PREMIERA

2007.06.11

CANAL+ PREMIUM

BIBLIOTEKARZ - POWRÓT DO KOPALNI KRÓLA SALOMONA

The Librarian 2: Return to King Solomon's Mines

USA, 2006

reżyseria:

obsada: , , , ,

gatunek: film przygodowy

czas trwania: 89 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Flynn Carsen (Noah Wyle) jest molem książkowym i pracownikiem Biblioteki Metropolitalnej, w której obok cennych zbiorów przechowywane są legendarne skarby.

Znaleźć tu można Arkę Przymierza, puszkę Pandory czy legendarny miecz króla Artura, Excalibur. Pewnego dnia Flynn otrzymuje coś nowego: potężny zwój ze starożytnego Egiptu. Podczas studiowania tajemniczych wzorów i symboli Flynn odkrywa, że ma do czynienia z mapą prowadzącą do owianych legendą kopalni Króla Salomona. Opuszcza więc zacisze biblioteki, aby ruszyć na poszukiwania i odkryć jedną z największych tajemnic ludzkiej cywilizacji.

Nawiązujący do klimatu przygód Indiany Jonesa "Bibliotekarz - powrót do kopalni króla Salomona" to film JONATHANA FRAKESA, znanego przede wszystkim jako William T. Riker, przystojny pierwszy oficer kosmicznego statku Star Trek. Frakes, za rolę w kosmicznej sadze nominowany do Saturna i Blockbuster Entertainment Award, reżyserią zajął się już na planie "Star Treka". Później wyreżyserował telewizyjny film "Star Patrol", a następnie kilka odcinków serialu science fiction "Roswell: W kręgu tajemnic". Drugą część przygód bibliotekarza Frakes nakręcił w zastępstwie Petera Winthera, twórcy pierwszej części filmu: "Bibliotekarz: Tajemnica włóczni" (2004).

Główną rolę w obu filmach zagrał Noah Wyle, uwielbiany przez publiczność dzięki roli w "Ostrym dyżurze", gdzie zagrał doktora Johna Cartera. Za ten kultowy serial Wyle zdobył m.in. 5 nominacji do nagrody Emmy i 3 do Złotego Globu. W 2001 roku aktor zagrał w dramacie "Donnie Darko" Richarda Kelly'ego, gdzie wystąpił obok rodzeństwa Gyllenhaalów - Jake'a i Maggie oraz Patricka Swayze i Drew Barrymore, a 4 lata później dostał główną role w "Kalifornijczykach" Jonathana Parkera. W "Bibliotekarzu - powrocie do kopalni króla Salomona" towarzyszyła mu m.in. Gabrielle Anwar, znana m.in. z gangsterskiego obrazu "Rzeczy, które robisz w Denver będąc martwym", w którym romansowała z Andym Garcią. W "Bibliotekarzu..." wystąpiła także Olympia Dukakis, laureatka Oscara za "Wpływ księżyca".

Film Frakesa otrzymał 3 nominacje do Saturnów (m.in. za role Wyle'a i Anwar) oraz nominację do Broadcast Film Critics Association Award i American Society of Cinematographers za zdjęcia Walta Lloyda.

WASZE OPINIE

Bartolomeusz

Tak mogłaby wyglądać parodia Indiany Jonesa, gdyby powstała. Śmiałem się na tym filmie, jak na najlepszej komedii. Tyle niedorzeczności w jednym filmie, to jak kumulacja w totka. A już sam finał na lotnisku a'la "Casablanca", to już szczyt żenady jaką mogli nam zaserwować twórcy.
BIBLIOTEKARZ - POWRÓT DO KOPALNI KRÓLA SALOMONA
reżyseria:
USA, 2006
Flynn Carsen (Noah Wyle) jest molem książkowym i pracownikiem Biblioteki Metropolitalnej, w której obok cennych zbiorów przechowywane są legendarne skarby.
film przygodowy
BIBLIOTEKARZ - POWRÓT DO KOPALNI KRÓLA SALOMONA
3,6 5 1 25