2014 Twentieth Century Fox Film Corporation. All rights reserved
  • Oscar
  • Złote Globy

Birdman

Birdman: (Or The Unexpected Virtue of Ignorance)

USA, 2014

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: komediodramat

Ocena filmu

0.00

Opis

Cztery Oscary® 2015 w kategoriach: najlepszy film roku, reżyseria, scenariusz oryginalny i zdjęcia Emmanuela Lubezkiego ("Grawitacja"). Oscarowe nominacje za role Michaela Keatona, Emmy Stone i Edwarda Nortona. Czarna komedia Alejandra Gonzaleza Iñárritu ("Babel", "21 gramów", "Amores Perros") o aktorze, który zbudował karierę na roli kinowego superbohatera i chce udowodnić sobie i światu, że jest prawdziwym artystą.

Riggan Thomson (Michael Keaton) stał się sławny, dzięki roli komiksowego Birdmana. Po tym, jak odmówił udziału w kolejnej części cyklu, jego kariera przyhamowała. Po 20 latach próbuje ją wskrzesić. Poświęcając własne oszczędności, zamierza wystawić na Broadwayu własną adaptację opowiadania Raymonda Carvera, wyreżyserować ją i zagrać w niej główną rolę. W czasie przygotowań do premiery musi stawić czoła licznym przeciwnościom losu, własnemu ego oraz komplikacjom w życiu osobistym. Co gorsza, zaczyna mu się zacierać granica między rzeczywistością a iluzją i na każdym kroku towarzyszy mu cień Birdmana, w którego niegdyś się wcielał.

Film Iñárritu to projekt ze wszech miar wyjątkowy. Tragikomiczny w wymowie, doskonale zagrany, ambitny pod względem realizacyjnym, przyniósł jego twórcom, oprócz czterech Oscarów, aż 163 inne nagrody filmowe i 238 nominacji. Jednym z elementów stanowiących o niezwykłości "Birdmana" jest fakt, że film kręcono chronologicznie, głównie kamerą z ręki i jest w nim tylko 16 widocznych cięć. Oznaczało to konieczność precyzyjnego zgrania długich, liczących czasem po kilkanaście stron dialogów z ruchem kamery, a wiec także doskonałego przygotowania aktorów. De facto praca na planie bardziej przypominała teatr niż film. "Życie jest jak jedno długie ujęcie - nie można niczego zmontować. Dlatego nakręciłem ten film tak, a nie inaczej. To coś więcej niż zlepek obrazów - to przejażdżka emocjonalną kolejką górską" - mówił o "Birdmanie" reżyser.

Ciekawym zabiegiem w filmie jest także przenikanie się realiów filmowych z rzeczywistością. W aktora, który zdobył sławę rolą superbohatera wcielił się Michael Keaton, który zagrał Bruce'a Wayne'a w "Batmanie" i "Powrocie Batmana" Tima Burtona i podobnie jak Riggan nie zdecydował się na powtórzenie roli. Co ciekawe, w komiksowych adaptacjach występowali także inni aktorzy z "Birdmana": Edward Norton to Bruce Banner z "Niesamowitego Hulka", Emma Stone grała Gwen Stacy w "Niesamowitym Spider-Manie" i "Niesamowitym Spider-Manie 2", a Naomi Watts wcieliła się w Jet Girl w "Odlotowej dziewczynie". Nie jest również tajemnicą, że nieznośny Shiner, którego w "Birdmanie" gra Edward Norton jest parodią samego aktora, który ma reputację trudnego we współpracy. "Byłem zaskoczony tym, jak wiernie opisano teatralny światek Nowego Jorku. Znam go od lat i muszę przyznać, że film pokazuje samą prawdę" - mówił o filmie Norton.

CIEKAWE FAKTY:

Naomi Watts pracowała wcześniej z Iñárritu przy filmie "21 gramów". W filmie tym grał również Sean Penn, który wręczał reżyserowi Oscara za najlepszy film roku.

"Birdman" to pierwszy w historii zwycięzca Oscara za najlepszy film roku w całości nakręcony cyfrowo.

"Birdman" to pierwszy od 16 lat film zaliczany do kategorii "komedia", który zdobył Oscara za najlepszy film roku. Poprzednim był "Zakochany Szekspir" (1998).

"Birdman" i inny film z udziałem Edwarda Nortona z tego roku - "Grand Budapest Hotel" - byli faworytami w oscarowej rywalizacji z 9 nominacjami na koncie. Obie produkcje zdobyły po cztery statuetki.

Edward Norton i Naomi Watts grali wcześniej parę w "Malowanym welonie" (2006)

Zdjęcia trwały 30 dni i powstawały w Nowym Jorku, większość w teatrze St. James przy 44. Ulicy, w samym sercu Times Square.

Kostium Birdmana zaprojektował Mike Elizalde, którego polecił Guillermo del Toro.

Podczas jednej ze scen Riggan (Michael Keaton) mówi, że nie grał Birdmana od 1992 roku. W rzeczywistości właśnie wtedy Keaton zagrał w "Powrocie Batmana".

Pierwotnie w scenariuszu była wzmianka o Philipie Seymourze Hoffmanie, który gra właśnie w "Igrzyskach śmierci. Kosogłosie. Części 1". Po nagłej śmierci Hoffmana zmieniono jego nazwisko na innego aktora z tego filmu - Woody'ego Harrelsona.

W filmie Riggan zostaje okłamany, że podczas premiery jego sztuki na widowni jest obecny Martin Scorsese. W rzeczywistości w tej scenie Scorsese jest naprawdę na widowni.

Nagrody filmowe

Najlepszy film, Birdman
Najlepszy reżyser - Alejandro Gonzalez Iñárritu, film Birdman
Najlepszy scenariusz oryginalny, Alejandro González Iñárritu, Alexander Dinelaris, Armando Bo, Nicolás Giacobone, Birdman
Najlepsze zdjęcia, Emmanuel Lubezki, Birdman
Najlepszy scenariusz, Birdman
Najlepszy aktor w komedii lub musicalu, Birdman

WASZE OPINIE

christoph

Film nie był zły ale szczególnego szału nie było... spodziewałem się trochę więcej.

Viktoria66674

Nie znam się i trudno mi ocenić czy film zasługuje aż na 4 Oskary Widziałem lepsze filmy chociażby
premiera grudniowa Wolny strzelec jest lepszym filmem

CiemneSwiatlo

Oglądałem ten film. Film jest wspaniały. Szczególnie praca kamery i aktorzy
[link=grali]http://telefonkasyno.pl/[/link] świetnie. Film jest bardzo głęboki,o walce człowieka i jego
roli
Birdman
USA, 2014
Cztery Oscary® 2015 w kategoriach: najlepszy film roku, reżyseria, scenariusz oryginalny i zdjęcia Emmanuela Lubezkiego ("Grawitacja"). Oscarowe nominacje za role Michaela Keatona, Emmy Stone i Edwarda Nortona. Czarna komedia Alejandra Gonzaleza Iñárritu ("Babel", "21 gramów", "Amores Perros") o aktorze, który zbudował karierę na roli kinowego superbohatera i chce udowodnić sobie i światu, że jest prawdziwym artystą.
komediodramat
Birdman
3,4 5 1 57