PREMIERA

2012.03.22

CANAL+ PREMIUM

Big Lebowski

The Big Lebowski

USA/Wlk. Brytania, 1998

,

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komedia kryminalna

czas trwania: 112 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Rok 1991. Czterdziestokilkuletni abnegat, były hipis i "zawodowy" bezrobotny Jeffrey "The Dude" Lebowski (Jeff Bridges) mieszka w zniszczonym bungalowie na plaży w miejscowości Venice niedaleko Los Angeles. Prowadzi spokojne i monotonne życie. Najczęściej słucha muzyki, pali "trawkę" i gra w kręgle. Nie ma zwyczaju ulegać emocjom, na wszystko reaguje z szokującą flegmatyczną swobodą i luzem.

Jego najlepszymi kumplami są Walter Sobchak (John Goodman), zarozumiały właściciel sklepu z systemami antywłamaniowymi i były surfer Theodore Donald "Donny" Kerabatsos (Steve Buscemi). Pewnego dnia do mieszkania "Dude'a" wdziera się dwóch mężczyzn. Napastnicy informują gospodarza, że musi spłacić niejakiemu Jakiemu Treehornowi (Ben Gazzara) długi swojej żony. Jeffrey jest kawalerem, a egzekutorzy wzięli go omyłkowo za milionera z Pasadeny o tym samym nazwisku. Walter przekonuje więc przyjaciela, aby skontaktował się z bogaczem w celu otrzymania rekompensaty za zniszczony przez nieproszonych gości dywan. Realizacja tego pomysłu sprawia, że "Dude" i jego kumple wplątują się w serię niekontrolowanych afer kryminalnych.

"Big Lebowski" to siódmy film JOELA i NATHANA COENÓW. Bracia wcześniej zrealizowali stylowy kryminał "Śmiertelnie proste", "Arizona Junior", "Ścieżka strachu" (Srebrna Muszla za reżyserię), "Barton Fink" (Złota Palma za najlepszy film i reżyserię), "Hudsucker Proxy (nominacja do Złotej Palmy) oraz "Fargo" (Oscar za scenariusz i Złota Palma za reżyserię). Coenowie wspólnie piszą scenariusze, które później reżyseruje Joel, a produkuje Ethan, ale faktycznie realizacja każdego projektu jest wspólna. W 2007 roku za film "To nie jest kraj dla starych ludzi" zgarnęli 4 Oscary, w tym dla najlepszego filmu.

Scenariusz do filmu "Big Lebowski" powstał z inspiracji Coenów prozą Raymonda Chandlera, którego książki były podstawą wielu czarnych kryminałów w latach 40. XX wieku, takich jak "Wielki sen" czy "Żegnaj, laleczko". Tak jak w powieściach detektywistycznych słynnego pisarza, akcja "Big Lebowskiego" rozgrywa się w Los Angeles, a fabuła pokazuje różne klasy społeczne i typy ludzkie. Do Chandlera nawiązuje również narracja zza kadru (narratorem jest tajemniczy osobnik, którego główny bohater spotyka niespodziewanie na drodze).

Jeffreya Lebowskiego zagrał laureat Oscara i Złotego Globu za film "Szalone serce" Jeff Bridges ("Człowiek, który gapił się na kozy", "Na drodze do szczęścia", "Prawdziwe męstwo" - nominacja do Oscara i BAFTA w kategorii najlepszy aktor pierwszoplanowy), który wyspecjalizował się w rolach facetów z przeszłością. John Goodman ("Barton Fink", "Jack, jakiego nie znacie", "Artysta") wystąpił w roli Waltera Sobchaka, który ma obsesję na punkcie swojej służby w Wietnamie, jest koszmarnym gadułą i fascynatem starych militariów. Walter ma ponadto pedantyczny umysł konserwatywnego Żyda i przestrzega szabasu, chociaż urodził się jako polski katolik, a zmienił wyznanie dla życiowej wygody. Drugi kumpel "Dude'a" to Theodore Donald "Donny" Kerabatsos, były surfer o wyjątkowo łagodnym usposobieniu, idealny partner do gry w kręgle. Gra go Steve Buscemi ("Ghost World", "Państwo młodzi: Chuck i Larry", "Duże dzieci", serial "Zakazane imperium"). Tytułowego milionera kreuje David Huddleston, ceniony aktor teatralny, znany z wielu wyrazistych ról drugoplanowych ("Mikey i ja", "Karaluchy pod poduchy", "Z piekła rodem").

W filmach braci Coenów pojawia się zawsze bardzo wiele barwnych postaci. W "Big Lebowskim" jest to Latynos-pedofil (John Turturro), niemiecki nihilista Uli Kunkel (Peter Stormare), groteskowy Knox Herrington (David Thewlis) oraz Ben Gazzara jako złowrogi gangster Jackie Treehorn. Najważniejszą postać kobiecą, pełną uroku córkę "Big" Lebowskiego i awangardową malarkę-feministkę zagrała trzykrotnie nominowana do Oscara oraz kilka razy do Złotego Globu i BAFTA Julianne Moore ("Pozew o miłość", "Chloe", "Samotny mężczyzna").

Autorem zdjęć jest ośmiokrotnie nominowany do Oscara Roger Deakins ("Lektor", "Poważny człowiek", "Prawdziwe męstwo"), muzykę skomponował Carter Burwell ("Gdzie mieszkają dzikie stwory", "Poważny człowiek", "Wszystko w porządku").


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO

WASZE OPINIE

art1970

Dla tych, co lubią kinematografię braci Coen to klasyka gatunku. Tzw. Absolutne "Must have" w kolekcji
kinomana najsłynniejszych braci kina. Dla mnie film dobry, lecz nie w pierwszej trójce wcześniej
wymienionych autorów.
Big Lebowski
USA/Wlk. Brytania, 1998
Rok 1991. Czterdziestokilkuletni abnegat, były hipis i "zawodowy" bezrobotny Jeffrey "The Dude" Lebowski (Jeff Bridges) mieszka w zniszczonym bungalowie na plaży w miejscowości Venice niedaleko Los Angeles. Prowadzi spokojne i monotonne życie. Najczęściej słucha muzyki, pali "trawkę" i gra w kręgle. Nie ma zwyczaju ulegać emocjom, na wszystko reaguje z szokującą flegmatyczną swobodą i luzem.
komedia kryminalna
Big Lebowski
4,4 5 1 10