PREMIERA

2008.11.23

CANAL+ PREMIUM

BLEF

The Hoax

USA, 2006

reżyseria:

obsada: , , ,

Obsada filmu

gatunek: komediodramat

czas trwania: 111 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Próba wydania książki przez Clifforda Irvinga (Richard Gere) spełza na niczym. Wydawnictwo McGraw-Hill odrzuca najnowszy pomysł ambitnego pisarza, nie pozostawiając na nim suchej nitki. Niezrażony Irving, chcąc odegrać się na niedoszłym wydawcy, przystępuje do działania.

Będąc w dołku finansowym i mając problemy z utrzymaniem małżeństwa zagrożonego przez mściwą kochankę (Julie Delpy), wpada na szatański pomysł sporządzenia fałszywej autobiografii milionera Howarda Hughesa. Książka o ekscentryku od lat ukrywającym się przed dziennikarzami i nie udzielającym wywiadów wydaje się strzałem w dziesiątkę. W przeprowadzeniu intrygi pomaga pisarzowi najlepszy przyjaciel Dick Suskind (Alfred Molina). W celu wyłudzenia od wydawcy pokaźnej zaliczki Irving nie cofa się przed niczym. Fałszuje korespondencję Hughesa, naśladuje i nagrywa ton jego głosu, posuwa się nawet do wykradzenia notatek osobistego asystenta milionera, z których czyni podstawę swojej książki. Całkowicie pochłonięty osiągnięciem celu Irving stopniowo zatraca się we własnych kłamstwach, tracąc również poczucie rzeczywistości.

Choć trudno w to uwierzyć, historia tego niecodziennego oszustwa wydarzyła się naprawdę, wywołując wstrząs w środowisku literackim we wczesnych latach 70. Biografia sprytnego fałszerza zainteresowała pracującego za oceanem Szweda LASSE HALLSTROMA, reżysera trzykrotnie nominowanego do Oscara, który ma w dorobku takie tytuły, jak "Co gryzie Gilberta Grape'a?", "Wbrew regułom", "Czekolada" czy "Kroniki portowe". Krytyka ostatnio nie oszczędzała go przy okazji innej produkcji, którą wyreżyserował tuż przed "Blefem", czyli po premierze biografii owianego legendą zdobywcy kobiet Casanovy.

Trudno znaleźć aktora, który nie chciałby współpracować z Hallstromem. W jego filmach grały prawdziwe sławy, w tym Johnny Depp, Leonardo DiCaprio, Julia Roberts, Cate Blanchett, Kevin Spacey, Judi Dench, Charlize Theron czy Julianne Moore. W "Blefie" główna rola przypadła Richardowi Gere'owi, dawniej czołowemu amantowi Hollywood, typowanemu na następcę Cary'ego Granta. Komedia romantyczna "Pretty Woman" z jego udziałem uchodzi do dziś za ścisłą klasykę gatunku, a sam Gere raz jeszcze spotkał się z Julią Roberts przy okazji "Uciekającej panny młodej". Przez wiele lat zaszufladkowany, Gere niejednokrotnie udowadniał, że ma do zaoferowania o wiele więcej niż tylko urok osobisty. Doskonale wypadł w thrillerach "Lęk pierwotny" i "Fatalna namiętność" czy w musicalu "Chicago" Roba Marshalla, za który zdobył pierwszy Złoty Glob w karierze.

Filmowego przyjaciela i asystenta Irvinga zagrał Alfred Molina, który miał już okazję współpracować z Hallströmem przy okazji "Czekolady". Wcielił się wtedy w konserwatywnego burmistrza pewnego francuskiego miasteczka, utrudniającego życie właścicielce słynącej z czekoladowych wyrobów cukierni. Clifford Irving, prawdziwy bohater fałszerskiej afery, zdecydowanie odżegnuje się od filmu: "Nie mam nic wspólnego z tym filmem, a on ma niewiele wspólnego ze mną".

WASZE OPINIE

rrobupmxt

qiWoGT <a href="http://xnplpnsvoaro.com/">xnplpnsvoaro</a>, [url=http://bchcqhvxsdrc.com/]bchcqhvxsdrc[/url], [link=http://vyaopjohuelz.com/]vyaopjohuelz[/link], http://uvvdieylidoz.com/

masster.mk

dobra historia, bardzo wkrecajaca

Renu

Film obejrzałem z zainteresowaniem. Ciekawa historia, a do tego sugestywnie opowiedziana.
Gere zaskakująco strawny.

Polecam...
BLEF
reżyseria:
USA, 2006
Próba wydania książki przez Clifforda Irvinga (Richard Gere) spełza na niczym. Wydawnictwo McGraw-Hill odrzuca najnowszy pomysł ambitnego pisarza, nie pozostawiając na nim suchej nitki. Niezrażony Irving, chcąc odegrać się na niedoszłym wydawcy, przystępuje do działania.
komediodramat
BLEF
3,9 5 1 21