PREMIERA

2006.04.06

CANAL+ PREMIUM

BLEF COOGANA

Coogan's Bluff

USA, 1968

reżyseria:

obsada: , , , ,

Obsada filmu

gatunek: film sensacyjny

czas trwania: 91 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Akcja tego stylizowanego na western filmu rozgrywa się w latach 60. Zastępca szeryfa z Arizony Walt Coogan (Clint Eastwood) zostaje wysłany przez swojego zwierzchnika do Nowego Jorku, skąd ma przewieźć na proces groźnego przestępcę.

Na miejscu okazuje się, że zabrane go stamtąd musi potrwać. Coogan z początku stara się cierpliwie czekać, a w końcu używa fortelu, aby przyspieszyć ich wyjazd. Przestępca korzysta z nieuwagi i zbytniej pewności siebie Coogana i ucieka. Żeby uratować honor Coogan postanawia na własną rękę odnaleźć zbiega.

"Blef Coogana" to, obok "Brudnego Harry'ego" (1971) i "Ucieczki z Alcatraz" (1979), jeden z tych filmów, które pomogły reżyserowi i producentowi, a wcześniej montażyście DONOWI SIEGELOWI zdobyć uznanie w Ameryce. Wcześniej twórca doceniany był głównie w Europie, mimo że na początku swojej kariery odebrał dwa Oscary za filmy krótkometrażowe "Star in the Night" i "Hitler Lives?" (oba nakręcone w 1945 roku).

"Blef Coogana" to również początek długiej współpracy Siegela z Clintem Eastwoodem, który nie tylko chętnie grał w filmach przyjaciela, ale także był ich współproducentem. Siegelowi zawdzięcza też Eastwood swój reżyserski debiut: kiedy podczas zdjęć do "Brudnego Harry'ego" reżyser zachorował na grypę, Eastwood stanął na kilka dni za kamerą, aby go zastąpić. Siegel zakończył swoją karierę w 1982 roku czarną komedią "Jinxed!". Sześć lat później otrzymał nagrodę za całokształt kariery od Los Angeles Film Critics Association.

Dla Clinta Eastwooda spotkanie z Siegelem było ważnym etapem w kreowaniu swojego aktorskiego wizerunku. Ich wspólny obraz "Brudny Harry" po swojej premierze wywołał bowiem falę protestów z powodu swojej kontrowersyjnej tematyki, a środowiska inteligenckie zarzuciły aktorowi promowanie przemocy. Film jednak, pomimo, a może dzięki aurze skandalu, która go otaczała, okazał się jednym z najbardziej kasowych filmów 1972 roku, doczekał się czterech kontynuacji, a z Eastwooda zrobił aktora kultowego.

WASZE OPINIE

Żyraf

Coogan archetypem Brudnego Harry'ego. To jedyny powód, by ten film obejrzeć. Poza tym to marna namiastka tego co można zobaczyć w następnych filmach Siegela pt Brudny Harry.
Coogan w tym filmie bywa nawet czasami ciemięgowaty, co bywa irytujące, mając w pamięci Brudnego Harry'ego. Sceny jarania jointa na hipisowskich imprezach pokazane są w tak ostentacyjny, że aż niestrawny sposób, a pseudo"nakwaszona"panna w scenie z więzienia to już żenada, ale łaskawie wybaczyłem lipne fragmenty i obejrzałem nawet z pewnym rozrzewnieniem :-)
BLEF COOGANA
reżyseria:
USA, 1968
Akcja tego stylizowanego na western filmu rozgrywa się w latach 60. Zastępca szeryfa z Arizony Walt Coogan (Clint Eastwood) zostaje wysłany przez swojego zwierzchnika do Nowego Jorku, skąd ma przewieźć na proces groźnego przestępcę.
film sensacyjny
BLEF COOGANA
4,0 5 1 11