PREMIERA

2008.09.16

CANAL+ PREMIUM

BILETY

Tickets

Wlk. Brytania/Włochy/Iran, 2005

, ,

obsada: , , ,

gatunek: komediodramat

czas trwania: 105 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Trzech mistrzów kina snuje trzy odrębne opowieści. Wszystkie rozgrywają się w pociągu, każda pokazuje międzyludzkie relacje i oświetla świat z innej perspektywy.

Pociąg dalekobieżny z Niemiec do Rzymu. Bohater noweli Ermanno Olmiego, 60-letni profesor (Carlo Delle Piane), wraca z konferencji farmaceutycznej w Austrii. Nie może zapomnieć o pięknej, młodej kobiecie (Valeria Bruni Tedeschi), którą poznał tuż przed wyjazdem. Snuje coraz bardziej odważne wizje i fantazje, ale w końcu gwałtownie zderza się z rzeczywistością, którą uosabiają żołnierze podróżujący tym samym wagonem. W pociągu jedzie również młody Fillippo (Filippo Trojano). Towarzyszy mu starsza, zaborcza i wyjątkowo apodyktyczna kobieta, która pogardliwie komentuje zachowanie innych, w tym Fillippa. Tę opowieść snuje mistrz irańskiego kina Abbas Kiarostami, by na koniec przekazać pałeczkę Kenowi Loachowi, który bohaterami swojej noweli uczynił trzech kibiców Celtic Glasgow. Na ich drodze staje rodzina albańskich uchodźców. Dochodzi do zderzenia dwóch zupełnie innych światów.

"Bilety" to nowelowy eksperyment trzech wyjątkowych twórców. Anglik KEN LOACH, Irańczyk ABBAS KIAROSTAMI i Włoch ERMANNO OLMI konsultowali się ze sobą w trakcie realizacji już na etapie pracy nad scenariuszami nowel, aż wreszcie spletli swoje historie za pomocą wątku albańskich uciekinierów. Każdy z twórców pozostał jednak wierny własnemu stylowi i w tej krótkiej formie podjął temat dla siebie najważniejszy. Na pomysł projektu wpadł Abbas Kiarostami. Zapytany przez producentów, z którymi wówczas rozmawiał, o to, z kim chciałby współpracować, bez wahania wymienił Loacha i Olmiego. Na pierwszym spotkaniu padła propozycja zrealizowania wspólnego filmu, którego akcja toczyłaby się w pociągu. Na Berlinale, gdzie "Bilety" miały premierę, Loach mówił m.in. o tym, co łączy opowieści: "Próbujemy sprowadzić każdą rzecz do jak najprostszej formy przekazu. Redukcja i dbanie o przejrzystość treści nie jest często spotykane we współczesnym kinie, które ma tendencję do wyolbrzymień i dramatyzmu. Wszyscy trzej mamy zamiłowanie do prostoty, przejrzystości i efektywności".

Kiarostami i Olmi sami napisali scenariusze do swoich historii, Loach wsparł się natomiast zaufanym współpracownikiem Paulem Lavertym. Twórcy "Biletów" pytają o to, czy w dzisiejszym świecie możliwa jest jeszcze bezinteresowność, czy odruch serca nie wygląda na podstęp i ile jest wart pojedynczy bilet. Warto wspomnieć, że w obsadzie noweli Olmiego znalazła się m.in. Valeria Bruni Tedeschi, aktorka znana z filmów Françoisa Ozona i siostra Carli Bruni, obecnej żony prezydenta Francji.
BILETY
Wlk. Brytania/Włochy/Iran, 2005
Trzech mistrzów kina snuje trzy odrębne opowieści. Wszystkie rozgrywają się w pociągu, każda pokazuje międzyludzkie relacje i oświetla świat z innej perspektywy.
komediodramat
BILETY
4,0 5 1 3