PREMIERA

2003.07.07

CANAL+ PREMIUM

BEZIMIENNI

Los sin nombre/Nameless

Hiszpania, 1999

reżyseria:

obsada: , , ,

gatunek: thriller

czas trwania: 102 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Głos zamordowanej w nieludzki sposób dziewczynki pięć lat po śmierci odzywa się w słuchawce telefonu jej matki. Jeden z najgłośniejszych i najhojniej nagradzanych hiszpańskich filmów 1999 roku.

Kiedy policja znajduje w miejskich kanałach zmasakrowane zwłoki dziecka, Claudia (Emma Vilarasau), znana hiszpańska dziennikarka z trudem rozpoznaje w nich swoją sześcioletnią córkę Angelę (Judith Tort). Ciało jest ponacinane, wypalone kwasem, zniekształcone. Mija pięć lat, ale Claudia wciąż nie może pogodzić się z bestialskim morderstwem. Kiedy zaczyna powoli układać sobie na nowo życie, dzwoni telefon, a w słuchawce dziewczęcy głos mówi: "Mamusiu, to ja, przyjedź do mnie". Koszmar powraca. Claudia rzuca się w wir poszukiwań, w których pomogą jej były policjant, wcześniej zajmujący się tą sprawą i Quiroga (Tristán Ulloa), dziennikarz specjalizujący się w zjawiskach paranormalnych. Poszukiwania Angeli zaprowadzą ich do prawdy dużo gorszej, niż mogliby przypuszczać i do wiedzy, bez której ich życie byłoby łatwiejsze.

"Bezimienni" to pełnometrażowy debiut JAUME BALAGUERO, urodzonego w Katalonii młodego reżysera, który już wcześniej zwrócił na siebie uwagę obrazami krótkometrażowymi: "Alicją" nagrodzoną na katalońskim festiwalu w Stiges oraz "Días sin luz" nagrodzonym przez publiczność na szwedzkim festiwalu filmów fantasy. "Bezimiennymi", opartymi na powieści Brytyjczyka Ramseya Campbella, Balagueró odniósł zdumiewający festiwalowy sukces. Obraz nagradzano m.in. na Fant-Asia Film Festival, Fantafestival i Fabtasporto, podczas festiwalu w Gérardmer otrzymał aż cztery nagrody, tyle samo na festiwalu w Stiges, a w Puchon Balagueró odebrał specjalną nagrodę jury. Krytycy nie ukrywali, że film wiele zawdzięczał kreującej główną postać Emmie Vilarasau, wybitnej katalońskiej aktorce teatralnej, uczennicy m.in. Lee Strasberga i Carlosa Gandolfo. Vilarasau od wielu lat współpracuje z hiszpańską telewizją, ale na wielkim ekranie pojawia się sporadycznie. Jej rola w "Bezimiennych" przyniosła jej m.in. nagrodę w Stiges i Butaca Award, jedną z najważniejszych katalońskich nagród teatralno-filmowych. W 2006 roku Vilarasau zagrała jedną z głównych ról - intrygującej mężatki uwikłanej w toksyczny romans - w dobrze przyjętych "Kobietach w parku" Felipe Vegi. W tym samym czasie święciła sukcesy na deskach teatru w inscenizacji "Tramwaju zwanego pożądaniem", w której obsadzona była w roli Blanche Dubois.
BEZIMIENNI
reżyseria:
Hiszpania, 1999
Głos zamordowanej w nieludzki sposób dziewczynki pięć lat po śmierci odzywa się w słuchawce telefonu jej matki. Jeden z najgłośniejszych i najhojniej nagradzanych hiszpańskich filmów 1999 roku.
thriller
BEZIMIENNI
4,3 5 1 15