PREMIERA

2003.12.06

CANAL+ PREMIUM

BEZSENNOŚĆ

Insomnia

USA, 2002

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: thriller

czas trwania: 113 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Miasteczko Nightmute, Północna Alaska. Podczas lata polarnego, gdy przez kilka miesięcy słońce w ogóle nie zachodzi, przybywa tu doświadczony policjant Will Dormer (Al Pacino).

Towarzyszy mu jego partner Hap (Martin Donovan). Obaj mają prowadzić śledztwo w sprawie zabójstwa 17-letniej dziewczyny, z którym nie może sobie poradzić tutejsza policja. Dormer cieszy się dużą estymą w swoim środowisku i jest idolem dla początkującej policjantki Ellie (Hilary Swank), która uczyła się o nim w Akademii Policyjnej. Will ma jednak jedną słabość - cierpi na bezsenność, a lato polarne jeszcze pogłębia ten problem. W toku dochodzenia policjanci wpadają na ślad potencjalnego sprawcy. Jest nim pisarz w średnim wieku Walter Finch (Robin Williams), który przyjaźnił się z zamordowaną dziewczyną. Niestety schwytanie go nie jest takie łatwe. W gęstej mgle, podczas pościgu za przestępcą, dochodzi do tragedii i Will zabija Hapa. Świadkiem zabójstwa jest Finch, który wie, że Hap był kluczową postacią w dochodzeniu prowadzonym przeciwko Willowi. Dormer zostaje uniewinniony z zarzutu zabójstwa partnera, jednak wpada w sieć intryg Fincha.

"Bezsenność" Nolana luźno nawiązuje do norweskiego filmu Erika Skjoldbjaerga z 1997 roku pod tym samym tytułem. Nie jest to jednak klasyczny remake, a raczej twórcza inspiracja - wykorzystano tylko zarys fabularny zmieniając cały kulturowy kontekst historii. Reżyserię powierzono twórcy słynnego "Memento" CHRISTOPHEROWI NOLANOWI. O randze przedsięwzięcia świadczy też fakt, że producentami wykonawczymi filmu byli Steven Soderbergh i George Clooney. Obecnie telewizja ABC przymierza się do realizacji serialu "Bezsenność". Akcja pilotowego odcinka rozpoczynałaby się w momencie, w którym skończył się film i opisywała dalsze losy młodej policjantki Ellie.

Oficjalna strona filmu:
dontcloseyoureyes.warnerbros.com


Polska strona filmu:
www.bezsennosc.com.pl

WASZE OPINIE

rjhr

erbgv

farba

moim zdaniem ok. poza tym świetna obsada.

Mateusz

Hipnotyzujący thriller,który pokazuje co może stać się z człowiekiem,który próbuje łączyć nieprzespane noce z ciężką pracą.Ku przestrodze.
BEZSENNOŚĆ
reżyseria:
USA, 2002
Miasteczko Nightmute, Północna Alaska. Podczas lata polarnego, gdy przez kilka miesięcy słońce w ogóle nie zachodzi, przybywa tu doświadczony policjant Will Dormer (Al Pacino).
thriller
BEZSENNOŚĆ
4,9 5 1 123