Fox
  • Oscar
  • Złote Globy

PREMIERA

2006.07.23

CANAL+ PREMIUM

Bezdroża

Sideways

USA, 2004

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komediodramat

czas trwania: 122 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Obsypany deszczem nagród (m.in. Oscar® za scenariusz-adaptację, dwa Złote Globy i BAFTA) komediodramat reżysera amerykańskiego kina niezależnego Alexandra Payne'a. W rolach głównych występują: Paul Giamatti, Thomas Haden Church, Virginia Madsen i Sandra Oh.

Miles (Paul Giamatti) - niespełniony pisarz i koneser win nie mogący otrząsnąć się po rozpadzie małżeństwa, zabiera swego przyjaciela Jacka (Thomas Haden Church), drugorzędnego aktora i playboya, który za tydzień ma wziąć ślub, na samochodową włóczęgę po malowniczych winnicach doliny Santa Ynez. Przyjaciele, choć różnią się od siebie jak ogień i woda, to jednocześnie doskonale się uzupełniają. Łączą ich niespełnione ambicje i uciekająca młodość. Dla Milesa wyprawa jest przede wszystkim okazją do kosztowania znakomitych win, Jack natomiast zdecydowanie bardziej niż wina ceni kobiety i postanawia efektywnie wykorzystać ostatnie chwile wolności. Nawiązuje romans z piękną dziewczyną o imieniu Stephanie, co stawia pod znakiem zapytania jego dotychczasowe plany matrymonialne. Na drodze Milesa pojawia się z kolei urocza kelnerka Maya, z którą łączy go zamiłowanie do wina.

Bezpretensjonalny komediodramat ALEXANDRA PAYNE'A należy do najciekawszych amerykańskich produkcji ostatnich lat. "Bezdroża" szturmem zdobyły nie tylko publiczność, ale też krytykę na całym świecie. Reżyser filmu, Alexander Payne, to czołowa postać na amerykańskiej scenie niezależnej. Dziś jego filmy są już jednak znane szerokiej publiczności, do czego przyczyniły się m.in. prestiżowe nagrody: Złoty Glob za scenariusz "Schmidta" i nominacja do Oscara za scenariusz "Wyborów". Scenariusz "Bezdroży" oparto na powieści Rexa Picketta, która zafascynowała reżysera między innymi dlatego, że sam jest smakoszem dobrego wina. Choć Payne przeczytał książkę niemal zaraz po publikacji, w 1999 roku, realizacja filmu nieco się przeciągnęła. Po rozmowie z Pickettem okazało się jednak, że pomysł ekranizacji jest trafiony w dziesiątkę, bo początkowo pisarz zamiast powieści chciał napisać scenariusz filmowy. Jeden z pierwszych szkiców Picketta trafił do producenta Michaela Londona, który od razu zainteresował tym projektem Payne'a. Reżyser musiał jednak wcześniej skończyć rozpoczęte już produkcje. Realizację "Bezdroży" poprzedziły drobiazgowe przygotowania. Payne zwiedził mekkę amerykańskiego przemysłu winnego - region Santa Barbara, gdzie degustował wszystkie możliwe gatunki win. Owocem tych poszukiwań jest imponująca karta win przewijających się przez życie bohaterów filmu. Zdjęcia kręcono w autentycznych tamtejszych winiarniach. Od strony formalnej Payne'owi zależało na klimacie bliskim kinu lat 60.i 70. Dbał o to operator Phedon Papamichael stosując m.in. specjalną taśmę i filtry. Również kompozytor Rolfe Kent starał się, by muzyka pozostawała w duchu kina sprzed 40 lat.
Film już w fazie przygotowań cieszył się tak dużym zainteresowaniem, że o jedną z ról starał się sam George Clooney. Ostatecznie w obsadzie znaleźli się popularni, choć mniej "opatrzeni" aktorzy: nominowany do Oscara za "Człowieka ringu" Paul Giamatti ("American Splendor"), wyróżniona Złotym Globem (serial "Chirurdzy"), Sandra Oh ("Pod słońcem Toskanii") oraz nominowani do Oscarów za swoje kreacje w "Bezdrożach" Thomas Haden Church ("George prosto z drzewa") i Virginia Madsen ("Candyman"). Wśród prawdziwego deszczu wyróżnień dla filmu znalazły się: Oscar za scenariusz-adaptację oraz cztery nominacje (film roku, reżyseria, dwie role drugoplanowe), dwa Złote Globy (komedia roku, scenariusz), BAFTA (scenariusz), sześć nagród Independent Spirit (film roku, reżyseria, scenariusz, pierwszoplanowa rola męska, dwie role drugoplanowe), Golden Star na MFF w Marakeszu, nagroda za najlepszy film amerykański na Robert Festival oraz liczne nagrody amerykańskich stowarzyszeń krytyków filmowych.

Nagrody filmowe

Najlepszy scenariusz adaptowany, Alexander Payne, Jim Taylor, Bezdroża
Najlepsza komedia lub musical, Bezdroża
Najlepszy scenariusz, Alexander Payne, Jim Taylor, Bezdroża

WASZE OPINIE

Orton

Piękny nastrojowy film, chyba całkowicie odcinający się od blichtru Hollywood, po prostu pełen relaks. Wydaje mi się ze film nie przemawia do mnie dostatecznie, ale być może gdy będę w wieku głównych bohaterów spojrzę na niego z całkowicie innej perspektywy. Na razie bliższe mi są niebanalne filmy o zbuntowanych nastolatkach szukających swego miejsca na świecie, jak również przeżywajacych inicjację do prawdziwego dorosłego życia (nie mam tu na myśli głupich komedii); wszystko z racji jeszcze dosyć młoedego wieku. Jednak po filmie Bezdroża nachodzą człowieka różne refleksje, sam jestem ciekawy jak będę oceniał swoje życie, również to co przeminęło (również "między palcami") będąc w wieku głównego bohatera, czy nastąpi kryzys wieku, poczucie niespełnienia, nie wiem? Ale z pewnością warto mieć u swego boku grono przyjaciół które będzie potrafiło cię zrozumieć, tak jak to było w przypadku Milesa. Druga sprawa jest związana z tym że film ten może nie jest arcydziełem, ale zauważyłem że już od bardzo dawna nie używa się w stosunku do nowo powstajacych filmów słowa arcydzieło (nie wiem może mówi się tak o filmie dopiero po latach) jak by ktytycy bali się je porównywać do filmów Felliniego czy Bunuela, wydaje mi się panuje po prostu takich strach zrzucenia tego
jarzma że tylko kiedyś powstawały filmy które bez wątpienia były arcydziełami, nie wiem może po prostu panują takie nieciekawe czasy i ma to przełożenie na film, że nie ma w nim nic przełomowego pod względem merytorycznym...

Olek

czemu zaskakująco dobre? przecież Paul Giamatti i Thomas Haden Church to swietni aktorzy
film swietny
nie jest to żaden amerykański gniot tylko naprawdę ciekawa historia
niektórzy lubią banalne filmy ja wole

Tutki

Bardzo przyjemny film. W sam raz na wieczór przy lampce pinot ;) No i zaskakująco dobre aktorstwo.
Bezdroża
reżyseria:
USA, 2004
Obsypany deszczem nagród (m.in. Oscar® za scenariusz-adaptację, dwa Złote Globy i BAFTA) komediodramat reżysera amerykańskiego kina niezależnego Alexandra Payne'a. W rolach głównych występują: Paul Giamatti, Thomas Haden Church, Virginia Madsen i Sandra Oh.
komediodramat
Bezdroża
4,3 5 1 38