PREMIERA

2003.06.29

CANAL+ PREMIUM

BELFEGOR - UPIÓR LUWRU

Belphegor - Le fantome du Louvre

Francja, 2001

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: film fantasy

czas trwania: 92 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Oparta na niezwykle popularnym serialu z lat 60. historia upiora z egipskiej mumii, który wnika w ciało młodej Paryżanki.

Na początku nowego tysiąclecia do muzeum w Luwrze zostaje sprowadzona egipska mumia sprzed około trzech tysięcy lat. Podczas oględzin eksponatu z jego wnętrza wylatuje pomarańczowe widmo w kształcie ludzkiego szkieletu, co powoduje liczne, elektryczne zwarcia. Aby wyjaśnić te zjawiska kurator wystawy Bertrand Faussier (Jean-François Balmer) zaprasza do współpracy doświadczoną panią egiptolog Glendę Spender (Julie Christie), która szybko odkrywa, że zmumifikowane zwłoki należą do zamordowanego młodego mężczyzny, w dodatku pozbawionego tradycyjnego pochówku. Mumia grasuje nadal, wywołując spięcia, zwarcia i wybuchy, a nawet śmierć kilku muzealnych ochroniarzy. Sytuacja pogarsza się jeszcze bardziej, kiedy pewnej nocy widmo wciela się w młodą kobietę Lisę (Sophie Marceau), która do muzeum dostała się przypadkiem podczas prób złapania swojego... kota. Nad chaosem, za który pracownicy muzeum naiwnie obwiniają trwający remont Luwru, próbuje zapanować młody, przystojny elektryk Martin (Frédéric Diefenthal), który wpada w oko Lisie-Belfegorowi. Ich romans jednak - z oczywistych przyczyn - wydaje się niemożliwy. Chyba, że Belfegor dostanie to, czego chce i zostawi dziewczynę w spokoju.

"Belfegor - upiór Luwru" JEANA-PAULA SALOMÉ to kinowa wersja niezwykle popularnego, czteroodcinkowego serialu Claude'a Barmy, który w roku 1965, kiedy był emitowany, powodował ponoć gwałtowne pustoszenie paryskich ulic i kawiarni. Salomé ("Arsene Lupin"), który reżyserii uczył się u boku Claude'a Leloucha (asystował na planie "Jednych i drugich" z 1981 roku), w swojej interpretacji przygód legendarnego upiora postawił przede wszystkim na znakomitą obsadę. Obok weteranów kina Julie Christie i Michela Serraulta, reżyser zaprosił do współpracy idoli młodego pokolenia, Sophie Marceau i Frédérica Diefenthala, znanego szerokiej publiczności dzięki roli policjanta Emiliena z kolejnych części "Taxi" według scenariusza Luca Bessona. Nad stworzeniem postaci Belfegora przez ponad cztery miesiące pracował natomiast znany francuski specjalista od efektów specjalnych Alain Carsoux (m.in. "Pocałunek smoka", "Wasabi") oraz zespół dwudziestu animatorów i grafików ze studia Duboi. Nie zabrakło też mrugnięć oka do wielbicieli serialu - starszą kobietą w czerni, którą Lisa widzi na cmentarzu, jest Juliette Gréco, odtwórczyni głównej roli w serii o Belfegorze według Barmy.

WASZE OPINIE

Saturnus

Film jest nędzny. Bez polotu.
BELFEGOR - UPIÓR LUWRU
reżyseria:
Francja, 2001
Oparta na niezwykle popularnym serialu z lat 60. historia upiora z egipskiej mumii, który wnika w ciało młodej Paryżanki.
film fantasy
BELFEGOR - UPIÓR LUWRU
3,9 5 1 37