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: wojenny/komediodramat

czas trwania: 153 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Okupowana przez wojska hitlerowskie Francja. W jednej z wiosek sadystyczny pułkownik SS Hans Landa (Christoph Waltz) morduje ostatnią ukrywającą się w okolicy rodzinę Żydów.

Z miejsca masakry cudem udaje się uciec młodej Shosannie (Mélanie Laurent), która przedostaje się do Paryża i przyjmuje nową tożsamość. Zostaje właścicielką małego kina, gdzie pracuje ze swoim czarnoskórym przyjacielem Marcelem (Jacky Ido). Wkrótce też staje się obiektem pożądania nazistowskiego bohatera wojennego Fredricka Zollera (Daniel Brühl). Mniej więcej w tym samym czasie w USA porucznik Aldo Raine (Brad Pitt) otrzymuje rozkaz sformowania specjalnej jednostki do walki z hitlerowcami. Są do niej rekrutowani wysoko wykwalifikowani żołnierze o żydowskich korzeniach, którzy mają za zadanie z jak największą pasją i żądzą zemsty dziesiątkować szeregi nazistowskich wojsk. Oddział, wykorzystując najbardziej okrutne i wyrafinowane metody, szybko staje się koszmarem Niemców, którzy nazywają ich "bękartami". Tymczasem w kinie Shosanny, podczas uroczystego seansu zorganizowanego dla najważniejszych hitlerowskich oficjeli i dygnitarzy, splatają się losy Bridget von Hammersmark (Diane Kruger), niemieckiej artystki, działającej w wywiadzie przeciwko władzom III Rzeszy, jej wielbiciela Hansa Landy oraz porucznika Aldo Raine'a i jego ludzi.

Znakiem rozpoznawczym genialnego samouka, mistrza pastiszu QUENTINA TARANTINO są charakterystyczne dialogi i liczne odwołania do popkultury. Pomysł na filmową fikcję osadzoną w czasach II wojny światowej nosił w sobie od dawna. Do odłożonego na bok na czas realizacji "Kill Billa" i "Grindhouse - Death Proof" projektu powrócił w 2008 roku. "Chciałem zrobić spaghetti western w scenerii drugiej wojny światowej" - zapowiadał reżyser i rozpoczął go słowami: "Pewnego razu w okupowanej przez nazistów Francji". Nikt tak jak Tarantino nie potrafi czerpać z powstałych już filmów i składać z nich nowych całości. W "Bękartach wojny" zapożyczenia zaczynają się już przy tytule, pochodzącym z obrazu Enzo Castellariego z 1978 roku. "To całkowicie autorski film Tarantino i nie można go nazywać remake'iem mojego filmu, który był tu zaledwie inspiracją" - stwierdza Castellari, którego Tarantino zaprosił do występu w epizodzie "Bękartów wojny". Cały film wypełniają swobodne nawiązania do kina wojennego i nie tylko. Punkt wyjścia przypomina ten z "Parszywej dwunastki" Roberta Aldricha. Z ekranu dobiega muzyka Ennio Moricone, bez której trudno wyobrazić sobie spaghetti westerny, a nazwiska bohaterów stanowią hołd dla zapomnianych aktorów i twórców dawnego kina.

W fantazji Tarantino stykają się ze sobą postacie historyczne i fikcyjne. Przy kompletowaniu obsady kierowano się zasadą, by narodowość postaci odpowiadała krajowi pochodzenia aktora. Stąd zróżnicowany skład aktorski. Od początku jego pewnym elementem był Brad Pitt, z którym Tarantino od dawna planował współpracę. Wcielający się w dowódcę oddziału "bękartów" sierżanta Aldo Raine'a, hollywoodzki gwiazdor po raz kolejny udowodnił, że dobrze odnajduje się w przerysowanych komediowych rolach. To z ust Raine'a pada zapowiedź krwawej rozprawy z nazistami z początku filmu: "Dla nazistów będziemy okrutni. Ślady naszego okrucieństwa znajdą na wypatroszonych, pokawałkowanych i zdeformowanych ciałach, które im zostawimy" . Jednym z ważniejszych członków grupy żydowskich mścicieli jest sierżant Donny Donowitz, którego ulubionym narzędziem walki jest kij bejsbolowy. Donny'ego zagrał Eli Roth, aktor, scenarzysta, reżyser i producent, najbardziej znany jako twórca horroru "Hostel", nad którym Tarantino objął pieczę jako producent wykonawczy. Wśród "bękartów" jest też małomówny morderca, sierżant Hugo Stiglitz, w którego wcielił się jeden z najpopularniejszych niemieckich aktorów Til Schweiger ("Pukając do nieba bram", "Bandyta", "Lucky Luke").

Obok tytułowych "bękartów" Tarantino uczynił główną bohaterką filmu Żydówkę, która ukrywa się w Paryżu, prowadząc kino. "W początkowej wersji scenariusza Shosanna przypominała raczej typową wymyśloną postać filmową, kogoś w rodzaju Panny Młodej w "Kill Billu". Zdecydowałem ostatecznie, że powinna jednak być bardziej realną postacią, dziewczyną, która zostaje wplątana w tryby historii i musi reagować na tę sytuację" - mówił reżyser o postaci granej przez Mélanie Laurent, aktorkę i reżyserkę, laureatkę canneńskiej Złotej Palmy 2008 za Najlepszy Film Krótkometrażowy. Inną kobiecą osobowością w filmie jest niemiecka aktorka i agentka Bridget Von Hammersmark w wykonaniu Diane Kruger ("Skarb narodów", "Troja"). Na specjalną wzmiankę zasługuje brawurowa kreacja Christopha Waltza, który wcielił się w piekielnie inteligentnego i jeszcze bardziej bezwzględnego esesmana Hansa Landę. Sceny z udziałem aktora, posługującego się angielskim, francuskim i niemieckim należą do najlepszych w filmie, a jego kreacja doczekała się Oscara, nagrody BAFTA i aktorskiego wyróżnienia w Cannes.

"Bękartom wojny" od początku towarzyszyły kontrowersje, szczególnie w Niemczech, które były koproducentem filmu. Reżyserowi zarzucano zbyt swobodne podejście do tematu. "To spotkanie kultury masowej z III Rzeszą i Holocaustem na niespotykaną wcześniej skalę. Efekt jest kompletnie nieprzewidywalny" - ostrzegał dziennikarz "Süddeutsche Zeitung" Tobias Kniebe. Zdecydowana większość krytyków przyjęła film jako kolejny dowód nieposkromionej wyobraźni Tarantino. "Bękarty wojny" są niczym nieskrępowaną zabawą w kino i samym kinem, której głęboki smak doceniać się będzie w miarę wielokrotnego oglądania filmu" - pisał recenzent miesięcznika "Kino" Konrad J. Zarębski.

Nagrody filmowe

Najlepszy aktor drugoplanowy - Christoph Waltz, film Bękarty wojny
Najlepszy aktor drugoplanowy - Christoph Waltz, film Bękarty wojny

WASZE OPINIE

suchy101

dobry film !

gbpsary

Moja opinia jest skrajni odwrotna od reszty opinii o tym filmie. Obraz przedstawia brutalność, zakłamanie historii i dla zwykłego " Kowalskiego" jest porostu durny i nudny. Zresztą Quentin robi specyficzne filmy i naprawdę trzeba być fanem jego obrazów żeby coś takiego się podobało, a ja do nich nie należę. Oglądnąłem do końca i wiem jedno, więcej jego filmów nie obejrzę.

Plagueis

Fajnie byłoby obejrzeć w HD. Mam nadzieję że C+ nad tym pomyśli
Bękarty wojny
reżyseria:
USA/Niemcy 2009
Okupowana przez wojska hitlerowskie Francja. W jednej z wiosek sadystyczny pułkownik SS Hans Landa (Christoph Waltz) morduje ostatnią ukrywającą się w okolicy rodzinę Żydów.
wojenny/komediodramat
Bękarty wojny
4,7 5 1 128