PREMIERA

2009.12.02

CANAL+ PREMIUM

BLASK LUKSUSU

Glyanets/Gloss

Rosja, 2007

reżyseria:

obsada: , , ,

gatunek: komediodramat

czas trwania: 118 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Galia (Julia Wysocka) jest młodą i bardzo ładną szwaczka spod Rostowa nad Donem. Jak wiele rówieśniczek marzy o karierze modelki i o swojej twarzy na okładce popularnego magazynu.

Chcąc uniknąć życia, jakie wiodą jej rodzice, postanawia wyjechać do stolicy. Oczywiście nie zamierza tam pracować w szwalni ani fabryce, pragnie podbić Moskwę i wierzy, że atrakcyjny wygląd jej w tym pomoże. Droga na szczyt jest pełna rozczarowań, jednak Galii sprzyja szczęście. Jej upór i ambicja, a także pomoc oddanego oprycha z rodzinnych stron, przybliżają ją do spełnienia marzeń. Wizerunek dziewczyny ukazuje się w końcu na okładce modnego czasopisma, jednak cena, którą dziewczynie przychodzi za to zapłacić, przekracza jej wyobraźnię.

"Blask luksusu", reklamowany jako "gorzka komedia o słodkim życiu", to krytyczne spojrzenie ANDRIEJA KONCZAŁOWSKIEGO na współczesną Rosję. Reżyser i główny scenarzysta przygląda się marzeniom prowincjuszy o lepszym życiu, które w ich mniemaniu jest możliwe tylko w Moskwie. Konczałowski, starszy brat Nikity Michałkowa, rozpoczynał przygodę z filmem w latach 60. m.in. jako scenarzysta Andrieja Tarkowskiego przy "Andrieju Rublowie" i "Małym marzycielu". Największe zawodowe sukcesy święcił za sprawą "Syberiady" (1979), która przyniosła mu Nagrodę Jury w Cannes, a także dzięki "Historii Asi Klaczinej, która kochała, lecz za mąż nie wyszła" (1966), realistycznego obrazu o syberyjskim kołchozie, wyróżnionego Nagrodą FIPRESCI w Berlinie. Ostatni jak dotąd wielki triumf reżysera miał miejsce w 2002 roku, kiedy to jego "Dom wariatów" zdobył Nagrodę Specjalną Jury i Nagrodę UNICEF na festiwalu w Wenecji. W "Blasku luksusu" Konczałowski powierzył główną rolę swojej żonie Julii Wysockiej, z którą współpracował już wcześniej na planie "Domu wariatów" i "Lwa w zimie". W obsadzie znalazł się też m.in. Aleksander Domagarow, rosyjski gwiazdor, doskonale znany polskim widzom z roli Bohuna w "Ogniem i mieczem" oraz Siergieja w popularnym serialu kryminalnym "Fala zbrodni".

WASZE OPINIE

cez

Ciekawa alternatywa dla kina amerykańskiego i polskich komediii romantycznych.Może nie jest filmem wybitnym,ale napewno dobrze się go ogląda.Polecam.

tez

wart grzechu

tomek6996

fILM , KTÓRY OGLĄDA SIE OD POCZĄTKU DO KOŃCA I NIE MA NUDY. aCH, ŻEBY NASI PRODUCENCI NAUCZYLI SIE TAKIEJ ROBOTY. mOMENTAMI OGRANE SCENY, ŻYWCEM WZIĘTE Z AMERYKAŃSKICH PRODUKCJI, ALE CAŁOŚĆ JAKŻE STRAWNA I DO OBEJŻENIA. pOLECAM.;
BLASK LUKSUSU
Rosja, 2007
Galia (Julia Wysocka) jest młodą i bardzo ładną szwaczka spod Rostowa nad Donem. Jak wiele rówieśniczek marzy o karierze modelki i o swojej twarzy na okładce popularnego magazynu.
komediodramat
BLASK LUKSUSU
4,4 5 1 15