PREMIERA

2006.11.20

CANAL+ PREMIUM

BLADY STRACH

Haute Tension

Francja, 2003

reżyseria:

obsada: , , , ,

gatunek: horror

czas trwania: 87 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Dwie studentki, Marie (Cécile De France) i Alex (Maïwenn Le Besco), jadą na weekend za miasto. W położonym na odludziu domu rodziców Alex chcą spokojnie przygotować się do egzaminów.

Oprócz matki (Oana Pellea), ojca (Andrei Finti) i młodszego brata dziewczyny, Jimmy'ego (Franck Khalfoun), nikt inny tu nie mieszka. W nocy pod dom podjeżdża stara ciężarówka. Jej kierowca (Philippe Nahon) dzwoni do drzwi i atakuje brzytwą otwierającego mu ojca Alex. Po brutalnym morderstwie pana domu, mężczyzna udaje się na górę i podrzyna gardło jego żonie. Alex knebluje i krępuje łańcuchami, a małego Jimmy'ego zabija ze strzelby. Nie zauważa tylko obecności Marie. Dziewczyna za wszelką cenę chce ocalić przyjaciółkę. Gotowa jest stoczyć nierówną walkę z sadystycznym zabójcą. Okaże się jednak, że prawda o mordercy jest bardziej przerażająca, niż na to wygląda.

"Blady strach" uważany jest za jeden z najciekawszych horrorów ostatnich lat. Jego twórcą jest Francuz ALEXANDRE AJA. Reżyser, razem z Gregorym Levasseur, napisał też scenariusz do filmu. Podobnie jak w przypadku swojego debiutu, którym był dramat science-fiction "Furia". Kolejną wspólną produkcję - remake horroru "Wzgórza mają oczy" - filmowcy zrealizowali już w Hollywood. Realizując "Blady strach" chcieli osiągnąć efekt grozy, ale bez odwoływania się do świata magii i duchów. Podkreślają to dynamiczne, naturalistyczne zdjęcia rodem z kina akcji i obsada, w której znaleźli się znakomici francuscy aktorzy kojarzeni raczej z dramatami psychologicznymi niż horrorami.

Postać Marie zagrała wyróżniona dwoma Cezarami ("Smak życia" i "Smak życia 2") Cécile De France, która zagrała również w "Nana, to ja", "Ja, Cezar mały" i "W 80 dni dookoła świata". Rolę Alex powierzono Maiwenn Le Besco, pamiętanej m.in. z "Leona zawodowca", "Piątego elementu" i "Odwagi miłości". Partneruje im ceniony aktor charakterystyczny, Philippe Nahon ("Nienawiść", "Braterstwo wilków", "Nieodwracalne").

"Blady strach" wyróżniono czterema nagrodami na MFF Sitges-Catalonian: Srebrną Nagrodą za najlepszy europejski film fantasy, nagrodą za reżyserię, charakteryzację i za kreację Cécile De France. Film brał również udział w Konkursie Głównym na FF Fantasy w Amsterdamie.

WASZE OPINIE

matost8

Niby-horror, ale raczej dla fanów gore. Co chwilę sceny sadyzmu i przemocy, które podczas oglądania mogą być już nudzące. Poza tym, widz, w miarę upływu czasu, zaczyna parskać śmiechem rozbrojony naiwnością i banalnością tego filmu. Jest to po prostu banalny horror z banalną fabułą i banalnym zaończeniem. Ani dla fanów gore - nie jest całkowicie przesycony sadyzmem i drastycznymi scenami, ani dla fanów inteligentnych horrorów - jest całkowicie banalny. Przeciętny widz od razu zapomina o tym filmie. Natomiast jedynym skutkiem obejrzenia u widza wrażliwego może być "zjaranie psychy". Na własną odpowiedzialność.

SzCzyP

To jakies nieporozumienie. Film jest infantylny - jedna wielka sieka. Co to za horror? To jakis film gore - wszedzie odpadajace glowy, bryzgajace na 30m flaki, drobna kobitka ktora przezywa 2 ciosy nozem w brzuch, i przebicie lomem klatki piersiowej na wylot, po czym wesolo gania po lesie jakby nigdy nic. Ja sie przez caly film niezle brechtalem, no bo co tu ukrywac - jedna glupota goni druga. Litosciewie (a co ma sie ten gest) dam 2 za zaskakujace zakonczenie i fajne d..y w roli glownej :P. Mimo wszystko zaluje zmarnowanego czasu :(

hhh

Dzieki za spojlery, mam zamiar to obejrzec dzisiaj, ale niestety dzieki wam juz znam zakończenie.. Prosze, nie spojlerujcie!!!
BLADY STRACH
reżyseria:
Francja, 2003
Dwie studentki, Marie (Cécile De France) i Alex (Maïwenn Le Besco), jadą na weekend za miasto. W położonym na odludziu domu rodziców Alex chcą spokojnie przygotować się do egzaminów.
horror
BLADY STRACH
4,4 5 1 37