SPI

PREMIERA

2013.04.08

CANAL+ PREMIUM

Bez śladów

Sans laisser de traces

Francja/Belgia, 2010

reżyseria:

obsada: , ,

Obsada filmu

gatunek: thriller

Ocena filmu

0.00

Opis

Etienne Meunier (Benoit Magimel) zostaje prezesem firmy, która jest gigantem na rynku środków czyszczących. To sukces zasłużony, ponieważ mężczyzna jest autorem rewolucyjnej formuły usuwania plam.

Sukces zawodowy łączy się z prywatnym - piękna żona Etienne'a spodziewa się wyczekiwanego przez nich dziecka. Pewnego dnia Etienne przypadkiem spotyka Particka (Francois-Xavier Demaison), przyjaciela z lat szkolnych. Mężczyźni szybko odzyskują dawną zażyłość i Etienne decyduje się wyjawić Patrickowi dręczący go od lat sekret. Etienne zawdzięcza sukcesy zawodowe recepturze, którą niegdyś ukradł znajomemu, nieśmiałemu chemikowi, Francois Micheletowi (André Wilms). Patrick oferuje pomoc: chce odnaleźć Micheleta i zadośćuczynić mu w imieniu dawnego przyjaciela. Ale spotkanie przybiera nieoczekiwany kierunek i kończy się tragedią. Michelet nie żyje, Patrick próbuje zatuszować ślady, a Etienne zaczyna przeznaczać coraz większe kwoty, aby jego wstydliwy sekret nie ujrzał światła dziennego. Wszystko komplikuje się jeszcze bardziej, kiedy na jego drodze staje zmysłowa córka Micheleta, Fleur (Lea Seydoux).

"Sans laisser de traces" to jedyny jak dotąd reżyserki film GRÉGOIRE'A VIGNERONA, cenionego francuskiego scenarzysty, odpowiedzialnego m.in. za "Układ idealny" z Charlotte Gainsbourg, "Mikołajka" czy ostatnio "Asteriksa i Obeliksa - W służbie Jej Królewskiej Mości". Ten udany przykład współczesnego filmu noir krytycy porównywali do "Wszystko gra" Woody'ego Allena. W główną rolę wcielił się Benoit Magimel, czyli przystojny Walter Klemmer, student klasy fortepianu, którego obsesyjnie pożądała Isabelle Huppert w "Pianistce" Michaela Hanekego. Partnerował mu Francois- Xavier Demaison, czyli Rosół z "Mikołajka", nominowany do Cezara za "Coluche, l'histoire d'un mec". Wyrazistą drugoplanową postać stworzyła też Lea Seydoux jako uwodzicielska Fleur. Seydoux to jedna z najlepiej zapowiadających się aktorek francuskich, która z powodzeniem rozpoczęła już karierę międzynarodową. Zagrała jedną z sióstr LaPadite z pamiętnej wejściowej sceny "Bękartów wojny" Quentina Tarantino. Wystąpiła też w obsypanym w Wenecji "Lourdes", "O północy w Paryżu" Woody'ego Allena czy "Mission: Impossible - Ghost Protocol".
Bez śladów
reżyseria:
Francja/Belgia, 2010
Etienne Meunier (Benoit Magimel) zostaje prezesem firmy, która jest gigantem na rynku środków czyszczących. To sukces zasłużony, ponieważ mężczyzna jest autorem rewolucyjnej formuły usuwania plam.
thriller
Bez śladów
3,6 5 1 14