Vivian Zink

PREMIERA

2004.01.31

CANAL+ PREMIUM

Biały oleander

White Oleander

USA/Niemcy, 2002

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: dramat

czas trwania: 105 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Ekranizacja bestsellerowej powieści Janet Fitch z gwiazdorską obsadą. Historia skomplikowanych relacji między dorastającą córką a skazaną za morderstwo matką.

Astrid Magnusson (Alison Lohman) ma dwanaście lat i mieszka wraz z matką w Kalifornii. Piękna i niezależna Ingrid (Michelle Pfeiffer) sama wychowuje córkę. Bardzo kocha swoją jedynaczkę i dba o nią, ale nie spełnia się w macierzyństwie. Ingrid jest utalentowaną plastyczką i sztuka zajmuje pierwszoplanowe miejsce w jej życiu. Dumna i władcza kobieta ma niekonwencjonalny stosunek do miłości, ale nie wybacza zdrady.

Gdy kolejny kochanek (Billy Connolly) łamie jej serce, Ingrid zabija go podając truciznę sporządzoną z jej ulubionego kwiatu - białego oleandra. Wkrótce zostaje skazana za morderstwo I stopnia i dostaje dożywocie. O przedterminowe zwolnienie może się starać dopiero po 35 latach. Tymczasem Astrid rozpoczyna wieloletnią tułaczkę po rozmaitych rodzinach zastępczych. Najpierw trafia do domu Starr Thomas (Robin Wright Penn), która z zazdrości o swojego młodego kochanka Raya (Cole Hauser) o mało nie zabija dziewczynki. Później zamieszkuje u Claire (Renee Zellweger) i Marka (Noah Wyle) Richardsonów, ale i z nimi nie może znaleźć wspólnego języka, bo nie akceptuje ich Ingrid. Matka wciąż ma duży wpływ na Astrid, pozostając jej guru we wszystkich sprawach. Piszą do siebie co tydzień i czas zdaje się nie mieć wpływu na siłę łączącej je więzi.

Producent John Wells przeczytał powieść "Biały oleander" Janet Fitch w ciągu jednej nocy i od razu rozpoczął starania o jej ekranizację. Reżyserię powierzono uznanemu brytyjskiemu twórcy PETEROWI KOSMINSKY'EMU ("Wichrowe wzgórza", serial tv "Warriors"), dla którego był to amerykański debiut. Na planie udało się zgromadzić imponującą obsadę, w której znaleźli się m.in.: Michelle Pfeiffer ("Głębia oceanu"), Robin Wright Penn ("Jak jej nie kochać"), Renee Zellweger ("Chicago") czy Noah Wyle (serial "Ostry dyżur").

WASZE OPINIE

Ameliada

Doskonałe kino.Musiałm kupić sobie ten film.

Saturnus

Bardzo mi się podobał. Co prawa rola Zellweger bardzo mnie zdziwiła, ale nawet ona mi się podobała. Grały bardzo piękne kobiety co było także plusem dla filmu. Fabuła ciekawa.Nic dodać, nić ująć.

letti

Trudny film,ale warty obejrzenia(jednak chwilami nudnawy).
Biały oleander
reżyseria:
USA/Niemcy, 2002
Ekranizacja bestsellerowej powieści Janet Fitch z gwiazdorską obsadą. Historia skomplikowanych relacji między dorastającą córką a skazaną za morderstwo matką.
dramat
Biały oleander
4,6 5 1 23