PREMIERA

2013.01.29

CANAL+ PREMIUM

Belcanto

Polska, 2010

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia

czas trwania: 107 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Pomorze Zachodnie, rok 1966. Śpiewak operowy, tenor Mariusz Marzęda (Cezary Pazura) pracuje w Teatrze Muzycznym w Szczecinie, gdzie gra w tragikomedii "Belcanto".

Ma ładne mieszkanie w Stargardzie, NRD-owski samochód i kota. Jest ulubieńcem miasteczka, sklepikarzy i urzędników. Chętnie śpiewa na akademiach organizowanych przez władze, podczas uroczystości kościelnych oraz na wieczorkach dancingowych w miejscowym domu kultury. W repertuarze ma bogaty zestaw pieśni legionowych, radzieckich, akowskich, rycerskich, lwowskich, wileńskich, hiszpańskich i żydowskich. Spokojny żywot artysty zmienia się, kiedy do mieszkania obok wprowadza się młoda i atrakcyjna Katarzyna Pietrusińska (Magdalena Różczka). Początkowa przyjaźń między sąsiadami przeradza się w fatalne zauroczenie. Świat Mariusza wali się w gruzy. Z dnia na dzień traci pracę, pieniądze i uznanie. Z tarapatów ratuje go major-generał Jurij Ogórcow (Piotr Gasowski), dowódca wojsk stacjonujących na lotnisku w Kluczewie. Rosjanin, wielbiciel muzyki i alkoholu, tak samo jak Marzęda jest zdania, że nikczemność kobiet nie zna granic.

RYSZARD MACIEJ NYCZKA ("Siedem przystanków na drodze do raju", "Park tysiąca westchnień", "Mało upalne lato", "Fortuna czyha w lesie", "Kobieta z papugą na ramieniu") znany jest przede wszystkim jako twórca kina offowego. "Belcanto" jest przejściem z offu do kina komercyjnego (znane nazwiska w obsadzie, duża ekipa realizacyjna, kostiumy operowe, większy budżet). Film opowiada w tragikomicznej formie o wojnie damsko-męskiej (i nie tylko) w czasach realnego socjalizmu. Hołubiony i rozpieszczany przez władzę i publiczność Mariusz Marzęda mało rozumie z otaczającej go rzeczywistości, gdyż większość życia spędził pod kloszem nadopiekuńczej mamy. Nie potrafi radzić sobie z kobietami, a gdy spada na niego plaga nieszczęść, znosi wszystko z pokorą. Wcielający się w niego Cezary Pazura ("Psy" "Nic śmiesznego", "Kiler", "Ajlawiu" , "Sztos") stara się wyjść poza ramy schematów, ale w rezultacie potwierdza swoje znane emploi. Partneruje mu Magdalena Różczka (seriale: "Usta Usta", "Lekarze"; "Lejdis", "Idealny facet dla mojej dziewczyny"). W jej interpretacji Katarzyna Pietrusińska jest rozwiązłą, seksowną dziewczyną. Na drugim planie kilka przerysowanych postaci podkreśla komedię absurdu. Zdjęcia, zrealizowane przez Pawła Wendorffa ("Gnoje", "Czarne słońca", "Nie ten człowiek"), naśladują kolorystykę dawnych peerelowskich filmów i zdjęć.


CZYTAJ BLOGI FILMOWE CANAL+

WASZE OPINIE

Kosmita

Gdy przeczytałem wczoraj program i zobaczyłem ,że biuro podróży Canal+ ma w swojej ofercie spotkanie i możliwość bliższego poznania Magdaleny Różczki w trakcie seansu"Belcanto" to aż podskoczyłem z radości gdyż bardzo cenię tą kobietę jako aktorkę i człowieka.Bez słowa namysłu przeniosłem się w lata 60 dwudziestego wieku.Wynająłem mieszkanie obok Pazury i Różczki i zacząłem ogladać film w którym się znajdowałem.Różczka grała luksusową prostytutkę która mściła się na swoim sąsiedzie Czarku.Przez cały film zastanawiałem się co tej pięknej brunetce zrobił Czarek ,że ona postanowiła mu zniszczyć życie.Przygladałem się jak biedak kolejno tracił pracę,samochód i przyjaciół.W to wszystko były wtrącane solówki operowe które nie współgrały z moim delikatnym narządem słuchu.Jednak obecność Magdy pozwoliła mi to wycie przetrwać.Postanowiłem Różczke śledzić.Gdy tak szłem za nią nagle przeniosło mnie z powrotem do domu na mój przenoszący do świata filmu fotel.Pomyślałem co jest u licha,przecież film jeszcze się nie skończył.Zadzwonił telefon z Canal+.W słuchawce usłyszałem twardy męski głos -Minął termin opłaty abonametowej za styczeń.Bardzo prosze o uregulowanie należności gdyż w przeciwnym razie anulujemy Pana rezerwacje na najbliższe filmowe seanse i zabierzemy Panu magiczny fotel.Niestety,zapomniałem zapłacić.Zostało mi ogladanie filmu z perspektywy mojego domu a to już nie to samo co znaleźć się w filmie.Jutro z samego rana bięgnę zapłacić.
Czy warto obejrzeć ten film?Powiem tak.Skoro płacę to obejrzę co dają.A że nie zawsze dają coś dobrego to już inna sprawa.
Belcanto
Polska, 2010
Pomorze Zachodnie, rok 1966. Śpiewak operowy, tenor Mariusz Marzęda (Cezary Pazura) pracuje w Teatrze Muzycznym w Szczecinie, gdzie gra w tragikomedii "Belcanto".
komedia
Belcanto
3,2 5 1 13