PREMIERA

2006.04.25

CANAL+ PREMIUM

BILANS KWARTALNY

Polska, 1974

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film psychologiczny

czas trwania: 91 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Marta (Maja Komorowska) i Janek (Piotr Fronczewski) Siemińscy są małżeństwem od kilkunastu lat. Wiodą zwyczajne życie dzielone między pracę i opiekę nad synkiem Piotrusiem.

30-paroletnia Marta lubi pomagać ludziom i często zbyt intensywnie angażuje się w cudze problemy. Podczas bilansu kwartalnego w jej firmie zostają wykryte poważne nadużycia. Wewnętrzne śledztwo wskazuje na Różę (Halina Mikołajska), kierowniczkę działu Marty. Marta wstawia się za nią u dyrektora (Mariusz Dmochowski), ale ten wyrzuca ją z gabinetu. Niespodziewanie na drodze kobiety staje dawno nie widziany kolega ze studiów, Jacek (Marek Piwowski). Marta jest zafascynowana jego beztroskim stylem życia, tak różnym od "małej stabilizacji" z Jankiem. Dawna przyjaźń przeradza się w romans. Marta zdaje sobie sprawę, że musi zrobić bilans własnego życia i dokonać wyboru.

"Bilans kwartalny" jest uważany za jeden z najlepszych filmów w dorobku KRZYSZTOFA ZANUSSIEGO, jednego z czołowych twórców kina moralnego niepokoju. Jego pełnometrażowym debiutem był zrealizowany w 1969 roku dramat obyczajowy "Struktura kryształu". Kolejne filmy przynosiły mu uznanie publiczności i szereg prestiżowych nagród. W dorobku wybitnego twórcy są m.in., "Życie rodzinne", "Iluminacja" (Grand Prix na MFF w Locarno), "Barwy ochronne" (Grand Prix na FPFF w Gdańsku), "Spirala" (Nagroda Jury Ekumenicznego na MFF w Cannes), "Constans" (Nagroda Jury na MFF w Cannes), "Kontrakt", "Imperatyw" (Nagroda Specjalna Jury na MFF w Wenecji), "Rok spokojnego słońca" (Złoty Lew na MFF w Wenecji), "Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową" (Grand Prix na FPFF w Gdyni) i zrealizowana w 2005 roku "Persona non grata" (Nagroda Jury na FPFF w Gdyni).

Rolę Marty reżyser powierzył często z nim współpracującej cenionej aktorce Mai Komorowskiej ("Za ścianą", "Życie rodzinne", "Rok spokojnego słońca"). W filmie pojawiają się również inni popularni polscy aktorzy: Piotr Fronczewski, Zofia Mrozowska, Halina Mikołajska, Mariusz Dmochowski, Barbara Wrzesińska oraz reżyser Marek Piwowski ("Rejs"), tym razem przed kamerą. "Bilans kwartalny" wyróżniono m.in. nagrodą OCIC na MFF w Berlinie oraz nagrodami za kreację Mai Komorowskiej i muzykę Wojciecha Kilara na FPFF w Gdańsku.
BILANS KWARTALNY
reżyseria:
Polska, 1974
Marta (Maja Komorowska) i Janek (Piotr Fronczewski) Siemińscy są małżeństwem od kilkunastu lat. Wiodą zwyczajne życie dzielone między pracę i opiekę nad synkiem Piotrusiem.
film psychologiczny
BILANS KWARTALNY
4,4 5 1 33