PREMIERA

2007.06.03

CANAL+ PREMIUM

Biała Masajka

Die Weisse Massai

Niemcy, 2005

reżyseria:

obsada: , , ,

gatunek: melodramat

czas trwania: 126 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Pochodząca ze Szwajcarii Carola (Nina Hoss) spędza wakacje z narzeczonym w Kenii. Pewnego wieczoru poznaje Lemaliana (Jacky Ido), masajskiego wojownika. Jedno spojrzenie wystarczy, żeby Carola uległa silnej fascynacji mężczyzną.

Kiedy nadchodzi dzień powrotu do Europy, kobieta podejmuje zaskakującą decyzję. Postanawia zostać w Afryce i odnaleźć wioskę Lemaliana. Niedługo później zostaje jego żoną i zaczyna nowe życie. Dla ukochanego rezygnuje ze zdobyczy cywilizacji, porzuca dawne sprawy i uparcie wierzy, że z blond włosami i jasną skórą może stać się Masajką, jak jej mąż. Uczy go sztuki miłości, a nawet rozkręca w wiosce mały interes. Wkrótce jednak okazuje się, że miłość nie zawsze może pokonać bariery kulturowe i obyczajowe, a Szwajcarka pośród Masajów zawsze pozostanie kimś obcym.

Choć wydawać by się mogło, że historia opowiedziana w "Białej Masajce" to mało prawdopodobna fikcja, film HERMINE HUNTGEBURTH jest oparty na autentycznych wydarzeniach. Za jego podstawę posłużyła biograficzna powieść Corinne Hofmann. Książka odniosła niespodziewany sukces wydawniczy: przetłumaczona na 16 języków sprzedała się w 4 milionach egzemplarzy. Nic dziwnego, że o jej ekranizacji głośno było na długo przed premierą, a w samych Niemczech film przyciągnął do kin 2 miliony widzów.

Hermina Huntgeburth, doświadczona niemiecka reżyserka telewizyjna, zanim przystąpiła do realizacji obrazu, dużo czasu spędziła w Kenii wśród plemienia Samburu. "To plemię wyróżnia wielkie poczucie humoru i gościnność. Są także utalentowanymi aktorami. Corine Hofmann dobrze uchwyciła magię tych ludzi i miejsca, w którym żyją" - mówiła w wywiadach. Nagrodzona Niemiecką Nagrodą Filmową za "Im Kreis der Lieben" (1991) i Niemiecką Nagrodą Telewizyjną za "Der Boxer und die Friseuse" (2004) Huntgeburth początkowo rolę Lemaliana chciała powierzyć tubylcowi z plemienia Samburu, ale ostatecznie zrezygnowała obawiając się zbyt dużych problemów z komunikacją i różnic w światopoglądzie. W masajskiego przystojniaka ostatecznie wcielił się Europejczyk o afrykańskich korzeniach Jacky Ido, który poza epizodem w serialu "Laverie de famille" nie miał wcześniej żadnych filmowych doświadczeń. "Jacky przyjechał do Kenii jeszcze przed rozpoczęciem zdjęć i dogłębnie poznał tamtejszą kulturę. Na jego korzyść przemawiał także wygląd - jest wysoki, przystojny i nie ma w sobie nic z Amerykanina. To ważne, bo Afrykanów dzieli od Europejczyków dużo mniej niż od Amerykanów" - mówiła o aktorze reżyserka. Na planie "Białej Masajki" partnerowała mu utalentowana niemiecka aktorka Nina Hoss, członkini prestiżowego Deutches Theater. Hoss, którą europejska publiczność zna przede wszystkim z roli w prezentowanych w Wenecji "Nagich" (2002) Doris Dörrie czy "Cząstkach elementarnych" (2006), ekranizacji głośnej powieści Michela Houellebecqa, w 2007 roku triumfowała na festiwalu w Berlinie tytułową, uhonorowaną Srebrnym Niedźwiedziem rolą w "Yelli" Christiana Petzolda. Za rolę zakochanej w Afrykańczyku Caroli otrzymała Bavarian Film Award dla najlepszej aktorki.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO

WASZE OPINIE

keke

Zdecydowanie fenomenalne kino. Pierwszy taki obraz od czasów "Pożegnania z Afryką". Przychodzą na myśl "Zielone wzgórza Afryki" Hemingwaya i wszystko to, co dobrego opowiedziano o czarnej Afryce. Film pokazuje pewne zderzenia, bezsilność wobec nieuniknionego rozpadu uczuć. Fabuła może być metaforą losu; akcja może toczyć się na ulicach polskich miasteczek równie dobrze, jak w Kenii. Chodzi o klęskę w walce o miłość. Krajobrazy afrykańskie piękne.
Keke

nazaal

Po upływie 1,5h od seansu jestem coś w stanie napisać.
Po pierwsze w oczy rzucają się przepiękne zdjęcia. Niesamowita praca operatora widoczna jest chociażby w grze światło-cieniem czy ekspresyjnie kręconych scenach w miastach. Zrezygnowanie ze statywu w pewnych ujęciach dodaje realizmu, przestawiając na chwilę konwencję filmu z dramatu obyczajowego na reportaż/dokument.
Ciekawie ukazane zostało zderzenie dwóch kultur oraz wyraźna granica między nimi. Reżyser ukazuje nam jednak poprzez zakończenie jedyną opcję, efekt próby łączenia obu tradycji.
W uszy wpada od razu muzyka - pewnego rodzaju hybryda etnicznej muzyki plemion afrykańskich i muzyki popularnej. Innowacyjnie i na plus.
Film oceniam na 4. 3 byłaby oceną zdecydowanie za słabą, z kolei na 5 nie zasługuje. Wydaje mi się, że szybko o nim zapomnę, a ochoty powrotu nie czuję.
Coś dla fanów "Hebanu" Kapuścińskiego :), polecam.

menka

PO PROSTU SUPER. WCIĄGAJĄCY.
Biała Masajka
Niemcy, 2005
Pochodząca ze Szwajcarii Carola (Nina Hoss) spędza wakacje z narzeczonym w Kenii. Pewnego wieczoru poznaje Lemaliana (Jacky Ido), masajskiego wojownika. Jedno spojrzenie wystarczy, żeby Carola uległa silnej fascynacji mężczyzną.
melodramat
Biała Masajka
4,7 5 1 51