www.filmpolski.pl

PREMIERA

2011.02.15

CANAL+ PREMIUM

BELLISSIMA

Polska, 2000

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat obyczajowy

czas trwania: 61 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Elżbieta (Ewa Kasprzyk) samotnie wychowuje 15-letnią córkę Marysię (Maria Góralczyk). Przelewa na nią niespełnione ambicje o zrobieniu wielkiej kariery.

Marysia uczy się w szkole baletowej, ale matka ma wobec niej inne plany. Owładnięta obsesją uczynienia z córki supermodelki zapisuje ją na niezliczone konkursy piękności i castingi, na których dziewczyna mogłaby zostać zauważona przez "ludzi z branży". Podczas jednego z konkursów kobiety poznają Andrzeja, nazywanego Księciem (Łukasz Garlicki), młodego mężczyznę, mającego pozycję i kontakty w środowisku. Elżbieta nawiązuje z nim romans, sądząc że pomoże jej to wypromować córkę. Marysia po raz pierwszy naprawdę buntuje się przeciw poczynaniom matki. Gdy kochanek matki wprowadza się do ich mieszkania, dziewczyna ucieka z domu. Gdy wraca, dowiaduje się, że matka zaszła z Księciem w ciążę. Porzucona Elżbieta postanawia wychować dziecko. Marysia tymczasem zostaje modelką i jest gotowa wspierać matkę. Nagle jednak dochodzi do tragedii.

"Belissima" to pierwszy z filmów wchodzących w skład cyklu "Pokolenie 2000", czyli serii produkcji ukazujących rzeczywistość Polski przełomu wieków, zrealizowanych przez debiutujących na wielkim ekranie reżyserów. W ramach przedsięwzięcia powstały także: "Inferno" Macieja Pieprzycy, "Moje miasto" Marka Lechkiego oraz "Moje pieczone kurczaki" Iwony Siekierzyńskiej, niemniej największy sukces stał się udziałem właśnie "Bellissimy", nakręconej przez ARTURA URBAŃSKIEGO, 36-letniego wówczas filmowca, absolwenta łódzkiej PWSFTviT. Pierwsze filmy krótkometrażowe - "Moja ostatnia kobieta", "M+M", "Smród" - Urbański realizował jeszcze w czasie studiów. Za ostatni z nich otrzymał m.in. Grand Prix na Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Nowym Jorku oraz Nagrody Specjalne Jury w Monachium i Meksyku.

Cierpki dramat obyczajowy "Bellissimy", zrealizowany na podstawie autorskiego scenariusza reżysera robił wrażenie za sprawą umiejętnego ukazania toksycznej relacji niezrównoważonej matki ze zmuszoną do przedwczesnego wejścia w dorosłe życie nastoletnią córką. Związek ten został dodatkowo sprawnie przedstawiony na tle współczesnych polskich realiów. Znakomitą kreację stworzyła w filmie Ewa Kasprzyk, którą uhonorowano nagrodą za pierwszoplanową rolę kobiecą na festiwalu w Gdyni w 2001 roku, na którym triumfował także Urbański, uznany za najlepszego reżysera-debiutanta. Urbański i Kasprzyk otrzymali także nagrody na prestiżowym Międzynarodowym Festiwalu Telewizyjnym w Wenecji. Krytycy chwalili duet, jaki doświadczona aktorka stworzyła z debiutantką Marią Góralczyk, przypadkowo odkrytą na ulicy przez kolegę reżysera. W filmie można zobaczyć ponadto Łukasza Garlickiego ("Lekcje pana Kuki") i Pawła Wilczaka (seriale "Kasia i Tomek", "Usta Usta").
BELLISSIMA
reżyseria:
Polska, 2000
Elżbieta (Ewa Kasprzyk) samotnie wychowuje 15-letnią córkę Marysię (Maria Góralczyk). Przelewa na nią niespełnione ambicje o zrobieniu wielkiej kariery.
dramat obyczajowy
BELLISSIMA
4,0 5 1 3