PREMIERA

2006.08.01

CANAL+ PREMIUM

BLIŹNIACZKI

De Tweeling

Holandia/Luksemburg, 2002

reżyseria:

obsada: , , , ,

gatunek: melodramat

czas trwania: 135 min

Ocena filmu

0.00

Opis

Bliźniaczki Anna (Nadja Uhl) i Lotte (Thekla Reuten) po śmierci rodziców w 1925 roku zostają brutalnie rozdzielona przez krewnych.

Annę przygarnia uboga rodzina niemieckich farmerów, której głową jest okrutny i ograniczony wuj Heinrich (Ingo Naujoks) oraz jego apodyktyczna i surowa żona Martha (Margarita Broich). Chorą na gruźlicę Lotte zabiera do siebie bogata rodzina z Holandii, która traktuje dziewczynkę jak własną ukochaną córkę. Dziewczynki dorastają w skrajnie różnych warunkach - Anna traktowana jest jak parobek, zmuszana do ciężkiej pracy i poniżana, a nawet bita przez przybraną rodzinę. Lotte dorasta otoczona miłością i troskliwą opieką, co pomaga jej pokonać chorobę. Nowi rodzice przechwytują jednak listy Lotte do siostry, a ciotka Martha mówi Annie, że Lotte umarła na gruźlicę. Kontakt między nimi urywa się. Kiedy nastoletnia już Anna zostaje do nieprzytomności pobita przez wuja, młody ksiądz z okolicznej parafii zabiera ją do klasztornej pensji. Tam Anna przeżywa wspaniałe lata, kształci się i rozkwita jako kobieta. W tym czasie Lotte jest już ładną i muzycznie uzdolnioną panną z dobrego domu, zakochaną w żydowskim muzyku (Jeroen Spitzenberger). Siostry nawiązują upragniony kontakt, kiedy Anna pracuje u ekscentrycznej niemieckiej hrabiny, która jednak bardzo ciepło traktuje swoją służącą - jest w tej relacji niemal erotyczna fascynacja. Mimo niepewnej politycznie sytuacji Lotte decyduje się przyjechać do Niemiec. Euforię, która towarzyszy spotkaniu zakłócają jednak ideologiczne różnice między dziewczętami. Anna obraca się na co dzień w środowisku mocno faszyzującym, Lotte zakochana jest w Żydzie. Bogata siostra wyjeżdża rozczarowana. Niedługo później wybucha wojna, która na zawsze zmieni ich życie. Siostry spotkają się jeszcze w późnej starości, aby ponownie spróbować odnaleźć łączącą je więź.

Scenariusz filmu BENA SOMBOGAARTA, holenderskiego reżysera pracującego dotąd niemal wyłącznie dla telewizji, oparty został na bestsellerowej powieści Tessy de Loo, którą w Holandii i Niemczech przeczytało ponad 3,5 miliona osób. Film "Bliźniaczki" powtórzył sukces pierwowzoru - w ciągu pierwszych trzech miesięcy obejrzało go prawie 600 tysięcy widzów i do dziś pozostaje na szczycie holenderskich box office'ów. Obraz zdobył też wiele nagród: Golden Calf dla najlepszego filmu na niderlandzkim festiwalu filmowym, Srebrną Żabę dla polskiego operatora, Piotra Kukli i wreszcie nominację do Oscara w kategorii najlepszy film obcojęzyczny.

Powieścią de Loo reżyser zainteresował się zresztą nieprzypadkowo - jego synowie, Boris i Kevin, również są bliźniakami urodzonym w 1987 roku. Pięć lat wcześniej Sombogaart zadebiutował na wielkim ekranie filmem "Allemaal tuig!", który jednak - jak kilka jego późniejszych produkcji - przeszedł bez większego echa. Uznanie twórcy przyniósł dopiero obraz "Jongen die niet meer praatte" (1996). Opowieść o kurdyjskim chłopcu, który w geście protestu po przeprowadzce do Holandii przestaje mówić, zdobyła m.in. nagrodę UNICEF na berlińskim festiwalu. Dwa lata później Sombogaart dołączył do czołówki najlepiej zarabiających reżyserów holenderskich dzięki telewizyjnemu serialowi "Abeltie", który w Holandii bił rekordy oglądalności. Główne role w "Bliźniaczkach" zagrały Holenderka Thekla Reuten i Niemka Nadja Uhl. Obie aktorki są cenione zarówno we własnych krajach, jak i na arenie międzynarodowej kinematografii. Reuten zagrała m.in. w głośnym, nagrodzonym w Wenecji "Rosenstrasse" (2003) Margharetty von Trotty, a obecnie pracuje na planie kolejnego filmu o Nieśmiertelnym Duncanie MacLeodzi. Z kolei największym dotychczasowym osiągnięciem Nadji Uhl jest Srebrny Niedźwiedź za rolę w filmie "Legenda Rity" (2000) Volkera Schlöndorffa. Duże uznanie zdobyła również jej rola w dramacie "Sommer vorm Balkon" (2005) cenionego niemieckiego reżysera Andreasa Dresena. Autor zdjęć, Piotr Kukla, absolwent PWSFTviT w Łodzi, za granicą pracuje od początku lat 80. "Bliźniaczki" to jak dotąd jego najbardziej ceniony film. Oprócz tego pracował również przy "Opiekunie" (2001) Ralpha Zimana i ostatnio przy "Ellis in Glamourland" (2004) Pietera Kramera.

WASZE OPINIE

woocash

Bardzo dobry film na dluzszy wieczor. Szczerze polecam ! Na tle innych gniotow jakie leca w zwyklej TV - ta produkcja to perełka!

curgan

Film jakich mało - z miłą chęcią obejrzał bym go jeszcze raz

morfiks

Rewelacyjny film o przebaczeniu. Mimo wszystko...
BLIŹNIACZKI
reżyseria:
Holandia/Luksemburg, 2002
Bliźniaczki Anna (Nadja Uhl) i Lotte (Thekla Reuten) po śmierci rodziców w 1925 roku zostają brutalnie rozdzielona przez krewnych.
melodramat
BLIŹNIACZKI
4,6 5 1 18