PREMIERA

2005.06.26

CANAL+ PREMIUM

BEZPRAWIE

Open Range

USA, 2003

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: western

czas trwania: 139 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Stany Zjednoczone u schyłku XIX wieku. Dziesięć lat wcześniej skończyła się wojna secesyjna. Wraz z nią powoli odchodzi w zapomnienie epoka kowbojów swobodnie przepędzających stada bydła przez równiny. Farmerzy o ustabilizowanej pozycji dążą do prawnego usankcjonowania przepędów. Nie chcą, by nieproszeni goście deptali ich pastwiska i zaczynają je grodzić.

W niewielkim Harmonville rządzi niepodzielnie "krowi baron" Denton Baxter (Michael Gambon). Do miasteczka trafiają czterej poganiacze bydła: Charley Waite (Kevin Costner), Button (Diego Luna), Mose Harrison (Abraham Benrubi) i ich nieformalny szef Spearman (Robert Duvall). Przyjaciele, wierni starym zasadom Dzikiego Zachodu, od razu wyczuwają, że w Harmonville - wbrew nazwie - nie najlepiej się dzieje. Mieszkańcy są terroryzowani przez bandę rewolwerowców, którzy działają na zlecenie Baxtera. Każdy, kto przeciw niemu występuje, traci życie. Nawet miejscowy szeryf siedzi w kieszeni potentata. Między przybyszami i ludźmi Baxtera dochodzi do konfliktu. Mose zostaje zastrzelony, a Button ciężko ranny. Tymczasem przed Charleyem otwiera się szansa na nowe życie, którą przynosi przygodnie poznana Sue Barlow (Annette Bening). Mężczyzna nie jest jednak pewien czy zdąży z tej szansy skorzystać. Button wymaga stałej opieki lekarskiej i przyjaciele nie mogą go zostawić samego na pastwę bandytów Baxtera. Spearman uważa co prawda, że bezmyślnie zadawana przemoc prowadzi do katastrofy, ale zdaje sobie sprawę, że czasem tylko siłą można wyegzekwować swoje prawa. Charley i Spearman zostają w mieście, by stoczyć nierówną walkę z Baxterem.

"Bezprawie" to trzeci film w reżyserskim dorobku aktora KEVINA COSTNERA, który pełnił na planie dodatkowo funkcję producenta i aktora. Nie po raz pierwszy twórca "Tańczącego z wilkami" (siedem Oscarów 1990, w tym za reżyserię) sięga do konwencji westernu i czasów Dzikiego Zachodu. Przed laty Costner występował w "Silverado" i "Wyatt Earp", przyznaje jednak, że większość westernów jest dosyć schematyczna. Chcąc tchnąć w gatunek nowe życie i dbając o jakość własnej produkcji, zwrócił się o pomoc do Davida Valdesa, producenta "Bez przebaczenia" - jednego z najlepszych westernów w historii kina. "Bezprawie" przestrzega wszystkich reguł gatunku opowiadając o ważnych dla kowbojów kwestiach: honorze, sprawiedliwości, miłości, przyjaźni, wolności i - co zupełnie nowe - o powstrzymywaniu się od przemocy. Twórcy starali się jednak wyjść nieco poza te gatunkowe reguły i stworzyć jak najbardziej realistyczną historię.

Kluczową sprawą stała się więc obsada, która uczyniłaby filmową opowieść wiarygodną. Rolę Charleya zarezerwował dla siebie sam Costner, który ma w dorobku tak popularne tytuły, jak "Nietykalni", "JFK", "Robin Hood: Książę złodziei", "Bodyguard", "Doskonały świat", "Trzynaście dni" czy "Znamię". W postać charyzmatycznego Spearmana wcielił się laureat Oscara za "Tender Mercies", Robert Duvall. Ceniony aktor (wiele nominacji do Oscara i innych prestiżowych nagród) zdobył popularność dzięki filmom "Ojciec chrzestny", "Czas Apokalipsy", "Geronimo: Amerykańska legenda", "Zawód: Dziennikarz", "Fenomen", "Apostoł" i "John Q". W filmografii Annette Bening, która zagrała główną rolę kobiecą, są m.in. "Valmont", "Pocztówki znad krawędzi", "Odnaleźć siebie", "Bugsy", "Prezydent - miłość w Białym Domu", "American Beauty" oraz "Julia". Irlandczyk Michael Gambon, w "Bezprawiu" Denton Baxter, pamiętany jest z "Kucharza, złodzieja, jego żony i jej kochanka", "Miłości i śmierci w Wenecji", "Jeźdźcu bez głowy", "Gosford Parku", "Sylvii" oraz "Harry'ego Pottera i więźnia Azkabanu".

WASZE OPINIE

Cert

Bardzo dobry western.

luccaass

Trzeba być WIELKIM fanem westernów, by wytrzymać do końca tego filmu. Akcja wlecze się niemiłosiernie dłuuugo, fabuła przewidywalna (my dobrzy kontra oni źli - wiadomo, kto wygra), dialogi beznadziejne (w zasadzie dla filmu lepiej by było, gdyby bohaterowie nic nie mówili). Ogółnie NUUUDA! Jedyny plus tego filmu to ładne widoki...na góry, wzgórza i doliny:) NIE POLECAM!

Larry

Jestem wielkim fanem westernów - moje ulubione to "Bez przebaczenia", "Dzika banda" i "Dobry, zły i brzydki". "Bezprawie" mnie nie zawiodło - dla amatorów gatunku to naprawdę uczta. Polecam!
BEZPRAWIE
reżyseria:
USA, 2003
Stany Zjednoczone u schyłku XIX wieku. Dziesięć lat wcześniej skończyła się wojna secesyjna. Wraz z nią powoli odchodzi w zapomnienie epoka kowbojów swobodnie przepędzających stada bydła przez równiny. Farmerzy o ustabilizowanej pozycji dążą do prawnego usankcjonowania przepędów. Nie chcą, by nieproszeni goście deptali ich pastwiska i zaczynają je grodzić.
western
BEZPRAWIE
3,8 5 1 14